gtk+ - en to da translation catalogue (2221 entries)

en: A GdkPixbuf to display
da: En GdkPixbuf der skal vises

en: A GtkPackType indicating whether the cell is packed with reference to the start or end of the cell area
da: En GtkPackType der angiver om underelementet skal pakkes i forhold til begyndelsen eller slutningen af celleområdet

en: A GtkPackType indicating whether the child is packed with reference to the start or end of the parent
da: En GtkPackType der angiver om underelementet skal pakkes med reference til begyndelsen eller slutningen af ophavselementet

en: A boolean that determines whether the menu grabs the keyboard focus
da: En sandhedsværdi der bestemmer om menuen tager tastatur-fokus

en: A boolean that indicates whether the menu is torn-off
da: En sandhedsværdi der indikerer om menuen er afrevet

en: A boolean that indicates whether the menu reserves space for toggles and icons
da: En boolsk variabel, der angiver om menuen reserverer plads til skifteknapper og ikoner

en: A boolean value indicating whether the handlebox's child is attached or detached.
da: En boolsk værdi der angiver, hvorvidt håndtagsboksens underelement er tilkoblet eller frakoblet.

en: A cairo_surface_t to display
da: En cairo_surface_t der skal vises

en: A column in the data source model to get the strings from
da: En kolonne i datakildemodellen som strengene hentes fra

en: A hash table representation of the color scheme.
da: En hashtabel-repræsentation af farveskemaet.

en: A human-readable description of the status
da: En menneske-læselig beskrivelse af status

en: A list of style attributes to apply to the text of the label
da: En liste over stilegenskaber som skal anvendes på etikettens tekst

en: A list of style attributes to apply to the text of the renderer
da: En liste med stilegenskaber som skal anvendes på den viste tekst

en: A list of tabstop locations to apply to the text of the entry
da: En liste af tabulatorpositioner som gælder for tekstfeltets indhold

en: A logo for the about box. If this is not set, it defaults to gtk_window_get_default_icon_list()
da: Et logo til om-vinduet. Hvis dette ikke er angivet benyttes gtk_window_get_default_icon_list()

en: A name for the action group.
da: Et navn på handlingsgruppen.

en: A named icon to use as the logo for the about box.
da: Et navngivetikon der skal bruges som logo for om-vinduet.

en: A palette of named colors for use in themes
da: En palet af navngivne farver til brug i temaer

en: A short description for the gesture
da: En kort beskrivelse af gestussen

en: A short description for the shortcut
da: En kort beskrivelse af genvejen

en: A shorter label that may be used on toolbar buttons.
da: En kortere etiket som kan bruges på værktøjslinjeknapper.

en: A string used for identifying the print job.
da: En streng der bruges til at identificere udskriftsjobbet.

en: A string with _ characters in positions correspond to characters in the text to underline
da: En streng med tegnet _ i forskellige positioner svarer til tegn i teksten der skal understreges

en: A title that may be displayed by the window manager when the popup is torn-off
da: En titel som kan vises af vindueshåndteringen når denne pop op bliver revet af

en: A title that may be displayed by the window manager when this menu is torn-off
da: En titel som vindueshåndteringen kan vise når denne menu bliver revet af

en: A tooltip for this action.
da: Et værktøjtip til handlingen.

en: A unique name for the action.
da: Et unikt navn for handlingen.

en: A widget to display in place of the usual expander label
da: En kontrol som vises i stedet for den sædvanlige udvideretiket

en: A widget to display in place of the usual frame label
da: En kontrol som vises i stedet for den normale rammeetiket

en: A widget to display in place of the usual label
da: En kontrol som vises i stedet for den normale etiket

en: Above child
da: Over underelement

en: Accel Group
da: Genvejsgruppe

en: Accel Path
da: Genvejssti

en: Accelerator Closure
da: Acceleratorobjekt

en: Accelerator Group
da: Acceleratorgruppe

en: Accelerator Mode
da: Genvejstasttilstand

en: Accelerator Size Group
da: Genvejsstørrelsesgruppe

en: Accelerator Widget
da: Acceleratorkontrol

en: Accelerator key
da: Genvejstast

en: Accelerator keycode
da: Genvejstastens nøglekode

en: Accelerator modifiers
da: Genvejstastmodifikatorer

en: Accept focus
da: Accepterer fokus

en: Accept label
da: Etiket for acceptér

en: Accepting Jobs
da: Accepterer job

en: Accepts PDF
da: Accepterer PDF

en: Accepts PostScript
da: Accepterer PostScript

en: Accepts tab
da: Accepterer tabulator

en: Action
da: Handling

en: Action Group
da: Handlingsgruppe

en: Action Name
da: Handlingsnavn

en: Action area border
da: Handlingsområdekant

en: Action group
da: Handlingsgruppe

en: Action group to launch actions from
da: Handlingsgruppe som handlinger køres fra

en: Action name
da: Handlingsnavn

en: Action target value
da: Handlingsmålværdi

en: Activatable
da: Kan aktiveres

en: Activate on Single Click
da: Aktivér ved enkeltklik

en: Activate row on a single click
da: Aktivér række ved enkeltklik

en: Activates default
da: Aktiverer forvalg

en: Active
da: Aktiv

en: Active id
da: Aktiv id

en: Active item
da: Aktivt element

en: Active tab is drawn with a gap at the bottom
da: Aktivt faneblad tegnes med et mellemrum i bunden

en: Active window
da: Aktivt vindue

en: Add tearoffs to menus
da: Tilføj afrivningslinjer til menuer

en: Adjustment
da: Justering

en: Affects
da: Påvirker

en: Align
da: Justér

en: Align set
da: Justering sat

en: Align with
da: Justér med

en: Alignment
da: Justering

en: All Margins
da: Alle margener

en: Allow Async
da: Tillad asynkront

en: Allow Rules
da: Tillad skiftende rækker

en: Allow drawing of alternating color rows
da: Tillad tegning af rækker med skiftende farver

en: Allow folder creation
da: Tillad oprettelse af mapper

en: Allowed orientations
da: Tilladte orienteringer

en: Alternative button order
da: Alternativ knap-orden

en: Alternative sort indicator direction
da: Alternativ orientering for sorteringsindikator

en: Always show image
da: Vis altid billede

en: Amount of border space between the menubar shadow and the menu items
da: Mængden af mellemrum mellem menulinjeskyggen og menuelementerne

en: Amount of border space between the toolbar shadow and the buttons
da: Mængde af mellemrum mellem værktøjslinjeskyggen og knapperne

en: Amount of space used up by arrow
da: Hvor meget plads en pil fylder

en: Amount of space used up by arrow, relative to the menu item's font size
da: Hvor meget plads en pil fylder i forhold til menuelementets skriftstørrelse

en: Amount to increase child's size on either side
da: Hvor meget underelementets størrelse skal forøges på hver side

en: Amount to increase child's size on the top and bottom
da: Hvor meget underelementets størrelse skal forøges øverst og nederst

en: Amount to indent the paragraph, in pixels
da: Indrykning for afsnittet, i skærmpunkter

en: An XML string describing the merged UI
da: En XML-streng der beskriver den flettede grænseflade

en: An accel path used to conveniently construct accel paths of child items
da: En genvejssti der bruges til, på bekvem vis at konstruere genvejsstier af underelementer

en: Anchor hints
da: Ankerfif

en: Angle
da: Vinkel

en: Angle at which the label is rotated
da: Vinkel som etiketten roteres med

en: Animated
da: Animeret

en: Appearance of the frame border
da: Rammekantens udseende

en: Appearance of the shadow surrounding the arrow
da: Udseende for skyggen som omgiver pilen

en: Appearance of the shadow that surrounds the container
da: Udseendet af den skygge der omgiver beholderen

en: Appears as list
da: Vises som liste

en: Application menu
da: Programmenu

en: Application paintable
da: Program må tegne

en: Application prefers a dark theme
da: Programmet foretrækker et mørkt tema

en: Application supplied widget for custom previews.
da: Kontrol givet af programmet til forhåndsvisning af filer.

en: Application supplied widget for extra options.
da: Kontrol givet af programmet til ekstra tilvalg.

en: Arbitrary constant to scale down the size of the scroll arrow
da: Arbitrær konstant til at nedskalere rullepilens størrelse

en: Are we showing a dialog
da: Viser vi en dialog

en: Area
da: Område

en: Arrow Placement
da: Pilplacering

en: Arrow Scaling
da: Pilskalering

en: Arrow Size
da: Pilstørrelse

en: Arrow X Displacement
da: Vandret forskydning af pil

en: Arrow Y Displacement
da: Lodret forskydning af pil

en: Arrow direction
da: Pilretning

en: Arrow scaling
da: Pilskalering

en: Arrow scaling with regard to scroll button size
da: Pilskalering i forhold til rulleknapstørrelse

en: Arrow shadow
da: Pilskygge

en: Arrow spacing
da: Pilmellemrum

en: Artists
da: Kunstnere

en: Aspect ratio if obey_child is FALSE
da: Højde/bredde-forhold hvis obey_child er FALSE

en: Aspect ratio with which to draw insertion cursor
da: Det højde/bredde-forhold indtastningsmarkøren skal tegnes med

en: Associated device
da: Tilknyttet enhed

en: Associated pointer or keyboard with this device
da: Tilknyttet pegeredskab eller tastatur med denne enhed

en: Associated stack for this GtkStackSidebar
da: Tilknyttet stak for denne GtkStackSidebar

en: Attach Widget
da: Tilkobl kontrol

en: Attached to Widget
da: Tilknyttet kontrol

en: Attributes
da: Egenskaber

en: Audible Input Feedback
da: Hørbar tilbagemelding

en: Authors
da: Forfattere

en: Auto Mnemonics
da: Autogenvejstaster

en: Auto render
da: Autooptegning

en: Axes
da: Akser

en: Backend for the printer
da: Backend for printeren

en: Background RGBA
da: Baggrund RGBA

en: Background RGBA color
da: Baggrundsfarve i RGBA

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Background color as RGBA
da: Baggrundsfarve som RGBA

en: Background color as a GdkColor
da: Baggrundsfarve som en GdkColor

en: Background color as a GdkRGBA
da: Baggrundsfarve som en GdkRGBA

en: Background color as a string
da: Baggrundsfarve som en streng

en: Background color name
da: Navn på baggrundsfarve

en: Background full height
da: Fuld højde for baggrundsfarve

en: Background full height set
da: Fuld højde for baggrundsfarve sat

en: Background icon
da: Baggrundsikon

en: Background icon name
da: Baggrundsikonnavn

en: Background set
da: Baggrund angivet

en: Backward stepper
da: Tilbagepil

en: Baseline Row
da: Grundlinjerække

en: Baseline position
da: Placering af grundlinje

en: Border around the progress bar
da: Kant omkring statuslinjen

en: Border between button edges and child.
da: Størrelse af kant mellem knap og underelement.

en: Border between text and frame.
da: Kant mellem tekst og ramme.

en: Border between text and frame. Overrides the inner-border style property
da: Kant mellem tekst og ramme. Har prioritet over stilegenskaben "inner-border"

en: Border relief
da: Kantrelief

en: Border width
da: Kantbredde

en: Bottom Attach
da: Bundvedhæftning

en: Bottom Margin
da: Bundmargen

en: Bottom Padding
da: Bundudfyldning

en: Bottom attachment
da: Bundvedhæftning

en: Button Sensitivity
da: Knapfølsomhed

en: Button number
da: Knapnummer

en: Button number to listen to
da: Nummer på knap, der skal lyttes til

en: Button relief
da: Knaprelief

en: Button spacing
da: Knapmellemrum

en: Can be used to add a new child to the container
da: Kan bruges til at tilføje et nyt underelement til beholderen

en: Can change accelerators
da: Kan ændre genveje

en: Can default
da: Kan være forvalgt

en: Can focus
da: Accepterer fokus

en: Cancel Button
da: Annulleringsknap

en: Cancel label
da: Etiket for annullér

en: Capabilities the application can handle
da: Kapabiliteter, som programmet kan håndtere

en: Caps Lock warning
da: Caps Lock-advarsel

en: Cell Area
da: Celleområde

en: Cell Area Context
da: Kontekst for celleområde

en: Cell background RGBA color
da: Cellebaggrundsfarve i RGBA

en: Cell background color
da: Cellebaggrundsfarve

en: Cell background color as a GdkColor
da: Cellebaggrundsfarve som en GdkColor

en: Cell background color as a GdkRGBA
da: Cellebaggrundsfarve som en GdkRGBA

en: Cell background color as a string
da: Cellebaggrundsfarve som en streng

en: Cell background color name
da: Navn på cellebaggrundsfarve

en: Cell background set
da: Cellebaggrund sat

en: Cell renderer
da: Celleoptegner

en: CellView model
da: CellView-model

en: Centered
da: Centreret

en: Child
da: Underelement

en: Child Detached
da: Underelement frakoblet

en: Child Pack direction
da: Pakningsretning for indeholdt kontrol

en: Child Revealed
da: Underelement vises

en: Child X Displacement
da: Vandret forskydning af underelement

en: Child Y Displacement
da: Lodret forskydning af underelement

en: Child internal height padding
da: Indvendig højdeudfyldning for underelement

en: Child internal width padding
da: Indvendig breddeudfyldning for underelement

en: Child widget to appear next to the button text
da: Underkontrol der skal vises ved siden af teksten på knappen

en: Child widget to appear next to the menu text
da: Underkontrol der skal vises ved siden af menuteksten

en: Clickable
da: Klikbar

en: Climb Rate
da: Klatrerate

en: Climb rate
da: Stigningsrate

en: Cloud Print account
da: Konto til udskrift i skyen

en: Cloud Print printer ID
da: Printer-id til udskrift i skyen

en: Collapsed
da: Sammenfoldet

en: Color
da: Farve

en: Color Hash
da: Farvehash

en: Color Profile Title
da: Titel på farveprofil

en: Color Selection
da: Farvevælger

en: Color as RGBA
da: Farve som RGBA

en: Color of strikethrough for this text
da: Farven på gennemstregningen af denne tekst

en: Color of the selection box
da: Farven på udvalgsfeltet

en: Color of underline for this text
da: Farven på understregningen af denne tekst

en: Color of unvisited links
da: Farven på ubesøgte links

en: Color of visited links
da: Farven på besøgte links

en: Color scheme
da: Farveskema

en: Color to use for even rows
da: Farve der benyttes til lige rækker

en: Color to use for odd rows
da: Farve der benyttes til ulige rækker

en: Color with which to draw error-indication underlines
da: Farve som understregninger af fejl skal tegnes med

en: Color with which to draw insertion cursor
da: Farve som indtastningsmarkøren skal tegnes med

en: Color with which to draw the secondary insertion cursor when editing mixed right-to-left and left-to-right text
da: Farve som bruges til at tegne den sekundære indtastningsmarkør ved redigering af blandet højre-mod-venstre- og venstre-mod-højre-tekst

en: Column Homogeneous
da: Kolonne homogen

en: Column Spacing
da: Kolonnemellemrum

en: Column gets share of extra width allocated to the widget
da: Kolonne får del af ekstra bredde allokeret til kontrollen

en: Column headers respond to click events
da: Kolonneoverskrifter påvirkes af klikhændelser

en: Column is user-resizable
da: Brugeren kan ændre størrelsen af kolonnen

en: Column spacing
da: Kolonnemellemrum

en: Column span column
da: Kolonnespandkolonne

en: Columns
da: Kolonner

en: ComboBox model
da: ComboBox-model

en: Command to run when displaying a print preview
da: Kommando som skal køres ved forhåndvisning af udskrift

en: Comments about the program
da: Kommentarer om programmet

en: Comments string
da: Kommentarstreng

en: Completion
da: Fuldførelse

en: Completion Model
da: Fuldførelsesmodel

en: Composite child
da: Sammensat

en: Constraint
da: Restriktion

en: Constraint for the popover position
da: Restriktion for pop-over-positionen

en: Content Padding
da: Indholdsudfyldning

en: Content area border
da: Indholdsområdekant

en: Content area spacing
da: Udfyldning i indholdsområde

en: Content type
da: Indholdstype

en: Context
da: Kontekst

en: Controls whether the action bar shows its contents or not
da: Angiver om handlingsbjælken viser sit indhold eller ikke

en: Copy target list
da: Liste af kopieringsmål

en: Copyright information for the program
da: Copyright-information for programmet

en: Copyright string
da: Copyright-streng

en: Create the same proxies as a radio action
da: Opret de samme stedfortrædere som en radiohandling

en: Credits to the translators. This string should be marked as translatable
da: Bidragydere til oversættelse. Denne streng skal markeres som oversætbar

en: Current Alpha
da: Nuværende alfa

en: Current Color
da: Nuværende farve

en: Current Page
da: Nuværende side

en: Current RGBA
da: Nuværende RGBA

en: Current RGBA Color
da: Nuværende RGBA-farve

en: Current X position of the column
da: Nuværende X-position af kolonnen

en: Current color, as a GdkRGBA
da: Nuværende farve som en GdkRGBA

en: Current fixed width of the column
da: Den aktuelle faste bredde af kolonnen

en: Current text of the buffer
da: Nuværende buffer-tekst

en: Current width of the column
da: Aktuel bredde af kolonnen

en: Currently filled value level
da: Nuværende fyldværdiniveau

en: Currently filled value level of the level bar
da: Nuværende fyldværdiniveau for niveaubjælken

en: Cursor
da: Markør

en: Cursor Blink
da: Markørblinkning

en: Cursor Blink Time
da: Markørblinketid

en: Cursor Blink Timeout
da: Udløbstid for markørblink

en: Cursor Position
da: Markørposition

en: Cursor Visible
da: Markør synlig

en: Cursor color
da: Markørfarve

en: Cursor line aspect ratio
da: Højde/bredde-forhold for markørlinje

en: Cursor position
da: Markørposition

en: Cursor theme name
da: Markørtema-navn

en: Cursor theme size
da: Markørtema-størrelse

en: Cursor type
da: Markørtype

en: Custom Title
da: Brugertilpasset titel

en: Custom palette
da: Brugerdefineret palet

en: Custom tab label
da: Etiket for fanebladet for brugertilpassede

en: Custom tabs for this text
da: Brugerdefinerede tabulatorer for denne tekst

en: Custom title widget to display
da: Brugertilpasset titelkontrol som skal vises

en: Dash pattern used to draw the focus indicator. The character values are interpreted as pixel widths of alternating on and off segments of the line.
da: Stiplemønster, der bruges til at tegne fokusindikatoren. Tegnværdierne fortolkes som pixellængder skiftende mellem segmenter af optegnet linje og tom plads.

en: Dash pattern used to draw the tree view grid lines
da: Stiplingsmønster der bruges til at tegne gitterlinjer i trævisning

en: Dash pattern used to draw the tree view lines
da: Stiplingsmønster der bruges til at tegne trævisningslinjer

en: Day
da: Dag

en: Decorated
da: Dekoreret

en: Decorated button layout
da: Layout af dekorerede knapper

en: Decoration Layout
da: Layout af dekorationer

en: Decoration Layout Set
da: Dekorationslayout angivet

en: Decoration resize handle size
da: Størrelse af dekoreret størrelsesændringshåndtag

en: Default Display
da: Standardterminal

en: Default Height
da: Standardhøjde

en: Default IM module
da: Standard-IM-modul

en: Default Outside Spacing
da: Ydre mellemrum for forvalg

en: Default Page Setup
da: Forvalgt sideopsætning

en: Default Spacing
da: Forvalgsmellemrum

en: Default Width
da: Standardbredde

en: Default command to run when displaying a print preview
da: Forvalgt kommando som skal køres ved forhåndvisning af udskrift

en: Default file chooser backend
da: Standard-filvælgerbackend

en: Default print backend
da: Standard-udskriftsbackend

en: Delay before drop down menus appear
da: Ventetid før menuer dukker op

en: Delay before hiding a submenu
da: Ventetid før en undermenu skjules

en: Delay before submenus appear
da: Ventetid før undermenuer dukker op

en: Delay before the submenus of a menu bar appear
da: Ventetid før undermenuerne i en menulinje dukker op

en: Delay factor
da: Ventetidsfaktor

en: Deletable
da: Sletbar

en: Desktop environment shows the desktop folder
da: Skrivebordsmiljø viser skrivebordsmappen

en: Desktop shell shows app menu
da: Skrivebordsskal viser programmenu

en: Desktop shell shows the menubar
da: Skrivebordsskal viser menubjælken

en: Destroy with Parent
da: Ødelæg med ophavselement

en: Detail
da: Detalje

en: Details Height
da: Højde af detaljer

en: Details Width
da: Bredde af detaljer

en: Details height in rows
da: Højde af detaljer i rækker

en: Details width in characters
da: Bredde af detaljer i tegn

en: Determines how the shadowed box around the viewport is drawn
da: Bestemmer hvordan boksen med skygge omkring visningsområdet tegnes

en: Device Display
da: Enhedsvisning

en: Device ID
da: Enheds-id

en: Device identifier
da: Enhedsidentifikation

en: Device manager
da: Enhedshåndtering

en: Device manager which the device belongs to
da: Enhedshåndtering, som denne enhed tilhører

en: Device name
da: Enhedsnavn

en: Device role in the device manager
da: Enhedsrolle i enhedshåndteringen

en: Device type
da: Enhedstype

en: Dialog Title
da: Dialogtitel

en: Dialogs use header bar
da: Dialoger bruger overskriftsbjælke

en: Digits
da: Cifre

en: Direction
da: Retning

en: Disabled text
da: Deaktiveret tekst

en: Displace focus
da: Forskyd fokus

en: Display
da: Visning

en: Display a second backward arrow button on the opposite end of the scrollbar
da: Vis en ekstra tilbagepilsknap i den modsatte ende af rullebjælken

en: Display a second backward arrow button on the opposite end of the tab area
da: Vis en ekstra tilbagepilsknap i den modsatte ende af fanebladområdet

en: Display a second forward arrow button on the opposite end of the scrollbar
da: Vis en ekstra fremadpilsknap i den modsatte ende af rullebjælken

en: Display a second forward arrow button on the opposite end of the tab area
da: Vis en ekstra fremadpilsknap i den modsatte ende af fanebladområdet

en: Display for the device manager
da: Visning for enhedshåndteringen

en: Display of this cursor
da: Visning af denne markør

en: Display the cell
da: Vis cellen

en: Display the cell sensitive
da: Vis cellen redigerbar

en: Display the standard backward arrow button
da: Vis standard-tilbagepilsknappen

en: Display the standard forward arrow button
da: Vis standard-fremadpilsknappen

en: Display which the device belongs to
da: Visning som enheden tilhører

en: Do overwrite confirmation
da: Overskriv bekræftelsen

en: Documenters
da: Dokumentører

en: Don't change slider size, just lock it to the minimum length
da: Ændr ikke skyderens størrelse, lås den blot til den mindste længde

en: Double Arrows
da: Dobbeltpil

en: Double Buffered
da: Dobbeltbufret

en: Double Click Distance
da: Dobbeltkliksafstand

en: Double Click Time
da: Dobbeltklikstid

en: Drag threshold
da: Trækketærskel

en: Draw
da: Tegn

en: Draw Indicator
da: Vis indikator

en: Draw Sensitive
da: Tegn sensitiv

en: Draw Value
da: Vis værdi

en: Draw as radio menu item
da: Tegn som radiomenuelement

en: Draw the toggle button as a radio button
da: Tegn afkrydsningsknappen som en radioknap

en: Edit Widget
da: Redigér kontrol

en: Editability set
da: Redigerbarhed sat

en: Editable
da: Kan ændres

en: Editable mode of the CellRenderer
da: Redigeringstilstand for CellRenderer'en

en: Edited Cell
da: Redigeret celle

en: Editing
da: Redigerer

en: Editing Canceled
da: Redigering annulleret

en: Ellipsize
da: Ellipsegør

en: Ellipsize for item group headers
da: Ellipsegørelse for elementgruppeheadere

en: Ellipsize set
da: Ellipsegør sat

en: Embed Page Setup
da: Opsætning for sideindlejring

en: Embedded
da: Indlejret

en: Emoji icon
da: Emoji-ikon

en: Enable Accelerators
da: Aktivér genvejstaster

en: Enable Animations
da: Aktivér animationer

en: Enable Emoji completion
da: Slå fuldførelse af emoji til

en: Enable Event Sounds
da: Aktivér hændelseslyde

en: Enable Grid Lines
da: Aktivér gitterlinjer

en: Enable Mnemonics
da: Slå genvejstaster til

en: Enable Popup
da: Aktivér menu

en: Enable Search
da: Aktivér søgning

en: Enable Tooltips
da: Aktivér værktøjstip

en: Enable Touchscreen Mode
da: Aktivér tilstand for berøringsfølsom skærm

en: Enable Tree Lines
da: Aktivér trælinjer

en: Enable primary paste
da: Aktivér primær indsættelse

en: Entry Text Column
da: Tekstkolonne for indtastningsfelt

en: Error Bell
da: Fejlklokke

en: Error color
da: Fejlfarve

en: Error color for symbolic icons
da: Fejlfarve til symbolske ikoner

en: Error underline color
da: Fejlunderstregningsfarve

en: Even Row Color
da: Lige række-farve

en: Events
da: Hændelser

en: Exclusive
da: Eksklusiv

en: Expand
da: Udvid

en: Expand Both
da: Udvid begge

en: Expand timeout
da: Udvid-tidsudløb

en: Expand value for timeouts, when a widget is expanding a new region
da: Udvid-værdi for tidsudløb når en kontrol udvider et nyt område

en: Expanded
da: Udvidet

en: Expander Column
da: Udviderkolonne

en: Expander Size
da: Udviderstørrelse

en: Export filename
da: Eksporteringsfilnavn

en: Extra indentation for each level
da: Ekstra indrykning for hvert niveau

en: Extra space at the left and right edges of the menu
da: Ekstra mellemrum til højre og venstre for menuen

en: Extra space at the top and bottom of the menu
da: Ekstra mellemrum i toppen og bunden af menuen

en: Extra space to add for GTK_CAN_DEFAULT buttons
da: Ekstra mellemrum for GTK_CAN_DEFAULT-knapper

en: Extra space to add for GTK_CAN_DEFAULT buttons that is always drawn outside the border
da: Ekstra mellemrum for GTK_CAN_DEFAULT-knapper, som altid tegnes uden for kanten

en: Extra space to put between the child and its left and right neighbors, in pixels
da: Ekstra mellemrum der skal tilføjes mellem underelementet og højre og venstre naboer, i skærmpunkter

en: Extra space to put between the child and its neighbors, in pixels
da: Ekstra mellemrum mellem underelementet og dets naboer, i skærmpunkter

en: Extra space to put between the child and its upper and lower neighbors, in pixels
da: Ekstra mellemrum der skal tilføjes mellem underelementet og øvre og nedre naboer, i skærmpunkter

en: Extra spacing applied to the height of a progress bar.
da: Ekstra mellemrum, der føjes til højden af en statuslinje.

en: Extra spacing applied to the width of a progress bar.
da: Ekstra mellemrum der føjes til bredden af en statuslinje.

en: Extra spacing between graphemes
da: Ekstra mellemrum mellem grafemer

en: Extra widget
da: Ekstra kontrol

en: FALSE displays the "invisible char" instead of the actual text (password mode)
da: FALSE viser det "usynlige" tegn i stedet for den faktiske tekst (til adgangskoder)

en: FALSE if this represents a real hardware printer
da: FALSE hvis denne repræsenterer en rigtig hardware printer

en: FALSE removes outside bevel from entry
da: FALSE fjerner den ydre kant fra indtastningsfeltet

en: Factor by which to modify the default timeout
da: Faktor hvormed standardtidsgrænsen skal ændres

en: Fallback
da: Reserve

en: Fallback Icon Theme Name
da: Navn på reserveikontema

en: Fallback set
da: Brug reserve

en: Fetching networks
da: Henter netværk

en: File represented by the row
da: Filen som repræsenteres af rækken

en: Filename
da: Filnavn

en: Filename to load and display
da: Filnavn der skal indlæses og vises

en: Fill
da: Udfyld

en: Fill Level
da: Fyldningsniveau

en: Fit Model
da: Tilpas model

en: Fixed Height Mode
da: Fast højde-tilstand

en: Fixed Size
da: Fast størrelse

en: Fixed Width
da: Fast bredde

en: Fixed slider size
da: Fast skyderbredde

en: Flags
da: Tilvalg

en: Focus Cell
da: Fokuscelle

en: Focus Visible
da: Fokus synligt

en: Focus in Toplevel
da: Fokus i vindue

en: Focus line dash pattern
da: Stiplingsmønster til fokuslinje

en: Focus linewidth
da: Fokuslinjebredde

en: Focus on click
da: Fokus ved klik

en: Focus on map
da: Fokus ved kortlægning

en: Focus padding
da: Fokusudfyldning

en: Follow State
da: Følg tilstand

en: Font
da: Skrifttype

en: Font Features
da: Skrifttypefunktioner

en: Font Name
da: Skrifttypenavn

en: Font description
da: Beskrivelse af skrifttype

en: Font description as a PangoFontDescription struct
da: Skrifttypebeskrivelse som en PangoFontDescription-struktur

en: Font description as a string, e.g. "Sans Italic 12"
da: Skrifttypebeskrivelse som en streng, f.eks. "Sans Italic 12"

en: Font family
da: Skrifttypefamilie

en: Font family set
da: Skrifttypefamilie sat

en: Font features
da: Skrifttypefunktioner

en: Font features as a string
da: Skrifttypefunktioner som en streng

en: Font features set
da: Skrifttypefunktioner sat

en: Font name
da: Skrifttypenavn

en: Font options
da: Skrifttypeindstillinger

en: Font points
da: Skrifttypepunkter

en: Font resolution
da: Skrifttypeopløsning

en: Font scale
da: Skrifttypeskalering

en: Font scale set
da: Skrifttypeskalering sat

en: Font scaling factor
da: Skaleringsfaktor for skrifttype

en: Font size
da: Skrifttypestørrelse

en: Font size as a scale factor relative to the default font size. This properly adapts to theme changes etc. so is recommended. Pango predefines some scales such as PANGO_SCALE_X_LARGE
da: Skrifttypens størrelse som en skaleringsfaktor relativt til den forvalgte skriftstørrelse. Dette tilpasser sig ordentligt til temaændringer og lign. og anbefales derfor. Pango prædefinerer nogle skaleringen, f.eks. PANGO_SCALE_X_LARGE

en: Font size in Pango units
da: Skrifttypens størrelse i Pango-enheder

en: Font size in points
da: Skrifttypens størrelse i punkter

en: Font size set
da: Skrifttypestørrelse sat

en: Font stretch
da: Skrifttypestrækning

en: Font stretch as a PangoStretch, e.g. PANGO_STRETCH_CONDENSED
da: Skriftstrækning som en PangoStretch, f.eks. PANGO_STRETCH_CONDENSED

en: Font stretch set
da: Skrifttypestrækning sat

en: Font style
da: Skrifttypestil

en: Font style as a PangoStyle, e.g. PANGO_STYLE_ITALIC
da: Skriftstil som en PangoStyle, f.eks. PANGO_STYLE_ITALIC

en: Font style set
da: Skrifttypestil sat

en: Font variant
da: Skrifttypevariant

en: Font variant as a PangoVariant, e.g. PANGO_VARIANT_SMALL_CAPS
da: Skriftvariant som en PangoVariant, f.eks. PANGO_VARIANT_SMALL_CAPS

en: Font variant set
da: Skrifttypevariant sat

en: Font weight
da: Skrifttypevægt

en: Font weight as an integer, see predefined values in PangoWeight; for example, PANGO_WEIGHT_BOLD
da: Skriftvægt som et heltal, jvf. prædefinerede værdier i PangoWeight; f.eks. PANGO_WEIGHT_BOLD

en: Font weight set
da: Skrifttypevægt sat

en: Fontconfig configuration timestamp
da: Tidsstempel til fontconfig-konfiguration

en: Force aspect ratio to match that of the frame's child
da: Tving højde/bredde-forhold til at passe til rammens underkontrol

en: Foreground RGBA
da: Forgrund RGBA

en: Foreground color
da: Forgrundsfarve

en: Foreground color as RGBA
da: Forgrundsfarve som RGBA

en: Foreground color as a GdkColor
da: Forgrundsfarve som en GdkColor

en: Foreground color as a GdkRGBA
da: Forgrundsfarve som en GdkRGBA

en: Foreground color as a string
da: Forgrundsfarve som en streng

en: Foreground color for symbolic icons
da: Forgrundsfarve for symbolske ikoner

en: Foreground color name
da: Navn på forgrundsfarve

en: Foreground set
da: Forgrund sat

en: Forward stepper
da: Fremadpil

en: Fraction
da: Brøkdel

en: Frame shadow
da: Rammeskygge

en: FrameClock
da: Grafiksynkroniseringsur

en: GIcon
da: GIcon-objekt

en: GIcon for primary icon
da: GIcon for primært ikon

en: GIcon for secondary icon
da: GIcon for sekundært ikon

en: GTK Modules
da: GTK-moduler

en: GType of the widget
da: GType for kontrollen

en: GdkPixbufAnimation to display
da: GdkPixbufAnimation der skal vises

en: GdkWindow to receive events about
da: GdkWindow hvorfra der skal modtages hændelser

en: Gravity
da: Tyngdekraft

en: Grid line pattern
da: Gitterlinjemønster

en: Grid line width
da: Gitterlinjebredde

en: Group
da: Gruppe

en: Group Name
da: Gruppenavn

en: Group name for tab drag and drop
da: Gruppenavn for faneblads-træk og slip

en: GtkBox that holds the dialog's primary and secondary labels
da: Den GtkBox som indeholder dialogens primære og sekundære mærkat

en: GtkCloudprintAccount instance
da: GtkCloudprintAccount-instans

en: GtkStyleContext to get style from
da: GtkStyleContext, hvorfra stilen skal findes

en: Handle Size
da: Håndtagsstørrelse

en: Handle only touch events
da: Håndtér kun berøringshændelser

en: Handle position
da: Placering af håndtag

en: Has Entry
da: Har indtastningsfelt

en: Has Frame
da: Med ramme

en: Has Menu
da: Har menu

en: Has Opacity Control
da: Kontrol til uigennemsigtighed

en: Has Origin
da: Har nulpunkt

en: Has Selection
da: Har markering

en: Has Subtitle
da: Har undertitel

en: Has alpha
da: Har alfa

en: Has default
da: Har forvalg

en: Has depth buffer
da: Har dybdebuffer

en: Has focus
da: Har fokus

en: Has padding
da: Har udfyldning

en: Has palette
da: Med palet

en: Has selection
da: Har markering

en: Has stencil buffer
da: Har stencil-buffer

en: Has tooltip
da: Har værktøjtip

en: Header Padding
da: Sidehoved-udfyldning

en: Header Relief
da: Overskriftsrelief

en: Header Spacing
da: Overskriftsmellemrum

en: Header image
da: Sidehoved-billede

en: Header image for the assistant page
da: Assistentsidens sidehoved-billede

en: Headers Clickable
da: Klikbare overskrifter

en: Headers Visible
da: Synlige hoveder

en: Heading
da: Overskrift

en: Height
da: Højde

en: Height of text selection handles
da: Højden af tekstmarkeringshåndtagene

en: Height of the bottom margin in pixels
da: Højde af bundmargen i skærmpunkter

en: Height of the top margin in pixels
da: Højde af topmargen i skærmpunkter

en: Height request
da: Højdeforespørgsel

en: Help Button
da: Hjælpeknap

en: Hide if empty
da: Skjul hvis tom

en: Hide the titlebar during maximization
da: Skjul titellinjen ved maksimering

en: Hint to help the desktop environment understand what kind of window this is and how to treat it.
da: Tip som hjælper skrivebordsmiljøet med at forstå hvilken form for vindue dette er, og hvordan det skal behandles.

en: Hints for the text field behaviour
da: Fif for tekstfeltopførslen

en: Homogeneous
da: Homogen

en: Homogeneous sizing
da: Homogen størrelsestildeling

en: Horizontal Adjustment
da: Vandret justering

en: Horizontal Alignment
da: Vandret justering

en: Horizontal Expand
da: Vandret udvidning

en: Horizontal Expand Set
da: Vandret udvidelse givet

en: Horizontal Offset
da: Vandret afstand

en: Horizontal Padding
da: Vandret udfyldning

en: Horizontal Scroll Arrow Length
da: Vandret rullebjælkepil-længde

en: Horizontal Scrollable Policy
da: Vandret rullepolitik

en: Horizontal Scrollbar Policy
da: Vandret rullebjælkepolitik

en: Horizontal Separator Width
da: Vandret adskillelsesbredde

en: Horizontal adjustment
da: Vandret justering

en: Horizontal adjustment that is shared between the scrollable widget and its controller
da: Vandret justering, der deles mellem rullekontrollen og dens styring

en: Horizontal alignment
da: Vandret justering

en: Horizontal alignment for child
da: Vandret justering for underelement

en: Horizontal options
da: Vandrette indstillinger

en: Horizontal padding
da: Vandret udfyldning

en: Horizontal position of child in available space. 0.0 is left aligned, 1.0 is right aligned
da: Vandret position for underelementet på den tilgængelige plads. 0.0 er venstrejusteret, 1.0 er højrejusteret

en: Horizontal scale
da: Vandret skalering

en: Horizontal separation
da: Vandret adskillelse

en: Horizontal space between cells.  Must be an even number
da: Vandret mellemrum mellem celler - skal være et lige tal

en: Horizontal spacing
da: Vandret mellemrum

en: Horizontally homogeneous
da: Vandret homogen

en: Horizontally homogeneous sizing
da: Vandret homogen størrelsestildeling

en: Hover Expand
da: Svævende udvidelse

en: Hover Selection
da: Svævendemarkering

en: How far in the x direction to move the arrow when the button is depressed
da: Hvor lang i x-retningen pilen flyttes når knappen trykkes ned

en: How far in the x direction to move the child when the button is depressed
da: Hvor lang i x-retningen underelementet flyttes når knappen trykkes ned

en: How far in the y direction to move the arrow when the button is depressed
da: Hvor lang i y-retningen pilen flyttes når knappen trykkes ned

en: How far in the y direction to move the child when the button is depressed
da: Hvor langt i y-retningen underelementet flyttes når knappen trykkes ned

en: How long to show the last input character in hidden entries
da: Hvor længe de sidst indtastede tegn skal vises ved skjulte indtastninger

en: How the size of the content should be determined
da: Hvordan indholdets størrelse skal bestemmes

en: How the text and icon of each item are positioned relative to each other
da: Hvordan teksten og ikonet for hvert element er placeret relativt til hinanden

en: How to align the lines
da: Hvordan linjerne justeres

en: How to break the string into multiple lines, if the cell renderer does not have enough room to display the entire string
da: Måden hvorpå en streng skal opdeles i flere linjer, hvis celleoptegneren ikke har plads nok til at vise hele strengen

en: How to draw the input method preedit string
da: Hvordan præredigeringsstrengen til indtastningsmetoden skal tegnes

en: How to draw the input method statusbar
da: Hvordan statuslinjen til indtastningsmetoden skal tegnes

en: How to draw the toolbar
da: Hvordan værktøjslinjen tegnes

en: How to lay out the buttons in the box. Possible values are: spread, edge, start and end
da: Hvordan knapperne i boksen skal fordeles. Mulige værdier er: spread, edge, start og end

en: How to position in extra horizontal space
da: Hvordan ekstra vandret plads skal placeres

en: How to position in extra vertical space
da: Hvordan ekstra lodret plads skal placeres

en: ID
da: Id

en: ID Column
da: Id-kolonne

en: IM Preedit style
da: Præredigeringsstil

en: IM Status style
da: Statusstil

en: IM module
da: IM-modul

en: Icon
da: Ikon

en: Icon Name
da: Ikonnavn

en: Icon Prelight
da: Ikon oplyses

en: Icon Set
da: Ikonsæt

en: Icon Size
da: Ikonstørrelse

en: Icon Sizes
da: Ikonstørrelser

en: Icon Theme Name
da: Ikontemanavn

en: Icon View Model
da: Ikonvisningsmodel

en: Icon for this window
da: Ikonet for dette vindue

en: Icon name
da: Ikonnavn

en: Icon name for primary icon
da: Ikonnavn for primært ikon

en: Icon name for secondary icon
da: Ikonnavn for sekundært ikon

en: Icon of the row
da: Ikon for rækken

en: Icon set
da: Ikonsæt

en: Icon set to display
da: Ikonsæt der skal vises

en: Icon size
da: Ikonstørrelse

en: Icon size set
da: Ikonstørrelsessæt

en: Icon spacing
da: Ikonmellemrum

en: Icon widget
da: Ikonkontrol

en: Icon widget to display in the item
da: Ikonkontrol der skal vises i elementet

en: Icon's count
da: Ikons nummer

en: Icon's label
da: Ikons etiket

en: Icon's style context
da: Ikonets stilkontekst

en: Iconic
da: Ikonisk

en: Icons
da: Ikoner

en: If FALSE, don't allow to enter strings other than the chosen ones
da: Hvis FALSE kan der ikke indtastes andre strenge end de valgte

en: If TRUE, a heading is displayed
da: Hvis TRUE vises en overskrift

en: If TRUE, day names are displayed
da: Hvis TRUE vises dagnavne

en: If TRUE, details are shown
da: Hvis TRUE, vises detaljer

en: If TRUE, pressing the right mouse button on the notebook pops up a menu that you can use to go to a page
da: Hvis TRUE vil højreklik på notesbogen starte en menu som kan bruges til at gå til en bestemt side

en: If TRUE, scroll arrows are added if there are too many tabs to fit
da: Hvis TRUE bliver rullepile tilføjet hvis der er for mange faneblade til at alle kan vises

en: If TRUE, the child appears in a secondary group of children, suitable for, e.g., help buttons
da: Hvis TRUE optræder underelementet i en sekundær gruppe af underelementer, velegnet til f.eks. hjælpeknapper

en: If TRUE, the child can be made smaller than its requisition
da: Hvis TRUE kan underelementet gøres mindre end dens pladstildeling

en: If TRUE, the child expands and shrinks along with the paned widget
da: Hvis TRUE kan underelementet følge størrelsen på rudekontrollen

en: If TRUE, the child will not be subject to homogeneous sizing
da: Hvis TRUE vil underelementet ikke blive underlagt homogen størrelsestildeling

en: If TRUE, the columns are all the same width
da: Hvis TRUE har alle kolonner samme bredde

en: If TRUE, the dialog is modal (other windows are not usable while this one is up)
da: Hvis TRUE, er dialogen modal (andre vinduer kan ikke tilgås så længe den er åben)

en: If TRUE, the popup window will appear for a single match.
da: Hvis TRUE vil pop op-vinduet vises for et enkelt match.

en: If TRUE, the popup window will have the same size as the entry
da: Hvis TRUE vil pop op-vinduet have den samme størrelse som indtastningsfeltet

en: If TRUE, the rows are all the same height
da: Hvis TRUE har alle rækker samme højde

en: If TRUE, the selected month cannot be changed
da: Hvis TRUE kan den valgte måned ikke ændres

en: If TRUE, the table cells are all the same width/height
da: Hvis TRUE har alle tabelceller samme højde og bredde

en: If TRUE, the widget will receive the default action when it is focused
da: Hvis TRUE modtager kontrollen standardhandlingen når den fokuseres

en: If TRUE, the window is modal (other windows are not usable while this one is up)
da: Hvis TRUE, er dialogen modal (andre vinduer kan ikke tilgås så længe den er åben)

en: If TRUE, unmapped widgets are ignored when determining the size of the group
da: Hvis TRUE vil skjulte kontroller blive ignoreret under bestemmelse af størrelsen for gruppen

en: If TRUE, users can resize the window
da: Hvis TRUE, kan brugere ændre størrelsen på vinduet

en: If TRUE, week numbers are displayed
da: Hvis TRUE vises ugenumre

en: If an arrow should be shown if the toolbar doesn't fit
da: Om en pil skal tegnes hvis værktøjslinjen ikke passer

en: If available horizontal space is bigger than needed for the child, how much of it to use for the child. 0.0 means none, 1.0 means all
da: Hvis den tilgængelige vandrette plads er større end hvad underelementet behøver, angiver dette hvor meget der skal benyttes af underelementet. 0.0 betyder intet, 1.0 betyder alt

en: If available vertical space is bigger than needed for the child, how much of it to use for the child. 0.0 means none, 1.0 means all
da: Hvis den tilgængelige lodrette plads er større end underelementet behøver, angiver dette hvor meget der skal benyttes af underelementet. 0.0 betyder intet, 1.0 betyder alt

en: If other nodes can see this node
da: Om andre nodes kan se denne node

en: If set, an underline in the label property indicates that the next character should be used for the mnemonic accelerator key in the overflow menu
da: Hvis sat indikerer en understregning i etiketten at det næste tegn skal bruges som genvejstast i overflydningsmenuen

en: If set, an underline in the text indicates the next character should be used for the mnemonic accelerator key
da: Hvis sat indikerer en understregning i teksten at det næste tegn skal bruges som genvejstast

en: If set, the label is used to pick a stock item instead of being displayed
da: Hvis sat bruges etiketten til at vælge et standardelement fra knaplageret i stedet for at blive vist

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide
da: Hvis sat bliver linjer brudt hvis teksten bliver for bred

en: If the insertion cursor is shown
da: Vis indsætningsmarkøren

en: If the toggle button is in an "in between" state
da: Om afkrydsningsknappen er i en "mellemtilstand"

en: If the toggle button should be pressed in
da: Om til/fra-knappen skal være trykket ind

en: If the toggle part of the button is displayed
da: Vis afkrydsningsdelen af knappen

en: If this window should be destroyed when the parent is destroyed
da: Fjern alle spor af dette vindue når ophavet fjernes

en: If this window's titlebar should be hidden when the window is maximized
da: Om dette vindues titellinje skal skjules, når vinduet maksimeres

en: If wrap is set, controls how linewrapping is done
da: Angiver hvordan linjerne brydes hvis linjeombrydning er slået til

en: Ignore hidden
da: Ignorér skjult

en: Image position
da: Billedposition

en: Image spacing
da: Billedmellemrum

en: Image widget
da: Billedkontrol

en: Include an 'Other…' item
da: Inkludér et "Andre…"-element

en: Inconsistent
da: Inkonsistent

en: Inconsistent state
da: Inkonsistent tilstand

en: Indent
da: Indrykning

en: Indent Expanders
da: Indryk udvidere

en: Indent set
da: Indrykning sat

en: Index
da: Indeks

en: Indicates that editing has been canceled
da: Angiver, at redigering er annulleret

en: Indicates where scroll arrows should be placed
da: Angiver hvor rulleknapper skal placeres

en: Indicator Size
da: Indikatorstørrelse

en: Indicator Spacing
da: Indikatormellemrum

en: Indicator size
da: Indikatorstørrelse

en: Inherit
da: Nedarv

en: Initial gap
da: Indledende mellemrum

en: Initial gap before the first tab
da: Indledende mellemrum før første faneblad

en: Initial value
da: Begyndelsesværdi

en: Inline completion
da: Integreretfuldførelse

en: Inline selection
da: Integreret markering

en: Inner Border
da: Indre kant

en: Inner border
da: Indre kant

en: Inner border space
da: Indre kantplads

en: Input mode for the device
da: Inputtilstand for enheden

en: Input source
da: Inputkilde

en: Inspected
da: Inspiceret

en: Inspected widget
da: Inspiceret kontrol

en: Interior Focus
da: Indvendig fokus

en: Internal padding
da: Indvendig udfyldning

en: Interpolate size
da: Interpolér størrelse

en: Invert direction slider moves to increase range value
da: Vend den retning om som skyderen skal bevæges i for at forøge intervalværdien

en: Invert the direction in which the level bar grows
da: Omvend vækstretning for niveaubjælken

en: Invert the direction in which the progress bar grows
da: Omvend vækstretning for fremgangsbjælken

en: Inverted
da: Omvendt

en: Invisible
da: Usynlig

en: Invisible character
da: Usynligt tegn

en: Invisible character set
da: Usynligt tegnsæt

en: Invisible set
da: Usynlighed sat

en: Is Active
da: Er aktiv

en: Is Expanded
da: Er udvidet

en: Is Expander
da: Er udvidende

en: Is Showing
da: Vises

en: Is Virtual
da: Er virtuel

en: Is focus
da: Har fokus

en: Is important
da: Er vigtig

en: Is maximized
da: Er maksimeret

en: Item Orientation
da: Objektorientering

en: Item Padding
da: Elementudfyldning

en: Job Count
da: Jobantal

en: Job Name
da: Jobnavn

en: Justification
da: Justering

en: Justification set
da: Justering sat

en: Key Theme Name
da: Nøgletemanavn

en: Keybinding to activate the menu bar
da: Tastaturgenvej til at aktivere menulinjen

en: Keynav Cursor Only
da: Keynav-markør kun

en: Keynav Wrap Around
da: Keynav-ombrydning

en: Kinetic Scrolling
da: Kinetisk rulning

en: Kinetic scrolling mode.
da: Kinetisk rullestilstand.

en: Label
da: Etiket

en: Label fill
da: Mærkatudfyldning

en: Label for the tab containing custom widgets.
da: Etiket for fanebladet der indeholder brugertilpassede kontroller.

en: Label widget
da: Etiketkontrol

en: Label xalign
da: Vandret etiketjustering

en: Label yalign
da: Lodret etiketjustering

en: Language
da: Sprog

en: Language for which features have been selected
da: Sproget for hvilket der er valgt funktioner

en: Language set
da: Sprog sat

en: Largest possible value for the "position" property
da: Største mulige værdi for positionsegenskaben

en: Layout style
da: Fordelingsstil

en: Left Attach
da: Venstre vedhæftning

en: Left Margin
da: Venstre margen

en: Left Padding
da: Venstre udfyldning

en: Left attachment
da: Venstre vedhæftning

en: Left gravity
da: Venstrerettet tyngde

en: Left margin
da: Venstre margen

en: Left margin set
da: Venstre margen sat

en: Left, right, or center justification
da: Venstre, højre- eller centrumjustering

en: Length of scale's slider
da: Længde af skaleringens skyder

en: Length of step buttons at ends
da: Længden af pileknapperne ved enderne

en: Length of the cursor blink cycle, in milliseconds
da: Længden af markørblinkecyklen, i millisekunder

en: Length of the text currently in the buffer
da: Længden af den tekst, der nu ligger i bufferen

en: Length of the text currently in the entry
da: Længde af den aktuelle tekst i feltet

en: Letter Spacing
da: Bogstavsmellemrum

en: Letter spacing set
da: Bogstavsmellemrum sat

en: Level Indentation
da: Indrykning pr. niveau

en: License
da: Licens

en: License Type
da: Licenstype

en: Limit
da: Begrænsning

en: Line wrap
da: Linjeombrydning

en: Line wrap mode
da: Linjeombrydning-modus

en: List of authors of the program
da: Liste over programmets forfattere

en: List of classes
da: Liste af klasser

en: List of currently active GTK modules
da: Liste over nuværende aktive GTK-moduler

en: List of icon names
da: Liste af ikonnavne

en: List of icon sizes (gtk-menu=16,16:gtk-button=20,20...
da: Liste over ikonstørrelser (gtk-menu=16,16;gtk-button=20,20...

en: List of people documenting the program
da: Liste over programmets dokumentører

en: List of people who have contributed artwork to the program
da: Liste over mennesker der har bidraget med grafik og/eller lyd til programmmet

en: List of the GtkPrintBackend backends to use by default
da: Liste af GtkPrintBackend-backends som skal bruges som standard

en: Loading
da: Indlæser

en: Local Only
da: Lokale kun

en: Local only
da: Kun lokale

en: Location
da: Placering

en: Location to Select
da: Sted der vælges

en: Lock Text
da: Lås-tekst

en: Lock Tooltip
da: Lås-værktøjstip

en: Logical sort column ID this column sorts on when selected for sorting
da: Logisk id for kolonnesortering, som bliver brugt når denne kolonne sorteres

en: Logo Icon Name
da: Logoikonnavn

en: Long press time
da: Tid for langt tryk

en: Lower stepper sensitivity
da: Nedre pileknaps-følsomhed

en: Major
da: Hoved

en: Major version number
da: Hovedversionsnummer

en: Make the expanders indented
da: Ryk udviderne ind

en: Manual Capabilities
da: Manuelle kapabiliteter

en: Margin
da: Margen

en: Margin Accumulates
da: Margen akkumulerer

en: Margin on Bottom
da: Margen i bunden

en: Margin on End
da: Margen til slut

en: Margin on Left
da: Margen til venstre

en: Margin on Right
da: Margen til højre

en: Margin on Start
da: Margen ved start

en: Margin on Top
da: Margen i toppen

en: Mark name
da: Navn på mærke

en: Marked up text to render
da: Opmærket tekst der skal vises

en: Markup
da: Opmærket tekst

en: Markup column
da: Opmærkningskolonne

en: Maximal Position
da: Største position

en: Maximum Children Per Line
da: Største antal underelementer per linje

en: Maximum Content Height
da: Maksimal højde for indhold

en: Maximum Content Width
da: Maksimal bredde af indhold

en: Maximum Height
da: Maksimal højde

en: Maximum Value
da: Største værdi

en: Maximum Width
da: Største bredde

en: Maximum Width In Characters
da: Største bredde i tegn

en: Maximum age of recently used files, in days
da: Maksimal alder af nyligt brugte filer, i dage

en: Maximum allowed width of the column
da: Den størst tilladte bredde af kolonnen

en: Maximum amount of space an expandable item will be given
da: Den maksimale mængde plads et objekt der kan udvides vil blive tildelt

en: Maximum child expand
da: Maksimumsplads for underelement

en: Maximum distance allowed between two clicks for them to be considered a double click (in pixels)
da: Maksimal afstand tilladt mellem to klik for at de skal opfattes som et dobbeltklik (i millisekunder)

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: Maximum number of characters for this entry. Zero if no maximum
da: Maksimalt antal tegn i indtastningsfeltet. Nul hvis der ikke er noget maksimum

en: Maximum time allowed between two clicks for them to be considered a double click (in milliseconds)
da: Maksimal tid tilladt mellem to klik for at de skal opfattes som et dobbeltklik (i millisekunder)

en: Maximum value level for the bar
da: Maksimale værdiniveau for bjælken

en: Maximum value level that can be displayed by the bar
da: Maksimale værdiniveau som kan vises af bjælken

en: Maximum width in characters
da: Største bredde i tegn

en: Menu bar accelerator
da: Menulinjegenvej

en: Menu label
da: Menuetiket

en: Menu model
da: Menumodel

en: Menu name
da: Menunavn

en: Menu type hint
da: Menutypefif

en: Menu window type hint
da: Typefif til menuvindue

en: Menubar
da: Menulinje

en: Merged UI definition
da: Flettet grænsefladedefinition

en: Message Buttons
da: Meddelelsesknapper

en: Message Type
da: Meddelelsestype

en: Message area
da: Meddelelsesområde

en: Minimal Position
da: Mindste position

en: Minimum Children Per Line
da: Mindste antal underelementer per linje

en: Minimum Content Height
da: Minimumshøjde for indhold

en: Minimum Content Width
da: Mindste bredde af indhold

en: Minimum Height
da: Minimumshøjde

en: Minimum Key Length
da: Mindste nøglelængde

en: Minimum Slider Length
da: Mindste skyderlængde

en: Minimum Value
da: Mindste værdi

en: Minimum Width
da: Mindste bredde

en: Minimum allowed width of the column
da: Den mindst tilladte bredde af kolonnen

en: Minimum cached height
da: Mindste mellemlagrede højde

en: Minimum cached width
da: Mindste mellemlagrede bredde

en: Minimum child height
da: Minimumshøjde for underelement

en: Minimum child width
da: Minimumsbredde for underelement

en: Minimum height for blocks that fill the bar
da: Minimumshøjde for blokke som fylder bjælken

en: Minimum height for filling blocks
da: Minimumshøjde for blokudfyldning

en: Minimum height of buttons inside the box
da: Minimumshøjde for knapperne inde i boksen

en: Minimum horizontal bar height
da: Mindste vandrette bjælkehøjde

en: Minimum horizontal bar width
da: Mindste vandrette bjælkebredde

en: Minimum horizontal height of the progress bar
da: Den mindste vandrette højde af statuslinjen

en: Minimum length of scrollbar slider
da: Den mindste længde af rullebjælkeskyderen

en: Minimum length of the search key in order to look up matches
da: Mindste nøglelængde for søgenøglen for at kunne finde fuldførelser

en: Minimum time the pointer must stay over a menu item before the submenu appear
da: Det mindste tidsrum markøren skal befinde sig over et menuelement, før undermenuen dukker op

en: Minimum value level for the bar
da: Mindste værdiniveau for bjælken

en: Minimum value level that can be displayed by the bar
da: Mindste værdiniveau som kan vises af bjælken

en: Minimum vertical bar height
da: Mindste lodrette bjælkehøjde

en: Minimum vertical bar width
da: Mindste lodrette bjælkebredde

en: Minimum width for blocks that fill the bar
da: Minimumsbredde for blokke som udfylder bjælken

en: Minimum width for filling blocks
da: Minimumsbredde for blokudfyldning

en: Minimum width of buttons inside the box
da: Minimumsbredde for knapperne inde i boksen

en: Minor
da: Under

en: Minor version number
da: Underversionsnummer

en: Mnemonic key
da: Genvejstast

en: Mnemonic widget
da: Tilknyttet kontrol

en: Mnemonics Visible
da: Genveje synlige

en: Mode
da: Tilstand

en: Model column to search through during interactive search
da: Modelkolonne der skal søges gennem ved interaktiv søgning

en: Model column used to retrieve the icon pixbuf from
da: Modelkolonnen hvorfra pixbuf-ikonet hentes fra

en: Model column used to retrieve the text from
da: Modelkolonnen hvorfra tekst hentes fra

en: Model column used to retrieve the text if using Pango markup
da: Modelkolonnen hvorfra tekst hentes fra, hvis Pango-opmærkning benyttes

en: Modes in which the calling application can open locations selected in the sidebar
da: Tilstande hvori det kaldende program kan åbne steder som vælges i sidebjælken

en: Monitor
da: Skærm

en: Monospace
da: Fastbredde

en: Month
da: Måned

en: Mount represented by the row
da: Montering repræsenteret af rækken

en: Name
da: Navn

en: Name of a icon theme to fall back to
da: Navn på ikontema der skal bruges som reserve

en: Name of icon theme to use
da: Navn på ikontema der skal bruges

en: Name of key theme to load
da: Navn på nøgletema der skal indlæses

en: Name of the GtkFileChooser backend to use by default
da: Navn på den GtkFileChooser-backend som skal anvendes som standard

en: Name of the cursor theme to use, or NULL to use the default theme
da: Navn på det markørtema der skal bruges eller NULL for at bruge standardtemaet

en: Name of the font family, e.g. Sans, Helvetica, Times, Monospace
da: Navn på skrifttypefamilien, f.eks Sans, Helvetica, Times, Monospace

en: Name of the printer
da: Printerens navn

en: Name of the themed icon for this window
da: Navnet på det tematiserede ikon for dette vindue

en: Name of the volume
da: Navn på diskenheden

en: Name of theme to load
da: Navn på tema der skal indlæses

en: Name of visible child
da: Navn på synligt underelement

en: Name used to refer to the text tag. NULL for anonymous tags
da: Navn til at referere til tekstmærket med - NULL for anonyme mærker

en: Needs Attention
da: Kræver opmærksomhed

en: New Row
da: Ny række

en: No Month Change
da: Ingen månedsændring

en: No show all
da: Ingen vis alle

en: Non-Homogeneous
da: Uhomogen

en: Not Authorized Tooltip
da: Ikke godkendt-værktøjstip

en: Number of Pages
da: Antal sider

en: Number of Pages To Print
da: Antal sider, der skal udskrives

en: Number of axes in the device
da: Antallet af akser i enheden

en: Number of characters to leave space for in the entry
da: Antal tegn der skal være plads til i feltet

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Number of columns to display
da: Antallet af kolonner der skal vises

en: Number of concurrent touches
da: Antal samtidige berøringer

en: Number of jobs queued in the printer
da: Antallet af jobs i printerkøen

en: Number of lines
da: Antal linjer

en: Number of pixels around the content pages.
da: Antallet af skærmpunkter rundt om indholdssiderne.

en: Number of pixels around the header.
da: Antallet af skærmpunkter rundt om sidehovedet.

en: Number of pixels between the scrollbars and the scrolled window
da: Antal skærmpunkter mellem rullebjælkerne og rullevinduet

en: Number of pixels of the entry scrolled off the screen to the left
da: Antal punkter af indtastningsfeltet som rulles ud af skærmen til venstre

en: Number of pixels the cursor can move before dragging
da: Antal skærmpunkter markøren må flyttes før det opfattes som et træk

en: Number of points
da: Antal punkter

en: Number of points needed to trigger the gesture
da: Nødvendigt antal punkter for at udløse gestussen

en: Number of recently used files
da: Antal nyligt brugte filer

en: Numeric
da: Numerisk

en: OK Button
da: OK-knap

en: Obey child
da: Adlyd underkontrol

en: Odd Row Color
da: Ulige række-farve

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative)
da: Afstand fra grundlinjen op til teksten (hvis negativ ned til teksten)

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative) in Pango units
da: Afstand fra grundlinjen op til teksten (hvis negativ ned til teksten) i Pango-enheder

en: Opacity for Widget
da: Uigennemsigtighed for kontrol

en: Opacity of the selection box
da: Gennemsigtigheden af udvalgsfeltet

en: Opcode
da: Opkode

en: Opcode for XInput2 requests
da: Opkode til XInput2-forespørgsler

en: Open Flags
da: Åbningstilvalg

en: OpenType Font Features to use
da: OpenType-skrifttypefunktioner, som skal bruges

en: Option Value
da: Værdi for valgmulighed

en: Options specifying the horizontal behaviour of the child
da: Indstillinger der angiver den vandrette opførsel for underelementet

en: Options specifying the vertical behaviour of the child
da: Indstillinger der angiver den lodrette opførsel for underelementet

en: Orientation
da: Orientering

en: Overlay Scrolling
da: Svævende rullebjælke

en: Overlay scrolling mode
da: Tilstand med svævende rullebjælke

en: Override for height request of the widget, or -1 if natural request should be used
da: Overskriv højdeforespørgslen for kontrollen eller angiv -1 hvis den "naturlige" forespørgsel skal bruges

en: Override for width request of the widget, or -1 if natural request should be used
da: Overskriv breddeforespørgslen for kontrollen eller angiv -1 hvis den "naturlige" forespørgsel skal bruges

en: Overwrite mode
da: Overskrivningstilstand

en: Pack Type
da: Pakningstype

en: Pack direction
da: Pakningsretning

en: Pack type
da: Pakningstype

en: Pad device
da: Tavle-pc-enhed

en: Pad device to control
da: Tavle-pc-enhed som skal styres

en: Padding
da: Udfyldning

en: Padding around icon view items
da: Udfyldning omkring elementer i ikonvisning

en: Padding that should be put around icons in the tray
da: Udfyldning omkring ikoner i statusfeltet

en: Page
da: Side

en: Page Increment
da: Sideforøgelse

en: Page Setup
da: Sideopsætning

en: Page Size
da: Sidestørrelsen

en: Page complete
da: Side fuldført

en: Page title
da: Sidetitel

en: Page type
da: Sidetype

en: Palette to use in the color selector
da: Palet som skal bruges i farvevælgeren

en: Paragraph background RGBA
da: Paragraf-baggrund RGBA

en: Paragraph background RGBA as a GdkRGBA
da: Paragraf-baggrund RGBA som en GdkRGBA

en: Paragraph background color
da: Paragraf-baggrundsfarve

en: Paragraph background color as a GdkColor
da: Paragraf-baggrundsfarve som en GdkColor

en: Paragraph background color as a string
da: Paragraf-baggrundsfarve som en streng

en: Paragraph background color name
da: Navn på paragraf-baggrundsfarve

en: Paragraph background set
da: Paragraf-baggrund sat

en: Parent
da: Ophav

en: Parent widget
da: Ophavskontrol

en: Pass Through
da: Videresend

en: Pass through input, does not affect main child
da: Videresend input; påvirker ikke hovedunderelementet

en: Password Hint Timeout
da: Tidsudløb for adgangskodefif

en: Paste target list
da: Indsættelsesmåls-liste

en: Path of the volume
da: Sti for diskenheden

en: Pattern
da: Mønster

en: Paused Printer
da: Printer på pause

en: Permission
da: Tilladelse

en: Pixbuf Expander Closed
da: Lukket udviderpixbuf

en: Pixbuf Expander Open
da: Åbent udviderpixbuf

en: Pixbuf Object
da: Pixbuf-objekt

en: Pixbuf column
da: Pixbufkolonne

en: Pixbuf for closed expander
da: Billede til en lukket udvider

en: Pixbuf for open expander
da: Billede til en åben udvider

en: Pixel size
da: Skærmpunkter

en: Pixel size to use for named icon
da: Størrelse i skærmpunkter for navngivet ikon

en: Pixels Above Lines
da: Mellemrum over linjer

en: Pixels Below Lines
da: Mellemrum under linjer

en: Pixels Inside Wrap
da: Mellemrum inden i ombrydning

en: Pixels above lines
da: Mellemrum over linjer

en: Pixels above lines set
da: Mellemrum over linjer sat

en: Pixels below lines
da: Mellemrum under linjer

en: Pixels below lines set
da: Mellemrum under linjer sat

en: Pixels inside wrap
da: Mellemrum inde i ombrydning

en: Pixels inside wrap set
da: Mellemrum inden i ombrydning sat

en: Pixels of blank space above paragraphs
da: Antal punkter mellemrum over afsnit

en: Pixels of blank space below paragraphs
da: Antal punkter mellemrum under afsnit

en: Pixels of blank space between wrapped lines in a paragraph
da: Antal punkter mellemrum mellem ombrudte linjer i et afsnit

en: Pixels of extra space on all four sides
da: Pixler af ekstra plads på alle fire sider

en: Pixels of extra space on the bottom side
da: Pixler af ekstra plads i bunden

en: Pixels of extra space on the end
da: Pixler af ekstra plads til slut

en: Pixels of extra space on the left side
da: Pixler af ekstra plads på venstre side

en: Pixels of extra space on the right side
da: Pixler af ekstra plads til højre

en: Pixels of extra space on the start
da: Pixler af ekstra plads ved start

en: Pixels of extra space on the top side
da: Pixler af ekstra plads i toppen

en: Place scrollbars within the scrolled window's bevel
da: Placér rullebjælker indenfor rullevinduets skråkant

en: Placeholder text
da: Pladsholdertekst

en: Pointing to
da: Peger på

en: Popover
da: "Pop-over"

en: Populate all
da: Befolk alle

en: Popup
da: Pop op

en: Popup Fixed Width
da: Fast bredde for pop op

en: Popup completion
da: Pop op-fuldførelse

en: Popup set width
da: Sæt pop op-bredde

en: Popup shown
da: Pop op vises

en: Popup single match
da: Pop op enkelt match

en: Position Set
da: Position sat

en: Position of paned separator in pixels (0 means all the way to the left/top)
da: Position af rudekontrol i skærmpunkter (0 betyder helt til venstre/øverst)

en: Position of the handle relative to the child widget
da: Håndtagets placering i forhold til underkontrollen

en: Position of the item within this group
da: Elementets position i denne gruppe

en: Position to place the bubble window
da: Position hvor boblevinduet skal placeres

en: Positioning hints for when the menu might fall off-screen
da: Placeringsfif hvis menuen går uden for skærmen

en: Preview Widget Active
da: Eksempelkontrol aktiv

en: Preview text
da: Eksempeltekst

en: Preview widget
da: Eksempelkontrol

en: Primary GIcon
da: Primær GIcon

en: Primary button warps slider
da: Primært klik "warper" skydekontrol

en: Primary icon activatable
da: Primære ikon aktivérbart

en: Primary icon name
da: Primært ikonnavn

en: Primary icon sensitive
da: Primært ikon følsomt

en: Primary icon tooltip markup
da: Opmærkning af primært ikons værktøjstip

en: Primary icon tooltip text
da: Værktøjstiptekst for primært ikon

en: Primary pixbuf
da: Primær pixbuf

en: Primary pixbuf for the entry
da: Primær pixbuf for indtastningsfeltet

en: Primary stock ID
da: Primær indbygget ID

en: Primary storage type
da: Primær lagringstype

en: Print Settings
da: Udskriftsindstillinger

en: Printer ID
da: Printer-id

en: Printer settings
da: Printerindstillinger

en: Printer to print the job to
da: Printer som jobbet skal udskrives på

en: Product ID
da: Produkt-id

en: Program name
da: Programnavn

en: Program version
da: Programversion

en: Progress Border
da: Statuslinjekant

en: Progress Fraction
da: Statusbrøkdel

en: Progress Pulse Step
da: Pulsskridtlængde for statuslinje

en: Propagate Natural Height
da: Videregiv naturlig højde

en: Propagate Natural Width
da: Videregiv naturlig bredde

en: Propagation phase
da: Fase i hændelse

en: Propagation phase at which this controller is run
da: Udviklingsfase (propagation phase) hvori denne styring køres

en: Property name
da: Egenskabsnavn

en: Pulse
da: Puls

en: Pulse Step
da: Pulseringsskridt

en: Pulse of the spinner
da: Blokkens puls

en: Purpose
da: Formål

en: Purpose of the text field
da: Formål med tekstfeltet

en: RGBA Color
da: RGBA-farve

en: Radio state
da: Radiotilstand

en: Ratio
da: Forhold

en: Reads the current value, or sets a new value
da: Læser den aktuelle værdi eller sætter en ny

en: Receives default
da: Modtager forvalg

en: Recent Files Enabled
da: Seneste filer slået til

en: Recent Files Limit
da: Grænse for nyligt brugte filer

en: Recent Files Max Age
da: Maksimal alder af nyligt brugte filer

en: Recent Manager
da: Seneste-håndtering

en: Rect anchor dx
da: Rekt anker dx

en: Rect anchor dy
da: Rekt anker dy

en: Rect anchor horizontal offset
da: Rekt anker vandret position

en: Rect anchor vertical offset
da: Rekt anker lodret position

en: Rectangle the bubble window points to
da: Rektangel som boblevinduet peger på

en: Register session
da: Registrér session

en: Register with the session manager
da: Registrér hos sessionshåndteringen

en: Related Action
da: Relateret handling

en: Relative to
da: Relativ til

en: Relief of the group header button
da: Relief for gruppeoverskriftsknappen

en: Render detail to pass to the theme engine
da: Fremvisningsdetalje som skal videregives til temamotoren

en: Reorderable
da: Kan omsorteres

en: Repeat timeout
da: Gentagelses-tidsudløb

en: Repeat value for timeouts, when button is pressed
da: Værdi af gentagelses-tidsudløb når tast holdes nede

en: Reserve Toggle Size
da: Reservér ekstra plads

en: Resizable
da: Kan ændre størrelse

en: Resize
da: Kan ændre størrelse

en: Resize grip
da: Har udvidelsesgreb

en: Resize grip is visible
da: Udvidelsesgreb er synligt

en: Resize mode
da: Størrelsesændringstilstand

en: Resize mode of the column
da: Størrelsesændringstilstand for kolonnen

en: Resize toplevel
da: Tilpas størrelse på topniveau

en: Resolution for Xft, in 1024 * dots/inch. -1 to use default value
da: Opløsning for Xft, i 1024 · punkter/tomme. -1 for at bruge standardværdi

en: Resource
da: Ressource

en: Restrict to Fill Level
da: Begræns til fyldningsniveau

en: Reveal
da: Synlig

en: Reveal Child
da: Vis underelement

en: Right Attach
da: Højre vedhæftning

en: Right Justified
da: Højrejusteret

en: Right Margin
da: Højre margen

en: Right Padding
da: Højre udfyldning

en: Right attachment
da: Højre vedhæftning

en: Right margin
da: Højre margen

en: Right margin set
da: Højre margen sat

en: Rise
da: Grundlinjeafstand

en: Rise set
da: Grundlinjeafstand sat

en: Role
da: Rolle

en: Round Digits
da: Cifre til afrunding

en: Row Homogeneous
da: Række homogen

en: Row Spacing
da: Rækkemellemrum

en: Row has children
da: Række har underelementer

en: Row is an expander row, and is expanded
da: Rækken er en udvidende række og er udvidet

en: Row spacing
da: Rækkemellemrum

en: Row span column
da: Rækkespandkolonne

en: Rows
da: Rækker

en: Rubber Banding
da: Træk-markering

en: Rules Hint
da: Skiftende rækker

en: Scale factor
da: Skaleringsfaktor

en: Scale type
da: Skalatype

en: Screen
da: Skærm

en: Screensaver Active
da: Pauseskærm aktiv

en: Scroll arrow spacing
da: Rullepilsmellemrum

en: Scroll offset
da: Rulningsforskydning

en: Scrollable
da: Med rulning

en: Scrollbar spacing
da: Rullebjælkemellemrum

en: Scrollbars within bevel
da: Rullebjælker indenfor skråkant

en: Scrolled Window Placement
da: Rullebjælkevindues-placering

en: Search Column
da: Søgekolonne

en: Search Mode Enabled
da: Søgetilstand slået til

en: Search mode
da: Søgetilstand

en: Seat
da: Sæde

en: Secondary
da: Sekundær

en: Secondary GIcon
da: Sekundær GIcon

en: Secondary Text
da: Sekundær tekst

en: Secondary backward stepper
da: Sekundær tilbagepil

en: Secondary cursor color
da: Sekundær markørfarve

en: Secondary forward stepper
da: Sekundær fremadpil

en: Secondary icon activatable
da: Sekundært ikon aktivérbart

en: Secondary icon name
da: Sekundært ikonnavn

en: Secondary icon sensitive
da: Sekundært ikon følsomt

en: Secondary icon tooltip markup
da: Opmærkning af sekundært ikons værktøjstip

en: Secondary icon tooltip text
da: Værktøjstiptekst for sekundært ikon

en: Secondary pixbuf
da: Sekundær pixbuf

en: Secondary pixbuf for the entry
da: Sekundær pixbuf for indtastningsfeltet

en: Secondary stock ID
da: Sekundær indbygget ID

en: Secondary storage type
da: Sekundær lagringstype

en: Section Name
da: Sektionsnavn

en: Select Multiple
da: Vælg flere

en: Select on focus
da: Markér ved fokus

en: Selectable
da: Kan markeres

en: Selected Printer
da: Valgte printer

en: Selection Bound
da: Markeringsgrænse

en: Selection Box Alpha
da: Alpha-værdi for udvalgsfelt

en: Selection Box Color
da: Udvalgsfeltsfarve

en: Selection level
da: Markeringsniveau

en: Selection mode
da: Markeringstilstand

en: Sensitive
da: Følsom

en: Separator Height
da: Adskillelseslinje-højde

en: Separator Width
da: Adskillelseslinje-bredde

en: Set a hint to the theme engine to draw rows in alternating colors
da: Sæt et tip til temamotoren om at tegne rækkerne i skiftende farver

en: Set if the value affects the sizing of elements
da: Angiver om værdien påvirker elementers størrelsestildeling

en: Set if the value can be animated
da: Angiv om værdien kan animeres

en: Set if the value is inherited by default
da: Angiver om værdien nedarves som standard

en: Set the column for the expander column
da: Lad kolonnen være udviderkolonnen

en: Set this to positive values to indicate that some progress is made, but you don't know how much.
da: Sæt dette til positive værdier for at vise at der er fremgang, men at omfanget heraf er ukendt.

en: Set to TRUE if the desktop environment is displaying the app menu, FALSE if the app should display it itself.
da: Sæt til TRUE hvis skrivebordsmiljøet viser programmenuen, FALSE hvis programmet skal vise den selv.

en: Set to TRUE if the desktop environment is displaying the desktop folder, FALSE if not.
da: Sæt til TRUE hvis skrivebordsmiljøet viser skrivebordsmappen, ellers FALSE.

en: Set to TRUE if the desktop environment is displaying the menubar, FALSE if the app should display it itself.
da: Sæt til TRUE, hvis skrivebordsmiljøet viser menulinjen, og FALSE hvis programmet selv skal vise den.

en: Sets the accelerator path of the menu item
da: Indstiller genvejsstien for menuelementet

en: Sets whether the menu item appears justified at the right side of a menu bar
da: Angiver om menuelementet vises på den højre side af menulinjen

en: Settings
da: Indstillinger

en: Shadow Type
da: Skyggetype

en: Shadow type
da: Skyggetype

en: Shared context
da: Delt kontekst

en: Short label
da: Kort etiket

en: Shortcut Type
da: Genvejstype

en: Show 'Connect to Server'
da: Vis “Forbind til server”

en: Show 'Desktop'
da: Vis “Skrivebord”

en: Show 'Enter Location'
da: Vis “Indtast sted”

en: Show 'Other locations'
da: Vis “Andre steder”

en: Show 'Trash'
da: Vis “Papirkurv”

en: Show Arrow
da: Vis pil

en: Show Border
da: Vis kant

en: Show Close Button
da: Vis lukkeknap

en: Show Day Names
da: Vis dagnavne

en: Show Details
da: Vis detaljer

en: Show Dialog
da: Vis dialog

en: Show Editor
da: Vis redigering

en: Show Expanders
da: Vis udvidere

en: Show Fill Level
da: Vis fyldningsniveau

en: Show Heading
da: Vis overskrift

en: Show Hidden
da: Vis skjulte

en: Show Icons
da: Vis ikoner

en: Show Not Found
da: Vis ikke fundne

en: Show Numbers
da: Vis numre

en: Show Private
da: Vis private

en: Show Tabs
da: Vis faneblade

en: Show Tooltips
da: Vis værktøjstips

en: Show Week Numbers
da: Vis ugenumre

en: Show a menubar
da: Vis en menulinje

en: Show all apps
da: Vis alle programmer

en: Show button images
da: Vis knapbilleder

en: Show decorations
da: Vis dekorationer

en: Show default app
da: Vis standardprogram

en: Show default item
da: Vis standardelement

en: Show editor
da: Vis redigering

en: Show fallback apps
da: Vis reserveprogrammer

en: Show menu images
da: Vis menubilleder

en: Show other apps
da: Vis andre programmer

en: Show preview text entry
da: Vis eksempel på indtastningstekst

en: Show recent files
da: Vis seneste filer

en: Show recommended apps
da: Vis anbefalede programmer

en: Show size
da: Vis størrelse

en: Show style
da: Vis stil

en: Show text
da: Vis tekst

en: Show text in the entry when it's empty and unfocused
da: Vis tekst i indtastningsfeltet når det er tomt og ikke har fokus

en: Show the 'Input Methods' menu
da: Vis menuen "Indtastningsmetoder"

en: Show the 'Insert Unicode Control Character' menu
da: Vis menuen "Indsæt Unicode-kontroltegn"

en: Show the column header buttons
da: Vis kolonneoverskriftsknapperne

en: Show “Starred Location”
da: Vis “Stjernemarkeret sted”

en: Shrink
da: Tillad formindskelse

en: Side of the handlebox that's lined up with the docking point to dock the handlebox
da: Den side af håndtagsboksen som skal anbringes ved dokkepunktet for at anbringe håndtagsboksen i dokken

en: Sidebar image
da: Sidepanelbillede

en: Sidebar image for the assistant page
da: Assistentsidens sidepanelbillede

en: Single Line Mode
da: Enkeltlinje-tilstand

en: Single Paragraph Mode
da: Enkelt afsnit-tilstand

en: Size
da: Størrelse

en: Size of check or radio indicator
da: Størrelse på afkrydsnings- eller radioindikator

en: Size of icons in this tool palette
da: Ikonernes størrelse i denne værktøjspalet

en: Size of icons in this toolbar
da: Ikonernes størrelse i denne værktøjslinje

en: Size of spacers
da: Størrelse af mellemrumelementerne

en: Size of tab curvature
da: Omfanget af afrunding af fanebladshjørner

en: Size of tab overlap area
da: Størrelse af faneblads-overlapområde

en: Size of the expander arrow
da: Størrelse af udviderpilen

en: Size to use for cursors, or 0 to use the default size
da: Markørernes størrelse eller 0 for at bruge standardstørrelsen

en: Sizing
da: Størrelsefastsættelse

en: Skip pager
da: Udelad fra arbejdsområdeskifter

en: Skip taskbar
da: Udelad fra vinduesliste

en: Slider Height
da: Skyderhøjde

en: Slider Length
da: Skyderlængde

en: Slider Width
da: Skyderbredde

en: Smallest possible value for the "position" property
da: Mindste mulige værdi for positionsegenskaben

en: Snap edge
da: Fastgørelseskant

en: Snap edge set
da: Fastgørelseskant sat

en: Snap to Ticks
da: Fastlås til skridtværdier

en: Socket Window
da: Sokkelvindue

en: Sort Type
da: Sorteringstype

en: Sort column ID
da: Id for kolonnesortering

en: Sort direction the sort indicator should indicate
da: Den sorteringsretning sorteringsindikatoren skal pege i

en: Sort indicator
da: Sorteringsindikator

en: Sort order
da: Sorteringsrækkefølge

en: Sound Theme Name
da: Lydtemanavn

en: Source option
da: Kildevalgmulighed

en: Source type for the device
da: Kildetypen for enheden

en: Space between day headers and main area
da: Plads mellem dagsoverskrift og hovedområde

en: Space between value text and the slider/trough area
da: Mellemrum mellem værditekst og skyder-/fordybningsarealet

en: Space between week headers and main area
da: Mellemrum mellem ugeoverskrift og hovedområdet

en: Space style
da: Mellemrumsstil

en: Space to put between the label and the child
da: Mellemrum mellem etiketten og underelementet

en: Space which is inserted at the edges of the icon view
da: Mellemrum der indsættes ved kanterne af ikonvisningen

en: Space which is inserted between cells
da: Mellemrum der indsættes mellem celler

en: Space which is inserted between cells of an item
da: Mellemrum der indsættes mellem objekt-celler

en: Space which is inserted between grid columns
da: Mellemrum der indsættes mellem gitterkolonner

en: Space which is inserted between grid rows
da: Mellemrum der indsættes mellem gitterrækker

en: Spacer size
da: Mellemrumsstørrelse

en: Spacing
da: Mellemrum

en: Spacing around check or radio indicator
da: Mellemrum omkring afkrydsnings- eller radioindikator

en: Spacing around expander arrow
da: Mellemrum omkring udviderpil

en: Spacing between buttons
da: Mellemrum mellem knapper

en: Spacing between elements of the area
da: Mellemrum mellem elementer i området

en: Spacing between elements of the main dialog area
da: Mellemrum mellem elementer af hoveddialogområdet

en: Spacing between expander arrow and caption
da: Plads mellem udviderpil og overskrift

en: Spacing between step buttons and thumb
da: Mellemrum mellem pileknapper og greb

en: Spacing between thumb/steppers and outer trough bevel
da: Mellemrum mellem greb og den ydre fordybningskant

en: Spacing in pixels between the icon and label
da: Mellemrum i skærmpunkter mellem ikonet og etiketten

en: Spacing in pixels between the image and label
da: Afstand i skærmpunkter mellem billedet og etiketten

en: Specifies whether the window should have a resize grip
da: Om vinduet skal have et udvidelsesgreb

en: Specifies whether the window's resize grip is visible.
da: Angiver om et vindues udvidelsesgreb er synligt.

en: Specify how resize events are handled
da: Angiv hvordan størrelsesændringshændelser håndteres

en: Speeds up GtkTreeView by assuming that all rows have the same height
da: Øger hastigheden af GtkTreeView ved at antage at alle rækker har den samme højde

en: Split Cursor
da: Delt markør

en: Stack
da: Stak

en: Standard cursor type
da: Standardmarkørtype

en: Start timeout
da: Start-tidsudløb

en: Starting value for timeouts, when button is pressed
da: Startværdi for tidsudløb når en tast holdes nede

en: Startup ID
da: Start-id

en: State
da: Tilstand

en: State Message
da: Tilstandsbesked

en: State flags
da: Tilstandsflag

en: Status String
da: Statusstreng

en: Step Increment
da: Skridtforøgelse

en: Stepper Size
da: Pileknapstørrelse

en: Stepper Spacing
da: Pileknapmellemrum

en: Stock ID
da: Lager-id

en: Stock ID for a stock image to display
da: Lager-id for et standardbillede der skal vises

en: Stock ID for primary icon
da: ID for indbygget primært ikon

en: Stock ID for secondary icon
da: Indbygget ID for sekundært ikon

en: Stock Icon
da: Lagerikon

en: Stock Id
da: Lager-id

en: Storage type
da: Lagringstype

en: Strikethrough
da: Gennemstreget

en: Strikethrough RGBA
da: Gennemstregs-RGBA

en: Strikethrough RGBA set
da: Gennemstregnings-RGBA sat

en: Strikethrough set
da: Gennemstregning sat

en: String giving the current state of the printer
da: Streng som angiver printerens nuværende tilstand

en: Style
da: Stil

en: Style Classes
da: Stilklasser

en: Style context
da: Stilkontekst

en: Style of bevel around the contents
da: Kantstil omkring indholdet

en: Style of bevel around the menubar
da: Kanttype for menulinjen

en: Style of bevel around the spin button
da: Kantstil omkring rulleknappen

en: Style of bevel around the statusbar text
da: Kanttype omkring statuslinjeteksten

en: Style of bevel around the toolbar
da: Afrundingstypen omkring værktøjslinjen

en: Style of items in the tool palette
da: Elementstil i værktøjspaletten

en: Style of underline for this text
da: Understregningsstil for teksten

en: Submenu
da: Undermenu

en: Subproperties
da: Underegenskaber

en: Subtitle
da: Undertitel

en: Subtitle Set
da: Undertitel angivet

en: Success color
da: Succesfarve

en: Success color for symbolic icons
da: Succesfarve til symbolske ikoner

en: Support Selection
da: Understøtter markering

en: Surface
da: Overflade

en: Symbolic size to use for named icon
da: Symbolsk størrelse til navngivet ikon

en: Symbolic size to use for stock icon, icon set or named icon
da: Symbolsk størrelse der skal bruges for standardikon, ikonsæt eller navngivet ikon

en: TRUE if a progress dialog is shown while printing.
da: TRUE hvis statusdialogen vises under udskrivning.

en: TRUE if a selection exists.
da: TRUE hvis der findes en markering.

en: TRUE if page setup combos are embedded in GtkPrintUnixDialog
da: TRUE hvis der er indlejret sideopsætningskombinationer i GtkPrintUnixDialog

en: TRUE if print process may run asynchronous.
da: TRUE hvis udskrivningsprocessen må køre asynkront.

en: TRUE if the Position property should be used
da: TRUE hvis positionsegenskaben skal bruges

en: TRUE if the origin of the context should be at the corner of the page and not the corner of the imageable area
da: TRUE hvis startpunktet for konteksten skal være sidens hjørne og ikke hjørnet af det område hvorpå der kan tegnes

en: TRUE if the print job will continue to emit status-changed signals after the print data has been sent to the printer or print server.
da: TRUE hvis udskrivningsjobbet vil fortsætte med at sende "status-changed"-signaler efter udskriftsdata er blevet sendt til printeren eller udskriftsserveren.

en: TRUE if the print operation will continue to report on the print job status after the print data has been sent to the printer or print server.
da: TRUE hvis udskriftsoperationen vil fortsætte med at rapportere jobstatus efter udskriftsdata er blevet sendt til printeren eller udskriftsserveren.

en: TRUE if the print operation will support print of selection.
da: TRUE hvis udskriftsoperationen understøtter udskrift af markeringen.

en: TRUE if the window should be brought to the user's attention.
da: TRUE hvis vinduet skal have brugerens opmærksomhed.

en: TRUE if the window should not be in the pager.
da: TRUE hvis vinduet skal udelades fra arbejdsområdeskifteren.

en: TRUE if the window should not be in the task bar.
da: TRUE hvis vinduet skal udelades fra vindueslisten.

en: TRUE if the window should receive the input focus when mapped.
da: TRUE hvis vinduet skal modtage indtastningsfokus når det er synligt.

en: TRUE if the window should receive the input focus.
da: TRUE hvis vinduet skal modtage indtastningsfokus.

en: TRUE if the window should show a menubar at the top of the window
da: TRUE hvis vinduet skal vise en menulinje øverst i vinduet

en: TRUE if this printer can accept PDF
da: TRUE hvis denne printer kan acceptere PDF

en: TRUE if this printer can accept PostScript
da: TRUE hvis denne printer kan acceptere PostScript

en: TRUE if this printer is accepting new jobs
da: TRUE hvis denne printer kan acceptere nye job

en: TRUE if this printer is paused
da: TRUE hvis denne printer er på pause

en: Tab Position
da: Fanebladplacering

en: Tab curvature
da: Fanebladsrunding

en: Tab detachable
da: Faneblad kan hægtes af

en: Tab expand
da: Fanebladudvidning

en: Tab fill
da: Fanebladudfyldning

en: Tab gap
da: Fanebladsmellemrum

en: Tab label
da: Fanebladetiket

en: Tab overlap
da: Fanebladsoverlap

en: Tab reorderable
da: Faneblad kan sorteres om

en: Tabs
da: Tabulatorer

en: Tabs set
da: Tabulatorer sat

en: Tag Table
da: Mærketabel

en: Tag name
da: Navn på mærke

en: Take Focus
da: Tag fokus

en: Tearoff
da: Afrivning

en: Tearoff State
da: Afrivningstilstand

en: Tearoff Title
da: Afrivningstitel

en: Text
da: Tekst

en: Text Buffer
da: Tekstbuffer

en: Text Column
da: Tekstkolonne

en: Text Tag Table
da: Tekstmærketabel

en: Text buffer object which actually stores entry text
da: Tekstbufferobjekt, som faktisk lagrer felttekst

en: Text column
da: Tekstkolonne

en: Text direction
da: Tekstretning

en: Text direction for which this shortcut is active
da: Tekstretningen, som denne genvej gælder for

en: Text direction, e.g. right-to-left or left-to-right
da: Tekstretning, f.eks. højre-mod-venstre eller venstre-mod-højre

en: Text length
da: Tekstlængde

en: Text of the expander's label
da: Tekst for udviderens etiket

en: Text of the frame's label
da: Teksten i rammens etiket

en: Text of the label widget inside the button, if the button contains a label widget
da: Tekst for etiketkontrollen inde i knappen hvis knappen indeholder en etiket

en: Text on the progress bar
da: Statuslinjens tekst

en: Text rendered when an editable cell is empty
da: Tekst tegnet når en redigerbar celle er tom

en: Text to be displayed in the progress bar
da: Den tekst der skal vises i statuslinjen

en: Text to render
da: Tekst der skal vises

en: Text to show in the item.
da: Tekst som skal vises i elementet.

en: Text x alignment
da: Vandret tekstjustering

en: Text y alignment
da: Lodret tekstjustering

en: The Accel Group to use for stock accelerator keys
da: Objektet som skal overvåges for acceleratorændringer

en: The Cell Area this context was created for
da: Celleområdet, som denne kontekst blev oprettet til

en: The GDK display used to create the GL context
da: GDK-visningen som bruges til at oprette GL-konteksten

en: The GDK window bound to the GL context
da: GDK-vinduet bundet til GL-konteksten

en: The GFile used by the app chooser dialog
da: GFile'n, der bruges af programvælgerdialogen

en: The GIcon being displayed
da: GIcon-objektet som vises

en: The GL context
da: GL-konteksten

en: The GL context this context shares data with
da: GL-konteksten, som denne kontekst deler data med

en: The GMenuModel for the application menu
da: GMenuModel'en for programmenuen

en: The GMenuModel for the menubar
da: GMenuModel'en for menulinjen

en: The GPermission object controlling this button
da: GPermission-objektet som kontrollerer denne knap

en: The GtkActionGroup this GtkAction is associated with, or NULL (for internal use).
da: Den GtkActionGroup som denne GtkAction er associeret med, eller NULL (for intern brug).

en: The GtkAdjustment for the horizontal position
da: GtkAdjustment til den vandrette position

en: The GtkAdjustment for the vertical position
da: GtkAdjustment til den lodrette position

en: The GtkAdjustment that contains the current value of this range object
da: GtkAdjustment som indeholder den aktuelle værdi af dette intervalobjekt

en: The GtkAdjustment that contains the current value of this scale button object
da: GtkAdjustment som indeholder den aktuelle værdi af dette intervalknap-objekt

en: The GtkApplication for the window
da: GtkApplication for vinduet

en: The GtkCellArea used to layout cells
da: GtkCellArea'et, der bruges til cellelayout

en: The GtkCellAreaContext used to compute the geometry of the cell view
da: GtkCellAreaContext'en, der bruges til at udregne cellevisningens mål

en: The GtkIconSize value that specifies the size of the rendered icon
da: Den GtkIconSize-værdi der angiver størrelsen af det viste ikon

en: The GtkIconSize value that specifies the size of the rendered spinner
da: GtkIconSize-værdien, der angiver størrelsen af den tegnede blok

en: The GtkPageSetup to use
da: Den GtkPageSetup som skal bruges

en: The GtkPageSetup used by default
da: Den GtkPageSetup der bruges som standard

en: The GtkPrintSettings used for initializing the dialog
da: De GtkPrintSettings, der bliver brugt ved initialisering af dialogen

en: The GtkPrinter which is selected
da: Den GtkPrinter som er valgt

en: The OK button of the dialog.
da: OK-knappen for dialogen.

en: The PrinterOption backing this widget
da: Den PrinterOption der står bag denne kontrol

en: The RecentManager object to use
da: Det RecentManager-objekt der skal bruges

en: The TreeMenu will display children of the specified root
da: TreeMenu'en vil vise underelementerne for den angivne rod

en: The URI bound to this button
da: En URI bundet til denne knap

en: The URL for the link to the website of the program
da: Adressen til programmets websted

en: The accel group holding accelerators for the menu
da: Genvejsgruppen der indeholder genveje for menuen

en: The acceleration rate when you hold down a button
da: Accelerationsgraden når en knap holdes nede

en: The acceleration rate when you hold down a button or key
da: Accelerationsgraden når en knap holdes nede

en: The accelerator group the actions of this group should use.
da: Acceleratorgruppen, som handlingerne i denne gruppe skal bruge.

en: The accelerator keys for shortcuts of type 'Accelerator'
da: Genvejstasterne for genveje af typen "accelerator"

en: The action this activatable will activate and receive updates from
da: Handlingen, som dette aktiverbare element vil aktivere og modtage opdateringer fra

en: The action to take on titlebar double-click
da: Handlingen som skal udføres ved dobbeltklik på titellinjen

en: The action to take on titlebar middle-click
da: Handlingen som skal udføres ved mellemklik på titellinjen

en: The action to take on titlebar right-click
da: Handlingen som skal udføres ved højreklik på titellinjen

en: The adjustment that holds the value of the spin button
da: Justeringen som indeholder værdien for rulleknappen

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkLabel:xalign for that
da: Justeringen af linjerne i etikettens tekst i forhold til hinanden. Dette har IKKE nogen indflydelse på justeringen af etiketten inden for dens afsatte plads - se GtkMisc:xalign for det

en: The amount of horizontal space between two children
da: Hvor meget vandret mellemrum der er mellem to underelementer

en: The amount of space between children
da: Hvor meget mellemrum der er mellem underelementerne

en: The amount of space between two consecutive columns
da: Mængden af mellemrum mellem kolonnerne

en: The amount of space between two consecutive rows
da: Mængden af mellemrum mellem rækkerne

en: The amount of space to add on the left and right of the widget, in pixels
da: Andelen af mellemrum der skal tilføjes til højre og venstre for kontrollen, i skærmpunkter

en: The amount of space to add on the top and bottom of the widget, in pixels
da: Andelen af mellemrum der skal tilføjes over og under kontrollen, i skærmpunkter

en: The amount of space used by the arrow
da: Hvor meget plads pilen fylder

en: The amount of vertical space between two children
da: Hvor meget lodret mellemrum der er mellem to underelementer

en: The animation duration, in milliseconds
da: Varigheden af animationen i millisekunder

en: The associated GdkFrameClock
da: Den tilknyttede GdkFrameClock

en: The associated GdkScreen
da: Den tilknyttede GdkScreen

en: The auxiliary completion object
da: Hjælpefuldførelsesobjekt

en: The backend state
da: Motorens tilstand

en: The border relief style
da: Typen af kantrelief

en: The buffer which is displayed
da: Den buffer som vises

en: The buttons shown in the message dialog
da: Knapperne, der vises i meddelelsesdialogen

en: The cancel button of the dialog.
da: Annulleringsknappen for dialogen.

en: The cell renderer represented by this accessible
da: Celleoptegneren, der repræsenteres af denne tilgængelige enhed

en: The cell which currently has focus
da: Cellen som har fokus i øjeblikket

en: The cell which is currently being edited
da: Cellen som redigeres i øjeblikket

en: The character to use when masking entry contents (in "password mode")
da: Tegnet som bruges når indholdet i indtastningsfeltet maskeres (i "adgangskodetilstand")

en: The child model
da: Undermodellen

en: The child pack direction of the menubar
da: Pakningsretningen for indeholdt kontrol af værktøjslinjen

en: The closure to be monitored for accelerator changes
da: Objektet som skal overvåges for acceleratorændringer

en: The color selection embedded in the dialog.
da: Farvevælgeren indlejret i dialogen.

en: The column in the combo box's model that provides string IDs for the values in the model
da: Kolonnen i kombinationsboksens model, der giver streng-id'er for værdierne i modellen

en: The column in the combo box's model to associate with strings from the entry if the combo was created with #GtkComboBox:has-entry = %TRUE
da: Kolonnen i kombinationsboksens model, der skal tilknyttes strenge fra indtastningsfeltet, hvis kombinationsboksen blev oprettet med #GtkComboBox:has-entry = %TRUE

en: The column in the model containing the tooltip texts for the items
da: Kolonnen i modellen der indeholder værktøjstip-teksterne for elementerne

en: The column in the model containing the tooltip texts for the rows
da: Kolonnen i modellen der indeholder værktøjstip-teksterne for rækkerne

en: The column number to attach the left side of the child to
da: Det kolonnenummer som venstre side af underelementet skal vedhæftes

en: The column number to attach the right side of a child widget to
da: Det kolonnenummer som højre side af en underkontrol skal vedhæftes til

en: The column number to attach the right side of the child to
da: Det kolonnenummer som højre side af underelementet skal vedhæftes

en: The column of the model containing the strings.
da: Kolonnen i modellen der indeholder strengene.

en: The content type used by the open with object
da: Indholdstypen, der bruges af åbn med-objektet

en: The contents of the buffer
da: Indholdet af bufferen

en: The contents of the entry
da: Indholdet i indtastningsfeltet

en: The contents of the tooltip for this tray icon
da: Indholdet af værktøjstippet for dette statusikon

en: The contents of the tooltip for this widget
da: Indholdet af værktøjstippet for denne kontrol

en: The contents of the tooltip on the primary icon
da: Indholdet af værktøjstippet for det primære ikon

en: The contents of the tooltip on the secondary icon
da: Indholdet af værktøjstippet for det sekundære ikon

en: The count of the emblem currently displayed
da: Nummeret for emblemet, der nu vises

en: The current RGBA color
da: Den nuværende RGBA-farve

en: The current color
da: Den aktive farve

en: The current filter for selecting which files are displayed
da: Det aktuelle filter for vælge hvilke filer der vises

en: The current filter for selecting which resources are displayed
da: Det filter der på nuværende tidspunkt bruges til at vælge hvilke ressourcer der vises

en: The current fraction of the task that's been completed
da: Den aktuelle brøkdel af det totale arbejde der er blevet fuldført

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
da: Aktuel værdi for uigennemsigtighed (0 helt gennemsigtig, 65535 helt uigennemsigtig)

en: The current page in the document
da: Den nuværende side i dokumentet

en: The current position of the insertion cursor in chars
da: Den aktuelle position af indsætningsmarkøren i tegn

en: The current value
da: Den nuværende værdi

en: The currently selected menu item
da: Det markerede menuelement

en: The default display for GDK
da: Standardterminalen for GDK

en: The default font family and size to use
da: Standardstørrelse og -familie for skrifttype

en: The default font options for the screen
da: Forvalgte skrifttypeindstillinger for skærmen

en: The default height of the window, used when initially showing the window
da: Den forvalgte højde af vinduet, bruges når vinduet vises først

en: The default text appearing when there are no applications
da: Standardteksten, der vises når der ikke er nogen programmer

en: The default width of the window, used when initially showing the window
da: Den forvalgte bredde af vinduet, bruges når vinduet vises først

en: The desired maximum width of the entry, in characters
da: Den størst ønskede bredde på indtastningsfeltet i tegn

en: The desired maximum width of the label, in characters
da: Den største ønskede bredde på etiketten i tegn

en: The desired number of lines, when ellipsizing a wrapping label
da: Det ønskede antal linjer ved forkortelse af en etiket

en: The desired width of the button widget, in characters.
da: Den ønskede bredde på knapkontrollen i tegn.

en: The desired width of the label, in characters
da: Den ønskede bredde på etiketten i tegn

en: The direction the arrow should point
da: Pegeretning for pilen

en: The direction the arrow should point.
da: Retningen som pilen skal pege i.

en: The directions in which the size group affects the requested sizes of its component widgets
da: De retninger som størrelsesgruppen påvirker de forespurgte størrelser for dens kontroller

en: The dropdown menu
da: Kombinationsmenuen

en: The dropdown menu.
da: Rullegardinsmenuen.

en: The event mask that decides what kind of GdkEvents this widget gets
da: Hændelsesmasken der bestemmer hvilke former for GdkEvents kontrollen modtager

en: The file chooser dialog to use.
da: Filvælgerdialogen, der skal bruges.

en: The file represented by the row, if any
da: Filen som repræsenteres af rækken, hvis nogen

en: The fill level.
da: Fyldningsniveauet.

en: The fixed height
da: Den faste højde

en: The fixed width
da: Den faste bredde

en: The fraction of total entry width to move the progress bouncing block for each call to gtk_entry_progress_pulse()
da: Brøkdelen af den totale bredde, statuslinjens blok skal bevæge sig ved hvert kald til gtk_entry_progress_pulse()

en: The fraction of total progress to move the bouncing block when pulsed
da: Brøkdelen af den totale fremgang som blokken skal bevæge sig frem og tilbage ved pulser

en: The fraction of total work that has been completed
da: Den brøkdel af det totale arbejde der er blevet fuldført

en: The full path to the file to be used to store and read the list
da: Den fulde sti til den fil som listen skal opbevares i og læses fra

en: The hardware keycode of the accelerator
da: Maskinnøglekoden for genvejstasten

en: The height of separators if "wide-separators" is TRUE
da: Højden af adskillelseslinjerne hvis "wide-seperators" er sat til TRUE

en: The height of the layout
da: Højden af layoutet

en: The help button of the dialog.
da: Hjælpeknappen for dialogen.

en: The horizontal alignment of the label
da: Den vandrette justering for etiketten

en: The horizontal alignment, from 0 (left) to 1 (right). Reversed for RTL layouts.
da: Vandret justering, fra 0 (venstre) til 1 (højre). Omvendt for højre mod venstre-layout.

en: The horizontal text alignment, from 0 (left) to 1 (right). Reversed for RTL layouts.
da: Vandret tekstjustering, fra 0 (venstre) til 1 (højre). Omvendt for højre mod venstre-layout.

en: The human-readable title of this item group
da: Læsbar titel på denne elementgruppe

en: The icon
da: Ikonet

en: The icon for the number emblem background
da: Ikonet for tal-emblem-baggrunden

en: The icon name for the number emblem background
da: Ikonnavnet til tal-emblem-baggrunden

en: The icon name of the child page
da: Ikonnavnet på underelementsiden

en: The icon name to use for the printer
da: Ikonnavnet der skal bruges til printeren

en: The icon representing the volume
da: Ikon som repræsenterer diskenheden

en: The icon size
da: Ikonstørrelsen

en: The icon to show for shortcuts of type 'Other Gesture'
da: Ikonet, der skal vises for genvejstaster af typen "Anden gestus"

en: The image
da: Billedet

en: The inconsistent state of the button
da: Den inkonsistente tilstand for knappen

en: The index of the child in the parent
da: Indekset for underelementet i ophavselementet

en: The index of the current page
da: Indeks for den aktuelle side

en: The index of the overlay in the parent, -1 for the main child
da: Indekset for overlejring i ophavselementet, eller -1 for hovedunderelementet

en: The initial position of the window
da: Startplaceringen af vinduet

en: The initial specified value used for this property
da: Værdien for denne egenskab angivet fra start

en: The item which is currently active
da: Det element som aktuelt er aktivt

en: The keyval of the accelerator
da: Genvejstastens nøgleværdi

en: The label for the link to the website of the program
da: Etiketten for linket til programmets websted

en: The label on the accept button
da: Etiketten for acceptér-knappen

en: The label on the cancel button
da: Etiketten på annullér-knappen

en: The label to be displayed over the icon
da: Etiketten der skal vises over ikonet

en: The label used for menu items and buttons that activate this action.
da: Den etiket som benyttes til menuelementer og knapper som aktiverer denne handling.

en: The language this text is in, as an ISO code. Pango can use this as a hint when rendering the text. If not set, an appropriate default will be used.
da: Det sprog som teksten er i, som en ISO-kode. Pango kan bruge dette som et tip når teksten fremvises. Hvis den ikke er sat, vil et hensigtsmæssigt forvalg blive brugt.

en: The language this text is in, as an ISO code. Pango can use this as a hint when rendering the text. If you don't understand this parameter, you probably don't need it
da: Det sprog som teksten er i, som en ISO-kode. Pango kan bruge dette som et tip når teksten fremvises. Hvis du ikke forstår denne parameter, behøver du den sandsynligvis ikke

en: The layout for window decorations
da: Layoutet for vinduesdekorationer

en: The length of horizontal scroll arrows
da: Længden af de vandrette rullebjælkepile

en: The length of vertical scroll arrows
da: Længden af de lodrette rullebjælkepile

en: The license of the program
da: Programmets licens

en: The license type of the program
da: Programmets licenstype

en: The list of subproperties
da: Listen af underegenskaber

en: The list of targets this buffer supports for clipboard copying and DND source
da: Listen af mål til udklipsholderkopiering og DND-kilder som denne buffer understøtter

en: The list of targets this buffer supports for clipboard pasting and DND destination
da: Listen af mål til udklipsholderindsættelse og DND-kilder som denne buffer understøtter

en: The location of the printer
da: Printerens placering

en: The location to highlight in the sidebar
da: Stedet som fremhæves i sidebjælken

en: The maximum amount of children to request space for consecutively in the given orientation.
da: Det maksimale antal underelementer, der skal forespørges om plads for, i rækkefølge for den givne orientering.

en: The maximum height that the scrolled window will allocate to its content
da: Den maksimale højde som rullevinduet vil tildele sit indhold

en: The maximum number of items to be displayed
da: Det maksimale antal objekter der vises

en: The maximum value of the adjustment
da: Den største værdi for justeringen

en: The maximum width of the cell, in characters
da: Den største bredde på cellen i tegn

en: The maximum width that the scrolled window will allocate to its content
da: Den maksimale bredde som rullevinduet vil tildele sit indhold

en: The minimum desired width of the menu item in characters
da: Den mindste ønskede bredde af menuelementet i tegn

en: The minimum height of the handle
da: Den mindste højde af håndtaget

en: The minimum height that the scrolled window will allocate to its content
da: Den mindste højde, som rullevinduet vil tildele til sit indhold

en: The minimum horizontal width of the progress bar
da: Den mindste vandrette bredde af statuslinjen

en: The minimum number of children to allocate consecutively in the given orientation.
da: Det mindste antal underelementer, der skal tildeles i rækkefølge for den givne orientering.

en: The minimum size of the arrow in the combo box
da: Minimumstørrelsen af pilen i kombinationsfeltet

en: The minimum value of the adjustment
da: Den mindste værdi for justeringen

en: The minimum vertical height of the progress bar
da: Den mindste lodrette højde af statuslinjen

en: The minimum vertical width of the progress bar
da: Den mindste lodrette bredde af statuslinjen

en: The minimum width of the handle
da: Den mindste bredde af håndtaget

en: The minimum width that the scrolled window will allocate to its content
da: Den mindste bredde, som rullevinduet vil tildele til sit indhold

en: The mnemonic accelerator key for this label
da: Genvejstasten for denne etiket

en: The mode of the value indicator
da: Tilstanden af værdiindikatoren

en: The mode of the value indicator displayed by the bar
da: Tilstanden for værdiindikatoren, som vises af bjælken

en: The model containing the possible values for the combo box
da: Modellen indeholdende de mulige værdier for kombinationsfeltet

en: The model for cell view
da: Modellen for cellevisningen

en: The model for the TreeModelSort to sort
da: Modellen som TreeModelSort skal sortere

en: The model for the combo box
da: Modellen for kombinationsfeltet

en: The model for the filtermodel to filter
da: Modellen som filtermodellen filtrerer

en: The model for the icon view
da: Modellen for ikonvisningen

en: The model for the tree menu
da: Modellen for træmenuen

en: The model for the tree view
da: Modellen for trævisningen

en: The model from which the popup is made.
da: Modellen hvorfra pop op'en laves.

en: The model to find matches in
da: Den model som fuldførelser findes i

en: The modifier mask of the accelerator
da: Modifikatormasken for genvejstasten

en: The monitor the menu will be popped up on
da: Skærmen hvor denne menu vil vises

en: The mount point represented by the row, if any
da: Monteringspunktet som repræsenteres af rækken, hvis noget

en: The name of the action
da: Navnet på handlingen

en: The name of the associated action, like 'app.quit'
da: Navnet på den tilknyttede handling, såsom "app.quit"

en: The name of the child page
da: Navnet på underelementsiden

en: The name of the icon from the icon theme
da: Navnet på ikonet fra ikontemaet

en: The name of the menu to open
da: Navnet på menuen, der skal åbnes

en: The name of the program. If this is not set, it defaults to g_get_application_name()
da: Programmets navn. Hvis dette ikke er angivet benyttes g_get_application_name()

en: The name of the property
da: Navnet på egenskaben

en: The name of the selected font
da: Navnet på den valgte skrifttype

en: The name of the submenu
da: Navnet på undermenuen

en: The name of the themed icon displayed on the item
da: Navnet for temaikonet der vises i elementet

en: The name of the visible submenu
da: Navnet på den synlige undermenu

en: The name of the volume
da: Navnet på diskenheden

en: The name of the widget
da: Navnet på kontrollen

en: The name of the widget currently visible in the stack
da: Navnet på kontrollen der nu er synlig i stakken

en: The number of columns in the table
da: Antal kolonner i tabellen

en: The number of columns that a child spans
da: Antallet af kolonner, et underelement spænder over

en: The number of decimal places that are displayed in the value
da: Antallet af decimaler, der skal vises for værdien

en: The number of decimal places to display
da: Antallet af decimaler der skal vises

en: The number of digits to round the value to.
da: Antallet af cifre, værdien afrundes til.

en: The number of pages in the document.
da: Antallet af sider i dokumentet.

en: The number of pages that will be printed.
da: Antallet af sider, der vil blive udskrevet.

en: The number of rows in the table
da: Antal rækker i tabellen

en: The number of rows that a child spans
da: Antallet af rækker, et underelement spænder over

en: The numeric id for quick access
da: Numerisk id for hurtig tilgang

en: The opacity of the widget, from 0 to 1
da: Kontrollens uigennemsigtighed, fra 0 til 1

en: The orientation of the orientable
da: Orienteringen af det orienterbare element

en: The orientation of the tray
da: Feltes orientering

en: The pack direction of the menubar
da: Pakningsretningen for værktøjslinjen

en: The padding to insert at the bottom of the widget.
da: Den udfyldning som indsættes i bunden af kontrollen.

en: The padding to insert at the left of the widget.
da: Den udfyldning som indsættes i venstre side af kontrollen.

en: The padding to insert at the right of the widget.
da: Den udfyldning som indsættes i højre side af kontrollen.

en: The padding to insert at the top of the widget.
da: Den udfyldning som indsættes i toppen af kontrollen.

en: The page increment of the adjustment
da: Sideforøgelsen for justeringen

en: The page size of the adjustment
da: Sidestørrelsen for justeringen

en: The parameter for action invocations
da: Parameteren for handlingskald

en: The parent style context
da: Ophavsstilkonteksten

en: The parent widget of this widget. Must be a Container widget
da: Den kontrol der indeholder denne kontrol - skal være en beholderkontrol

en: The parent widget which the menu should align with.
da: Overkontrollen som menuen skal arrangeres i forhold til.

en: The parent window
da: Ophavsvinduet

en: The path of the volume
da: Stien for diskenheden

en: The pixbuf to render
da: Pixbuf-billede der skal vises

en: The pixel size that icons should be forced to, or zero
da: Størrelsen i skærmpunkter som ikoner skal tvinges til at fylde, eller nul

en: The popover
da: "Pop-over'en"

en: The position in which the current value is displayed
da: Hvor den aktuelle værdi placeres

en: The position of the baseline aligned widgets if extra space is available
da: Positionen af kontroller placeret langs grundlinjen, hvis der er ekstra plads tilgængelig

en: The position of the image relative to the text
da: Billedets position i forhold til teksten

en: The position of the insert mark (as offset from the beginning of the buffer)
da: Positionen af indsæt-mærket (i forhold til begyndelsen af bufferen)

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars
da: Positionen af den modsatte ende af markeringen i forhold til markøreren i tegn

en: The preferred place to ellipsize the string, if the cell renderer does not have enough room to display the entire string
da: Det foretrukne sted at ellipsegøre strengen, hvis celleoptegneren ikke har plads nok til at vise hele strengen

en: The preferred place to ellipsize the string, if the label does not have enough room to display the entire string
da: Det foretrukne sted at ellipsegøre strengen hvis etiketten ikke har nok plads til at vise hele strengen

en: The preferred place to ellipsize the string, if the progress bar does not have enough room to display the entire string, if at all.
da: Det foretrukne sted at ellipsegøre strengen hvis statuslinjen ikke har nok plads til at vise hele strengen.

en: The primary text of the message dialog
da: Meddelelsesdialogens primære tekst

en: The primary text of the title includes Pango markup.
da: Titlens primære tekst indeholder Pango-opmærkning.

en: The radio action whose group this action belongs to.
da: Den radiohandling hvis gruppe denne handling tilhører.

en: The radio button whose group this widget belongs to.
da: Den radioknap hvis gruppe denne kontrol tilhører.

en: The radio menu item whose group this widget belongs to.
da: Den radiomenuknap hvis gruppe denne kontrol tilhører.

en: The radio tool button whose group this button belongs to.
da: Radioværktøjsknappen, hvis gruppe denne knap tilhører.

en: The representation being used for image data
da: Den repræsentation der bruges til billeddata

en: The representation being used for primary icon
da: Repræsentation der bruges til det primære ikon

en: The representation being used for secondary icon
da: Repræsentation der bruges til sekundært ikon

en: The resolution for fonts on the screen
da: Opløsningen for skrifttyper på skærmen

en: The resource path being displayed
da: Ressourcestien som vises

en: The role of this button
da: Denne knaps rolle

en: The row number to attach the bottom of the child to
da: Det rækkenummer som bunden af underelementet skal vedhæftes

en: The row number to attach the top of a child widget to
da: Det rækkenummer som toppen af underelementet skal vedhæftes

en: The row number to attach the top of the child to
da: Det rækkenummer som toppen af underelementet skal vedhæftes

en: The row number to attach the top side of a child widget to
da: Rækkenummeret som toppen af underelementet skal vedhæftes

en: The row to align the to the baseline when valign is GTK_ALIGN_BASELINE
da: Rækken som placeres langs grundlinjen når valign er GTK_ALIGN_BASELINE

en: The scaling factor of the window
da: Vinduets skaleringsfaktor

en: The screen where this status icon will be displayed
da: Skærmen hvor dette statusikon vises

en: The screen where this window will be displayed
da: Den skærm hvor dette vindue vises

en: The screen where this window will be displayed.
da: Den skærm hvor dette vindue vil blive vist.

en: The secondary text includes Pango markup.
da: Den sekundære tekst indeholder Pango-opmærkning.

en: The secondary text of the message dialog
da: Meddelelsesdialogens sekundære tekst

en: The selected RGBA color
da: Den valgte RGBA-farve

en: The selected color
da: Den valgte farve

en: The selected day (as a number between 1 and 31, or 0 to unselect the currently selected day)
da: Den valgte dag som et tal mellem 1 og 31, eller 0 for at fravælge den aktuelt valgte dag

en: The selected month (as a number between 0 and 11)
da: Den valgte måned som et tal mellem 0 og 11

en: The selected opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
da: Den valgte uigennemsigtighedsværdi (0 helt gennemsigtig, 65535 helt uigennemsigtig)

en: The selected year
da: Det valgte år

en: The selection mode
da: Markeringstilstanden

en: The sensitivity policy for the stepper that points to the adjustment's lower side
da: Følsomhedspolitikken for justeringsobjektets nedre pileknap

en: The sensitivity policy for the stepper that points to the adjustment's upper side
da: Følsomhedspolitikken for justeringsobjektets øvre pileknap

en: The size of icons in default toolbars.
da: Størrelsen af ikoner i standardværktøjslinjer.

en: The size of the icon
da: Ikonets størrelse

en: The size of the recently used resources list
da: Størrelsen af listen over nyligt brugte ressourcer

en: The sorting order of the items displayed
da: Den sorteringstype objekterne vises efter

en: The status of the print operation
da: Status for udskrivningsoperationen

en: The step increment of the adjustment
da: Skridtforøgelsen for justeringen

en: The stock ID of the stock icon to render
da: Lager-id for det standardikon der skal vises

en: The stock icon displayed in widgets representing this action.
da: Det lagerikon som vises i kontroller der repræsenterer denne handling.

en: The stock icon displayed on the item
da: Det lagerikon der vises i elementet

en: The string displayed in the child's menu entry
da: Strengen der vises i underelementets menuelement

en: The string displayed on the child's tab label
da: Strengen der vises i underelementets fanebladsetiket

en: The string that represents this font
da: Strengen, der repræsenterer denne skrifttype

en: The style context to theme the icon appearance
da: Stilkonteksten, der bruges til ikoners tema

en: The style of the widget, which contains information about how it will look (colors etc)
da: Kontrollens stil, der indeholder oplysninger om hvordan den kommer til at se ud (farver osv.)

en: The submenu attached to the menu item, or NULL if it has none
da: Undermenuen tilknyttet menuelementet, eller NULL hvis det ingen har

en: The subtitle to display
da: Undertitlen som skal vises

en: The surface to render
da: Overfladen der skal optegnes

en: The text
da: Teksten

en: The text for the child label
da: Tekst for underetiketten

en: The text of the button includes XML markup. See pango_parse_markup()
da: Knappens tekst indeholder XML-opmærkning — se pango_parse_markup()

en: The text of the label
da: Tekst for etiketten

en: The text of the label includes XML markup. See pango_parse_markup()
da: Etikettens tekst indeholder XML-opmærkning - se pango_parse_markup()

en: The text to display in order to demonstrate the selected font
da: Den tekst der vises for at demonstrere den valgte skrifttype

en: The text to display when prompting the user to lock
da: Den tekst der vises for at spørge brugeren om der skal låses

en: The text to display when prompting the user to unlock
da: Den tekst der vises for at spørge brugeren om der skal låses op

en: The text to show at the top of the dialog
da: Teksten, der skal vises øverst i dialogen

en: The time before hiding a submenu when the pointer is moving towards the submenu
da: Det tidsrum der går før en undermenu skjules når markøren bevæger sig mod undermenuen

en: The title of the assistant page
da: Assistentsidens titel

en: The title of the child page
da: Titlen på underelementsiden

en: The title of the color profile to use
da: Titlen på den farveprofil der skal bruges

en: The title of the color selection dialog
da: Titlen på farvevælgerdialogen

en: The title of the file chooser dialog
da: Titlen på filvælgerdialogen

en: The title of the file chooser dialog.
da: Titlen på filvælgerdialogen.

en: The title of the font chooser dialog
da: Titlen på dialog for valg af skrifttype

en: The title of the window
da: Titlen på vinduet

en: The title of this tray icon
da: Titel på dette statusikon

en: The title to display
da: Titlen som skal vises

en: The toggle action to switch to the tweak page
da: Til/fra-handlingen som skifter til tilpasningssiden

en: The toggle button can be activated
da: Afkrydsningsknappen kan aktiveres

en: The toggle state of the button
da: Afkrydsningstilstanden for knappen

en: The tool that is currently used with this device
da: Værktøjet som i øjeblikket bruges med denne enhed

en: The tooltip to display when prompting the user cannot obtain authorization
da: Det værktøjstip der vises når der ikke kan opnås tilladelse ved at spørge brugeren

en: The tooltip to display when prompting the user to lock
da: Det værktøjstip der vises når brugeren spørges om der skal låses

en: The tooltip to display when prompting the user to unlock
da: Det værktøjstip der vises når brugeren spørges om der skal låses op

en: The transient parent of the dialog
da: Den transiente forælder af dialogen

en: The translation domain used by gettext
da: Oversættelsesdomænet der bruges af gettext

en: The tweak action
da: Tilpasningshandlingen

en: The type of accelerators
da: Typen af genvejstaster

en: The type of animation used to transition
da: Typen af animation, der bruges til overgang

en: The type of message
da: Hvilken type besked det drejer sig om

en: The type of operation that the file selector is performing
da: Den type handling som filvælgeren udfører

en: The type of shortcut that is represented
da: Typen af genvej som repræsenteres

en: The type of the assistant page
da: Assistentsidens type

en: The type of the window
da: Typen af vindue

en: The unit in which distances can be measured in the context
da: Den enhed som afstande i konteksten måles i

en: The value
da: Værdien

en: The value of the adjustment
da: Værdien for justeringen

en: The value of the id column for the active row
da: Værdien af id-kolonnen for den aktive række

en: The value of the scale
da: Værdien for intervalobjektet

en: The value property of the currently active member of the group to which this action belongs.
da: value-egenskab der hører til det på nuværende tidspunkt aktive medlem af den gruppe som denne handling hører til.

en: The value returned by gtk_radio_action_get_current_value() when this action is the current action of its group.
da: Værdien som returneres af gtk_radio_action_get_current_value() når denne handling er den aktuelle handling for dens gruppe.

en: The value type returned by GtkStyleContext
da: Værditypen returneret af GtkStyleContext

en: The version of the program
da: Programmets version

en: The vertical alignment of the label
da: Den lodrette justering for etiketten

en: The vertical alignment, from 0 (top) to 1 (bottom)
da: Lodret justering, fra 0 (øverst) til 1 (nederst)

en: The vertical text alignment, from 0 (top) to 1 (bottom).
da: Lodret justering, fra 0 (øverst) til 1 (nederst).

en: The virtual root
da: Den virtuelle rod

en: The virtual root (relative to the child model) for this filtermodel
da: Den virtuelle rod (relativt til undermodellen) for denne filtermodel

en: The volume represented by the row
da: Diskenheden som repræsenteres af rækken

en: The widget currently editing the edited cell
da: Kontrollen, der i øjeblikket redigerer cellen

en: The widget currently visible in the stack
da: Kontrollen der nu er synlig i stakken

en: The widget referenced by this accessible.
da: Kontrolleren, der refereres af denne tilgængelige enhed.

en: The widget the menu is attached to
da: Kontrollen som menuen er tilkoblet

en: The widget to be activated when the label's mnemonic key is pressed
da: Den kontrol der skal aktiveres når etikettens genvejstast bliver tastet

en: The widget to be monitored for accelerator changes
da: Kontrollen som skal overvåges for acceleratorændringer

en: The widget where the window is attached
da: Kontrollen hvor vinduet er tilknyttet

en: The widget's window if it is realized
da: Kontrollens vindue, hvis dette er realiseret

en: The width at which the text is wrapped
da: Bredden hvor tekstombrydningen sker

en: The width of separators if wide-separators is TRUE
da: Bredden på adskillelses-linjer hvis "wide-seperators" er sat til TRUE

en: The width of the empty border outside the containers children
da: Bredden af den tomme kant uden for beholderens underelementer

en: The width of the layout
da: Bredden af layoutet

en: The width used for each item
da: Bredden der bruges for hvert objekt

en: The window gravity of the window
da: Vinduestyngdekraften for vinduet

en: The window of the socket the plug is embedded in
da: Vinduet for soklen, hvori plug-objektet er indlejret

en: The window which most recently had focus
da: Vinduet som sidst havde fokus

en: The x-align
da: Vandret justering

en: The xpad
da: Vandret udfyldning

en: The y-align
da: Lodret justering

en: The ypad
da: Lodret udfyldning

en: Theme Name
da: Temanavn

en: Theming engine name
da: Navn på temamaskine

en: Time after which the cursor stops blinking, in seconds
da: Tidsrum hvorefter markøren holder op med at blinke, i sekunder

en: Time for a button/touch press to be considered a long press (in milliseconds)
da: Varigheden før et knappetryk eller en berøring opfattes som langt (i millisekunder)

en: Timeout after which browse mode is disabled
da: Tidsudløb hvorefter læsetilstand deaktiveres

en: Timeout before tooltip is shown
da: Tidsudløb før der vises værktøjstip

en: Timeout before tooltip is shown when browse mode is enabled
da: Tidsudløb før der vises værktøjstip når læsetilstand er slået til

en: Timestamp of current fontconfig configuration
da: Tidsstempel for den aktuelle fontconfig-konfiguration

en: Title
da: Titel

en: Title Size Group
da: Titelstørrelsesgruppe

en: Title of the print job
da: Udskrivningsjobbets titel

en: Title to appear in column header
da: Titel som vises i kolonneoverskriften

en: Titlebar double-click action
da: Dobbeltklikhandling for titellinje

en: Titlebar middle-click action
da: Mellemklikhandling for titellinje

en: Titlebar right-click action
da: Højreklikhandling for titellinje

en: Toggle state
da: Afkrydsningstilstand

en: Tool
da: Værktøj

en: Toolbar Icon Size
da: Ikonstørrelse for værktøjslinje

en: Toolbar Style
da: Værktøjslinjestil

en: Toolbar style
da: Værktøjslinjestil

en: Tooltip
da: Værktøjtip

en: Tooltip Column
da: Værktøjstip-kolonne

en: Tooltip Text
da: Værktøjtip-tekst

en: Tooltip browse mode timeout
da: Tidsudløb af læsetilstand for værktøjstip

en: Tooltip browse timeout
da: Tidsudløb for værktøjstip i læsetilstand

en: Tooltip markup
da: Værktøjtipsformattering

en: Tooltip timeout
da: Tidsudløb for værktøjstip

en: Top Attach
da: Topvedhæftning

en: Top Margin
da: Topmargen

en: Top Padding
da: Topudfyldning

en: Top attachment
da: Topvedhæftning

en: Track Print Status
da: Hold øje med udskrivningsstatus

en: Track visited links
da: Husk besøgte link

en: Transient for Window
da: Transient for vindue

en: Transition duration
da: Varighed af overgang

en: Transition running
da: Overgang kører

en: Transition type
da: Overgangstype

en: Transitions enabled
da: Overgange slået til

en: Translation Domain
da: Oversættelsesdomæne

en: Tree line pattern
da: Trælinjemønster

en: Tree line width
da: Trælinjebredde

en: TreeMenu model
da: TreeMenu-model

en: TreeMenu root row
da: TreeMenu-rodrækken

en: TreeModel column containing the column span values
da: TreeModel-kolonne der indeholder kolonnespandværdierne

en: TreeModel column containing the row span values
da: TreeModel-kolonne der indeholder rækkespandværdierne

en: TreeModelSort Model
da: TreeModelSort-model

en: TreeView Model
da: TreeView-model

en: Trough Border
da: Fordybningskant

en: Trough Under Steppers
da: Fordybning under pileknapper

en: Truncate multiline
da: Afskær efterfølgende linjer

en: Type hint
da: Typetip

en: Type of bevel around toolbar buttons
da: Afrundingstypen omkring værktøjslinjeknapperne

en: Type of subpixel antialiasing; none, rgb, bgr, vrgb, vbgr
da: Typen af underpunktsudjævning: "none", "rgb", "bgr", "vrgb", "vbgr"

en: Underline
da: Understreget

en: Underline RGBA
da: Understregs-RGBA

en: Underline RGBA set
da: Understregnings-RGBA sat

en: Underline set
da: Understregning sat

en: Unique ID
da: Unikt id

en: Unique identifier for the window to be used when restoring a session
da: Unik identifikation for vinduet som bruges ved gendannelse af en session

en: Unique startup identifier for the window used by startup-notification
da: Unik identifikation for vinduet der bruges ved opstarts-notifikation

en: Unit
da: Enhed

en: Unlock Text
da: Lås op-tekst

en: Unlock Tooltip
da: Lås op-værktøjstip

en: Unvisited Link Color
da: Ubesøgt link-farve

en: Update Policy
da: Opdateringspolitik

en: Upper stepper sensitivity
da: Øvre pileknaps-følsomhed

en: Urgent
da: Haster

en: Use Action Appearance
da: Brug udseende for relateret handling

en: Use Fallback
da: Brug reserve

en: Use Header Bar
da: Brug overskriftsbjælke

en: Use Header Bar for actions.
da: Brug overskriftsbjælke til handlinger.

en: Use Markup
da: Benyt opmærkning

en: Use Markup in secondary
da: Brug opmærkning i sekundær

en: Use OpenGL ES
da: Brug OpenGL ES

en: Use Preview Label
da: Benyt eksempeletiket

en: Use a popover
da: Brug en "pop-over"

en: Use a popover instead of a menu
da: Brug en "pop-over" i stedet for en menu

en: Use alpha
da: Benyt alfa

en: Use font in label
da: Benyt skrifttype i etiket

en: Use full page
da: Benyt hele siden

en: Use markup
da: Benyt opmærkning

en: Use size in label
da: Benyt størrelse i etiket

en: Use stock
da: Lagerknap

en: Use symbolic icons
da: Brug symbolske ikoner

en: Use underline
da: Benyt understregning

en: Value
da: Værdi

en: Value Position
da: Placering af værdi

en: Value of the option
da: Værdien for valgmuligheden

en: Value of the progress bar
da: Statuslinjens værdi

en: Value spacing
da: Værdimellemrum

en: Value type
da: Værditype

en: Vendor ID
da: Forhander-id

en: Vertical Adjustment
da: Lodret justering

en: Vertical Alignment
da: Lodret justering

en: Vertical Expand
da: Lodret udvidelse

en: Vertical Expand Set
da: Lodret udvidelse givet

en: Vertical Offset
da: Lodret afstand

en: Vertical Padding
da: Lodret udfyldning

en: Vertical Scroll Arrow Length
da: Lodret rullebjælkepil-længde

en: Vertical Scrollable Policy
da: Lodret rullepolitik

en: Vertical Scrollbar Policy
da: Lodret rullebjælkepolitik

en: Vertical Separator Width
da: Lodret adskillelsesbredde

en: Vertical adjustment
da: Lodret justering

en: Vertical adjustment that is shared between the scrollable widget and its controller
da: Lodret justering, der deles mellem rullekontrollen og dens styring

en: Vertical alignment
da: Lodret justering

en: Vertical alignment for child
da: Lodret justering for underelement

en: Vertical options
da: Lodrette indstillinger

en: Vertical padding
da: Lodret udfyldning

en: Vertical position of child in available space. 0.0 is top aligned, 1.0 is bottom aligned
da: Lodret position for underelementet på den tilgængelige plads. 0.0 er øverst, 1.0 er nederst

en: Vertical scale
da: Lodret skalering

en: Vertical separation
da: Lodret adskillelse

en: Vertical space between cells.  Must be an even number
da: Lodret mellemrum mellem celler - skal være et lige tal

en: Vertical spacing
da: Lodret mellemrum

en: Vertically homogeneous
da: Lodret homogen

en: Vertically homogeneous sizing
da: Lodret homogen størrelsestildeling

en: View
da: Visning

en: View Name
da: Synligt navn

en: View allows user to search through columns interactively
da: Visningen tillader brugeren at søge gennem kolonnerne interaktivt

en: View has expanders
da: Visning har udvidere

en: View is reorderable
da: Visningen kan omsorteres

en: Visibility
da: Synlighed

en: Visible
da: Synlig

en: Visible Focus
da: Synligt fokus

en: Visible Window
da: Synligt vindue

en: Visible child
da: Synligt underelement

en: Visible submenu
da: Synlig undermenu

en: Visible when horizontal
da: Synlig når vandret

en: Visible when overflown
da: Synlig ved overflydning

en: Visible when vertical
da: Synlig når lodret

en: Visited
da: Besøgt

en: Visited Link Color
da: Besøgt link-farve

en: Volume represented by the row
da: Diskenheden repræsenteret af rækken

en: Warning color
da: Advarselsfarve

en: Warning color for symbolic icons
da: Advarselsfarve til symbolske ikoner

en: Website URL
da: Websted-adresse

en: Website label
da: Websted-etiket

en: What degree of hinting to use; hintnone, hintslight, hintmedium, or hintfull
da: Graden af hinting, der skal benyttes; hintnone, hintslight, hintmedium eller hintfull

en: When TRUE, empty menu proxies for this action are hidden.
da: Hvis TRUE vil tomme menustedfortrædere for denne handling skjules.

en: When TRUE, keyboard navigation and other errors will cause a beep
da: Når TRUE, vil der bippes ved tastaturnavigations- eller andre fejl

en: When TRUE, there are no motion notify events delivered on this screen
da: Hvis TRUE bliver der ikke leveret nogen bevægelsesunderretnings-hændelser på denne skærm

en: When TRUE, there are only cursor keys available to navigate widgets
da: Når TRUE, kan kun markørknapper bruges til at navigere kontroller

en: When TRUE, toolitem proxies for this action are represented in the toolbar overflow menu.
da: Hvis TRUE vil værktøjselementstedfortræderne for denne handling være repræsenteret i værktøjslinjens overflydningsmenu.

en: When scrolling, always show both arrows.
da: Vis altid begge pile ved rulning.

en: When the horizontal scrollbar is displayed
da: Hvornår den vandrette rullebjælke vises

en: When the menu is a submenu, position it this number of pixels offset horizontally
da: Placér menuen med en afstand på dette antal punkter vandret når menuen er en undermenu

en: When the menu is a submenu, position it this number of pixels offset vertically
da: Placér menuen med en afstand på dette antal punkter lodret når menuen er en undermenu

en: When the vertical scrollbar is displayed
da: Hvornår den lodrette rullebjælke vises

en: Where the contents are located with respect to the scrollbars.
da: Hvor indholdet er placeret i forhold til rullebjælkerne.

en: Where the contents of scrolled windows are located with respect to the scrollbars, if not overridden by the scrolled window's own placement.
da: Hvor indholdet i rullebjælkevinduer er placeret i forhold til rullebjælkerne, hvis ikke dette bliver overskrevet af rullebjælkevinduets egen placering.

en: Whether "window-placement" should be used to determine the location of the contents with respect to the scrollbars.
da: Om "window-placement" skal bruges til at finde placeringen af indholdet i forhold til rullebjælken.

en: Whether 'focus rectangles' should be hidden until the user starts to use the keyboard.
da: Hvorvidt "fokusfirkanter" skal skjules indtil brugeren begynder at bruge tastaturet.

en: Whether GTK+ remembers recent files
da: Om GTK+ husker seneste filer

en: Whether Tab will result in a tab character being entered
da: Om tabulatortasten vil resultere i at et tabulatortegn indsættes

en: Whether a depth buffer is allocated
da: Om der er allokeret en dybdebuffer

en: Whether a file chooser in save mode will present an overwrite confirmation dialog if necessary.
da: Om en filvælger i gem-tilstand vil fremvise en bekræftelsesdialog før der overskrives, hvis nødvendigt.

en: Whether a file chooser not in open mode will offer the user to create new folders.
da: Om en filvælger, der ikke er i åbn-tilstand, vil tilbyde brugeren at oprette nye mapper.

en: Whether a middle click on a mouse should paste the 'PRIMARY' clipboard content at the cursor location.
da: Om et midterklik på musen skal indsætte indholdet af den primære udklipsholder ("PRIMARY") ved markørpositionen.

en: Whether a palette should be used
da: Om en palet skal bruges

en: Whether a primary click on the trough should warp the slider into position
da: Om et primært klik på truget skal "warpe" skyderens position

en: Whether a spin button should wrap upon reaching its limits
da: Start forfra hvis rulleknappen når en grænse

en: Whether a stencil buffer is allocated
da: Om der er allokeret en stencil-buffer

en: Whether a subtitle has been set
da: Om der er angivet en undertitel

en: Whether activatable icons should prelight when hovered
da: Om aktiverbare ikoner oplyses under markøren

en: Whether all required fields on the page have been filled out
da: Om alle påkrævede felter på siden er udfyldt

en: Whether alpha should be shown
da: Om alfa skal vises

en: Whether an icon has been set
da: Om der er angivet et ikon

en: Whether builtin GTK+ dialogs should use a header bar instead of an action area.
da: Om indbyggede GTK+-dialoger skal bruge en overskriftsbjælke frem for et handlingsområde.

en: Whether buttons in dialogs should use the alternative button order
da: Om knapper i dialoger skal benytte den alternative knaprækkefølge

en: Whether cell should align with adjacent rows
da: Om cellen skal justeres til naborækker

en: Whether cells should be the same size in all rows
da: Om celler skal have samme størrelse i alle rækker

en: Whether combo box has an entry
da: Om kombinationsfeltet har et indtastningsfelt

en: Whether default toolbars have text only, text and icons, icons only, etc.
da: Om standardværktøjslinjer kun har tekst eller tekst og ikoner eller kun ikoner, osv.

en: Whether dropdowns should have a tearoff menu item
da: Om kombinationsfelter skal have et rivaf-menuelement

en: Whether dropdowns should look like lists rather than menus
da: Om kombinationsfelter skal ligne lister fremfor menuer

en: Whether entered text overwrites existing contents
da: Om indtastet tekst overskriver eksisterende indhold

en: Whether erroneous values are automatically changed to a spin button's nearest step increment
da: Skift automatisk fejlagtige værdier til rulleknappens nærmeste skridtværdi

en: Whether extra space given to the child should be allocated to the child or used as padding
da: Om ekstra plads der tildeles underelementet skal allokeres i underelementet eller benyttes som fyld

en: Whether focus rectangles are currently visible in this window
da: Om fokusfirkanter på nuværende tidspunkt er synlig i dette vindue

en: Whether font fallback is enabled.
da: Om reserveskrifttype er slået til.

en: Whether grid lines should be drawn in the tree view
da: Om gitterlinjer skal tegnes i trævisning

en: Whether gtk_widget_show_all() should not affect this widget
da: Om gtk_widget_show_all() ikke skal påvirke denne kontrol

en: Whether images should be shown in menus
da: Om billeder skal vises i menuer

en: Whether images should be shown on buttons
da: Om billeder skal vises på knapper

en: Whether labels should have mnemonics
da: Om etiketter skal have genvejstaster

en: Whether left and right margins accumulate.
da: Om venstre og højre margen akkumulerer.

en: Whether menu accelerators can be changed by pressing a key over the menu item
da: Om menugenveje kan ændres ved at trykke på en tast over menuelementet

en: Whether menu items should have accelerators
da: Om menuelementer skal have genvejstaster

en: Whether mnemonics are currently visible in this window
da: Om genveje er synlige i vinduet, der nu vises

en: Whether mnemonics should be automatically shown and hidden when the user presses the mnemonic activator.
da: Om genveje automatisk vises og skjules når brugeren trykker på genvejsaktiveringen.

en: Whether new text overwrites existing text
da: Om ny tekst overskriver eksisterende tekst

en: Whether non-numeric characters should be ignored
da: Ignorér ikke-numeriske tegn

en: Whether or not the size should smoothly change when changing between differently sized children
da: Om størrelsen skal ændres flydende, når der skiftes mellem underelementer af forskellig størrelse

en: Whether or not the transition is currently running
da: Om overgangen kører lige nu

en: Whether password entries will show a warning when Caps Lock is on
da: Om adgangskodefelter viser en advarsel når Caps Lock er slået til

en: Whether rows should be expanded/collapsed when the pointer moves over them
da: Om rækker skal udfoldes/sammenfoldes når markøren bevæger sig over dem

en: Whether selected font size is shown in the label
da: Om den valgte skrifttypestørrelse vises i etiketten

en: Whether separators have configurable width and should be drawn using a box instead of a line
da: Om adskillelseslinjer skal have indstillelig bredde og skal tegnes ved brug af en kasse i stedet for en linje

en: Whether show/hide transitions are enabled or not
da: Om vis/skjul-overgange er slået til eller ikke

en: Whether spacers are vertical lines or just blank
da: Om mellemrum er lodrette linjer eller bare blanke

en: Whether tabs should be shown
da: Om faneblade skal vises

en: Whether tearoff menu items should be added to menus
da: Om afrivningsmenuelementer skal tilføjes til menuer

en: Whether the GtkGLArea renders on each redraw
da: Om GtkGLArea'et optegnes ved hver opdatering

en: Whether the action group is enabled.
da: Om handlingsgruppen er aktiveret.

en: Whether the action group is visible.
da: Om handlingsgruppen er synlig.

en: Whether the action is considered important. When TRUE, toolitem proxies for this action show text in GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ mode.
da: Om handlingen anses for at være vigtig. Hvis TRUE vil værktøjselementstedfortræderne for denne handling vise tekst i GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ-tilstand.

en: Whether the action is enabled.
da: Om handlingen er aktiveret.

en: Whether the action is visible.
da: Om handlingen er synlig.

en: Whether the application has a selection
da: Om programmet har en markering

en: Whether the application prefers to have a dark theme.
da: Om programmet foretrækker at have et mørkt tema.

en: Whether the application supplied widget for custom previews should be shown.
da: Om kontrollen til forhåndsvisning af filer skal vises.

en: Whether the application will paint directly on the widget
da: Om programmet tegner direkte på kontrollen

en: Whether the assistant adds padding around the page
da: Om assistenten tilføjer ekstra plads omkring siden

en: Whether the background color fills the entire line height or only the height of the tagged characters
da: Om baggrundsfarven fylder hele linjehøjden eller kun højden af de mærkede tegn

en: Whether the border should be shown
da: Om kanten skal vises

en: Whether the buffer has some text currently selected
da: Om mellemlagret har noget tekst markeret i øjeblikket

en: Whether the cell background color is set
da: Om cellebaggrundsfarven er indstillet

en: Whether the cell expands
da: Om cellen udvides

en: Whether the cell renderer is currently in editing mode
da: Om celletegneren pt. er i redigeringstilstand

en: Whether the child is revealed and the animation target reached
da: Om underelementet vises og animationsmålet nås

en: Whether the child should receive extra space when the parent grows
da: Om underelementet skal tildeles ekstra plads, når ophavselementet vokser

en: Whether the child's tab should fill the allocated area
da: Om underelementets faneblad skal udfylde det tildelte område

en: Whether the child_displacement_x/_y properties should also affect the focus rectangle
da: Om child_displacement_x/_y-egenskaberne også skal påvirke fokusrektanglet

en: Whether the children should all be the same size
da: Om alle underelementerne skal have den samme størrelse

en: Whether the color buffer has an alpha component
da: Om farvebufferen har en alfakomponent

en: Whether the color selector should allow setting opacity
da: Om farvevælgeren understøtter ændring af uigennemsigtigheden

en: Whether the column can be reordered around the headers
da: Om kolonnen kan omsorteres efter overskrifterne

en: Whether the combo box draws a frame around the child
da: Om kombinationsfeltet tegner en ramme om underelementet

en: Whether the combo's dropdown is shown
da: Om kombinationsfeltets rullegardinsmenu vises

en: Whether the combobox should include an item that triggers a GtkAppChooserDialog
da: Om kombinationsboksen skal inkludere et element, der udløser en GtkAppChooserDialog

en: Whether the combobox should show the default application on top
da: Om kombinationsboksen skal vise standardprogrammet i toppen

en: Whether the common prefix should be inserted automatically
da: Om standardpræfiks skal indsættes automatisk

en: Whether the completions should be shown in a popup window
da: Om fuldførelserne skal vises i et pop op-vindue

en: Whether the container should reveal the child
da: Om beholderen skal vise underelementet

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to change the input method
da: Om kontekstmenuer for indtastninger og tekstvisninger skal tilbyde at skifte indtastningsmetode

en: Whether the context menus of entries and text views should offer to insert control characters
da: Om kontekstmenuer for indtastninger og tekstvisninger skal tilbyde at indsætte kontroltegn

en: Whether the context uses OpenGL or OpenGL ES
da: Om konteksten bruger OpenGL eller OpenGL ES

en: Whether the current value is displayed as a string next to the slider
da: Om den aktuelle værdi skal vises som en streng ved siden af skyderen

en: Whether the cursor should blink
da: Lad markøren blinke

en: Whether the decoration-layout property has been set
da: Om egenskaben decoration-layout er blevet sat

en: Whether the device has a cursor
da: Om enheden har en markør

en: Whether the dialog is currently visible
da: Om dialogen i øjeblikket er synlig

en: Whether the dialog supports selection
da: Om dialogen understøtter markering

en: Whether the direction of the sort indicators in list and tree views is inverted compared to the default (where down means ascending)
da: Om orienteringen af sorteringsindikatorerne i liste- og trævisninger vises omvendt i forhold til standarden (hvor ned betyder stigende)

en: Whether the dropdown button is sensitive when the model is empty
da: Om rullegardinsknappen er følsom, når modellen er tom

en: Whether the entry contents can be edited
da: Om indtastningsindholdet kan ændres

en: Whether the event box is visible, as opposed to invisible and only used to trap events.
da: Om hændelsesboksen er synlig i stedet for at være usynlig og kun benyttet til at indfange hændelser.

en: Whether the event-trapping window of the eventbox is above the window of the child widget as opposed to below it.
da: Om hændelsesindfangningsvinduet for hændelsesboksen er over vinduet for underkontrollen i stedet for over det.

en: Whether the expander has been opened to reveal the child widget
da: Om udvideren er blevet åbnet for at afsløre underkontrollen

en: Whether the expander will resize the toplevel window upon expanding and collapsing
da: Hvorvidt udvideren vil ændre størrelse af topniveauvinduet ved udvidelse eller sammenfoldning

en: Whether the gesture handles only touch events
da: Om gestussen kun håndterer berøringshændelser

en: Whether the gesture is exclusive
da: Om gestussen er eksklusiv

en: Whether the group has been collapsed and items are hidden
da: Om gruppen er sammenfoldet, og elementerne skjult

en: Whether the header can be clicked
da: Om overskriften kan klikkes på

en: Whether the hidden files and folders should be displayed
da: Om skjulte filer og mapper skal vises

en: Whether the icon-size property has been set
da: Om egenskaben ikonstørrelse er blevet sat

en: Whether the image will always be shown
da: Om billedet altid vil blive vist

en: Whether the input focus is within this GtkWindow
da: Om indtastningsfokuset er i dette GtkWindow

en: Whether the invisible character has been set
da: Om det usynlige tegn er blevet sat

en: Whether the item group should be the only expanded at a given time
da: Om elementgruppen skal være den eneste udfoldede på et givet tidspunkt

en: Whether the item group should receive extra space when the palette grows
da: Om elementgruppen skal tildeles ekstra plads, når paletten vokser

en: Whether the item should be the same size as other homogeneous items
da: Om elementet skal have den samme størrelse som andre homogene elementer

en: Whether the item should fill the available space
da: Om elementet skal fylde al tilgængelig plads

en: Whether the item should receive extra space when the group grows
da: Om elementet skal modtage ekstra mellemrum når gruppen vokser

en: Whether the item should receive extra space when the toolbar grows
da: Om element skal tildeles ekstra plads når værktøjslinjen vokser

en: Whether the item should start a new row
da: Om elementet skal påbegynde en ny række

en: Whether the items pointing to unavailable resources should be displayed
da: Om de objekter der peger på utilgængelige ressourcer skal vises

en: Whether the items should be displayed with a number
da: Om objekterne skal vises sammen med et nummer

en: Whether the label is drawn in the selected font
da: Om etiketten tegnes den valgte skrifttype

en: Whether the label is drawn with the selected font size
da: Om etiketten tegnes den valgte skrifttypestørrelse

en: Whether the label is in single line mode
da: Om etiketten er i enkeltlinje-tilstand

en: Whether the label text can be selected with the mouse
da: Om etiketteksten kan markeres med musen

en: Whether the label widget should fill all available horizontal space
da: Hvorvidt mærkatkontrollen skal fylde al tilgængelig vandret plads

en: Whether the mark has left gravity
da: Om dette mærke har venstrerettet tyngde

en: Whether the menu has a tearoff item
da: Om menuen har et afrivningselement

en: Whether the menu is a parent
da: Om menuen er et ophavselement

en: Whether the menu item is checked
da: Om menuelementet er afkrydset

en: Whether the menu item looks like a radio menu item
da: Om menuelementet ser ud som et radiomenuelement

en: Whether the paned should have a prominent handle
da: Om rudekontrollen skal have et fremtrædende håndtag

en: Whether the plug is embedded
da: Om plug-objektet er indlejret

en: Whether the popover is modal
da: Om pop-over'en er modal

en: Whether the popup's width should be a fixed width matching the allocated width of the combo box
da: Om pop oppens bredde skal have en fast bredde, der svarer til den tildelte bredde af kombinationsboksen

en: Whether the preview text entry is shown or not
da: Om eksempel på indtastningsteksten vises eller ej

en: Whether the primary icon is activatable
da: Om det primære ikon kan aktiveres

en: Whether the primary icon is sensitive
da: Om det primære ikon er følsomt

en: Whether the private items should be displayed
da: Om private objekter skal vises

en: Whether the progress is shown as text.
da: Om fremgang vses som tekst.

en: Whether the proxies for this action look like radio action proxies
da: Om stedfortræderne for denne handling ser ud som radiohandlingsstedfortræder

en: Whether the rendered pixbuf should be colorized according to the state
da: Om den renderede pixbuf skal være farvet efter dens tilstand

en: Whether the row represents a network location
da: Om rækken repræsenterer et netværkssted

en: Whether the scale has an origin
da: Om skalaen har et nulpunkt

en: Whether the screensaver is active
da: Om pauseskærmen er aktiv

en: Whether the search mode is on and the search bar shown
da: Om søgetilstanden er slået til, og søgebjælken vises

en: Whether the secondary icon is activatable
da: Om det sekundære ikon kan aktiveres

en: Whether the secondary icon is sensitive
da: Om det sekundære ikon er følsomt

en: Whether the selected file(s) should be limited to local file: URLs
da: Om de valgte filer skal begrænses til lokale "file:"-adresser

en: Whether the selected font style is shown in the label
da: Om den valgte skrifttypestil vises i etiketten

en: Whether the selected resource(s) should be limited to local file: URIs
da: Om de valgte ressourcer skal begrænses til lokale "file:"-adresser

en: Whether the selection should follow the pointer
da: Om markeringen skal følge markøren

en: Whether the separator is drawn, or just blank
da: Om adskilleren tegnes eller bare er blank

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut for recent files
da: Om sidebjælken indeholder en indbygget genvej til seneste filer

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut to a 'Connect to server' dialog
da: Om sidebjælken indeholder en indbygget genvej til en “Forbind til server”-dialog

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut to manually enter a location
da: Om sidebjælken indeholder en indbygget genvej til manuelt at indtaste et sted

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut to the Desktop folder
da: Om sidebjælken indeholder en indbygget genvej til skrivebordsmappen

en: Whether the sidebar includes a builtin shortcut to the Trash location
da: Om sidebjælken indeholder en indbygget genvej til papirkurven

en: Whether the sidebar includes an item to show external locations
da: Om sidebjælken indeholder et element til at vise eksterne steder

en: Whether the sidebar includes an item to show starred files
da: Om sidebjælken indeholder et element til at vise filer med stjerne

en: Whether the sidebar only includes local files
da: Om sidebjælken kun inkluderer lokale filer

en: Whether the spin button should update always, or only when the value is legal
da: Om rulleknappen altid skal opdatere sig eller kun når værdien er gyldig

en: Whether the spinner is active
da: Om blokken er aktiv

en: Whether the spinner is active (ie. shown) in the cell
da: Om blokken er aktiv (dvs. vises) i cellen

en: Whether the status icon is embedded
da: Om statusikonet er indlejret

en: Whether the status icon is visible
da: Om statusikonet er synligt

en: Whether the swatch is selectable
da: Om farveprøven kan markeres

en: Whether the swatch should offer customization
da: Om farveprøven skal vise tilpasningsmuligheder

en: Whether the switch is on or off
da: Kom kontakten er slået til eller fra

en: Whether the tab is detachable
da: Om fanebladet kan hægtes af

en: Whether the tab is reorderable by user action
da: Om fanebladet kan omsorteres af brugeren

en: Whether the text can be modified by the user
da: Om teksten kan ændres af brugeren

en: Whether the toggle action should be active
da: Om slå til/fra-handlingen skal være aktiv

en: Whether the toolbar item is considered important. When TRUE, toolbar buttons show text in GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ mode
da: Om værktøjslinjeelementet anses for at være vigtigt. Hvis TRUE vises tekst i GTK_TOOLBAR_BOTH_HORIZ-tilstand

en: Whether the toolbar item is visible when the toolbar is in a horizontal orientation.
da: Om værktøjslinjeelementet er synligt når værktøjslinjen vender vandret.

en: Whether the toolbar item is visible when the toolbar is in a vertical orientation.
da: Om værktøjslinjeelementet er synligt når værktøjslinjen vender lodret.

en: Whether the toplevel is the current active window
da: Om vinduet er det aktuelt aktive vindue

en: Whether the view is fetching networks
da: Om visningen henter netværk

en: Whether the view is loading locations
da: Om visningen indlæser steder

en: Whether the widget can accept the input focus
da: Om kontrollen tager mod indtastningsfokuset

en: Whether the widget can be the default widget
da: Om kontrollen kan være den forvalgte kontrol

en: Whether the widget has the input focus
da: Om kontrollen har indtastningsfokuset

en: Whether the widget is double buffered
da: Om kontrollen er dobbeltbufret

en: Whether the widget is part of a composite widget
da: Om kontrollen er en del af en sammensat kontrol

en: Whether the widget is the default widget
da: Om kontrollen er den forvalgte kontrol

en: Whether the widget is the focus widget within the toplevel
da: Om kontrollen er den er den fokuserede kontrol inden for vinduet

en: Whether the widget is visible
da: Om kontrollen er synlig

en: Whether the widget responds to input
da: Om kontrollen tager mod inddata

en: Whether the widget should grab focus when it is clicked with the mouse
da: Om kontrollen skal indfange fokus når den klikkes på med musen

en: Whether the widget should show all applications
da: Om kontrollen skal vise alle programmer

en: Whether the widget should show fallback applications
da: Om kontrollen skal vise reserveprogrammer

en: Whether the widget should show other applications
da: Om kontrollen skal vise andre programmer

en: Whether the widget should show recommended applications
da: Om kontrollen skal vise anbefalede programmer

en: Whether the widget should show the default application
da: Om kontrollen skal vise standardprogrammet

en: Whether the window frame should have a close button
da: Om vinduesrammen skal have en luk-knap

en: Whether the window is maximized
da: Om vinduet er maksimeret

en: Whether the window should be decorated by the window manager
da: Om vinduet skal dekoreres af vindueshåndteringen

en: Whether there is a visible cursor following device motion
da: Om der er en synlig markør, som følger enhedens bevægelse

en: Whether there should be a tooltip on the item
da: Om der skal være et værktøjstip til objektet

en: Whether there should be an icon near the item
da: Om der skal være et ikon nær objektet

en: Whether this link has been visited.
da: Om dette link er blevet besøgt.

en: Whether this page needs attention
da: Om denne side kræver opmærksomhed

en: Whether this row can be activated
da: Om denne række kan aktiveres

en: Whether this row can be selected
da: Om denne række kan vælges

en: Whether this tag affects background height
da: Om dette mærke påvirker baggrundshøjden

en: Whether this tag affects font fallback
da: Om dette mærke påvirker reserveskrifttype

en: Whether this tag affects font features
da: Om dette mærke påvirker skrifttypefunktioner

en: Whether this tag affects indentation
da: Om dette mærke påvirker indrykningen

en: Whether this tag affects letter spacing
da: Om dette mærke påvirker bogstavsmellemrum

en: Whether this tag affects line wrap mode
da: Om dette mærke påvirker linjedelingstilstanden

en: Whether this tag affects paragraph justification
da: Om dette mærke påvirker afsnitsjusteringen

en: Whether this tag affects strikethrough
da: Om dette mærke påvirker gennemstregning

en: Whether this tag affects strikethrough color
da: Om dette mærke påvirker gennemstregningsfarven

en: Whether this tag affects tabs
da: Om dette mærke påvirker tabulatorer

en: Whether this tag affects text editability
da: Om dette mærke påvirker redigerbarhed for teksten

en: Whether this tag affects text visibility
da: Om dette mærke påvirker synligheden af teksten

en: Whether this tag affects the alignment mode
da: Om dette mærke påvirker justeringstilstanden

en: Whether this tag affects the background color
da: Om dette mærke påvirker baggrundsfarven

en: Whether this tag affects the ellipsize mode
da: Om dette mærke påvirker ellipsegørtilstanden

en: Whether this tag affects the font family
da: Om dette mærke påvirker skrifttypefamilien

en: Whether this tag affects the font size
da: Om dette mærke påvirker skrifttypestørrelsen

en: Whether this tag affects the font stretch
da: Om dette mærke påvirker strækningen af skrifttypen

en: Whether this tag affects the font style
da: Om dette mærke påvirker skrifttypestil

en: Whether this tag affects the font variant
da: Om dette mærke påvirker skrifttypevarianten

en: Whether this tag affects the font weight
da: Om dette mærke påvirker skrifttypevægten

en: Whether this tag affects the foreground color
da: Om dette mærke påvirker forgrundsfarven

en: Whether this tag affects the language the text is rendered as
da: Om dette mærke påvirker det sprog teksten optegnes som

en: Whether this tag affects the left margin
da: Om dette mærke påvirker den venstre margen

en: Whether this tag affects the number of pixels above lines
da: Om dette mærke påvirker antallet af punkter over linjer

en: Whether this tag affects the number of pixels between wrapped lines
da: Om dette mærke påvirker antallet af punkter mellem delte linjer

en: Whether this tag affects the paragraph background color
da: Om dette mærke påvirker paragraf-baggrundsfarven

en: Whether this tag affects the right margin
da: Om dette mærke påvirker den højre margen

en: Whether this tag affects the rise
da: Om dette mærke påvirker grundlinjeafstanden

en: Whether this tag affects underlining
da: Om dette mærke påvirker understregning

en: Whether this tag affects underlining color
da: Om dette mærke påvirker understregningsfarven

en: Whether this tag scales the font size by a factor
da: Om dette mærke skalerer skrifttypestørrelsen med en givet faktor

en: Whether this text is hidden.
da: Om denne tekst skjules.

en: Whether this tray icon has a tooltip
da: Om dette statusikon har et værktøjstip

en: Whether this widget has a tooltip
da: Om denne kontrol har et værktøjstip

en: Whether to activate the default widget (such as the default button in a dialog) when Enter is pressed
da: Om den forvalgte kontrol (som f.eks. den forvalgte knap i en dialog) aktiveres når der trykkes på returtasten

en: Whether to allow multiple files to be selected
da: Om det er muligt at vælge mere end én fil

en: Whether to allow multiple items to be selected
da: Om det er muligt at vælge mere end et objekt

en: Whether to antialias Xft fonts; 0=no, 1=yes, -1=default
da: Om Xft-skrifttyper skal udjævnes; 0 = nej, 1 = ja, -1 = standard

en: Whether to center the contents
da: Om indholdet skal centreres

en: Whether to display a fill level indicator graphics on trough.
da: Om der vises en grafisk indikator af fyldningsniveauet i fordybningen.

en: Whether to display a stock label with the name of the previewed file.
da: Om der skal vises en lageretiket med navnet på den forhåndsviste fil.

en: Whether to display an "inconsistent" state
da: Om en "inkonsistent" tilstand skal vises

en: Whether to display the column
da: Om kolonnen skal vises

en: Whether to draw the focus indicator inside widgets
da: Om fokusindikatoren skal tegnes inde i kontrollen

en: Whether to draw trough for full length of range or exclude the steppers and spacing
da: Om der skal tegnes fordybning under hele bjælken eller om pileknapper og mellemrum skal ekskluderes

en: Whether to emit ::populate-popup for popups that are not menus
da: Om der skal udsendes ::populate-popup pop-op'er, som ikke er menuer

en: Whether to emit ::populate-popup for touch popups
da: Om der skal udsendes ::populate-popup for berørings-pop-op'er

en: Whether to enable selection of multiple items by dragging the mouse pointer
da: Om det er muligt at vælge mere end et objekt ved at trække musemarkøren

en: Whether to enable toolkit-wide animations.
da: Om animationer skal slås til for hele værktøjssættet.

en: Whether to expand the child's tab
da: Om underelementets faneblad skal udvides

en: Whether to force cells to be drawn in a sensitive state
da: Om celler skal tvinges til at blive tegnet i sensitiv tilstand

en: Whether to give the color an alpha value
da: Om farven skal have en alfaværdi

en: Whether to hint Xft fonts; 0=no, 1=yes, -1=default
da: Om Xft-skrifttyper skal hintes; 0 = nej, 1 = ja, -1 = standard

en: Whether to include a standard close button
da: Om der skal være en standardlukkeknap

en: Whether to keep all text in a single paragraph
da: Om hele teksten skal bevares i et enkelt afsnit

en: Whether to play any event sounds at all
da: Om der skal afspilles hændelseslyde overhovedet

en: Whether to play event sounds as feedback to user input
da: Om der skal afspilles hændelseslyde som tilbagemelding på brugerinddata

en: Whether to prefer the icon over text
da: Om der skal foretrækkes ikon frem for tekst

en: Whether to request enough space for every row in the model
da: Om der skal forespørges om nok plads til alle rækker i modellen

en: Whether to reserve space for a subtitle
da: Om der skal reserveres plads til en undertitel

en: Whether to restrict the upper boundary to the fill level.
da: Hvorvidt den øvre grænse begrænses til fyldningsniveauet.

en: Whether to select family, face or font
da: Om der skal vælges skrifttypefamilie, skriftform eller skrifttype

en: Whether to select the contents of a selectable label when it is focused
da: Om indholdet af en markérbar etiket markeres når den fokuseres

en: Whether to select the contents of an entry when it is focused
da: Om indholdet af indtastningsfeltet markeres når feltet modtager fokus

en: Whether to show a sort indicator
da: Om sorteringsindikatoren skal vises

en: Whether to show an icon for Emoji
da: Om der skal vises et ikon for emoji

en: Whether to show cursor in text
da: Om markøren skal vises i tekst

en: Whether to show the close button in the toolbar
da: Om lukkeknappen skal vises i værktøjslinjen

en: Whether to show the color editor right away
da: Om farveredigeringen skal vises med det samme

en: Whether to show window decorations
da: Om der skal vises vinduesdekorationer

en: Whether to strike through the text
da: Om der teksten skal streges over

en: Whether to suggest Emoji replacements
da: Om der skal foreslås substitutioner af emoji

en: Whether to truncate multiline pastes to one line.
da: Om der ved indsættelse af flere linjer skal beskæres til en linje.

en: Whether to use a monospace font
da: Om der skal bruges fastbreddeskrift

en: Whether to use icon names fallback
da: Om der skal bruges reserveikonnavne

en: Whether to use overlay scrollbars
da: Om der skal bruges overlejrede rullebjælker

en: Whether to use symbolic icons
da: Om der skal bruges symbolske ikoner

en: Whether to use the hexpand property
da: Om egenskaben hexpand skal bruges

en: Whether to use the label text to create a stock menu item
da: Om etiketteksten skal bruges til at oprette indbygget menuelement

en: Whether to use the related actions appearance properties
da: Om egenskaberne for den relaterede handlings udseende skal bruges

en: Whether to use the value from the snap_edge property or a value derived from handle_position
da: Om værdien fra snap_edge-egenskaben skal bruges eller en værdi der er afledt fra handle_position

en: Whether to use the vexpand property
da: Om egenskaben vexpand skal bruges

en: Whether to wrap around when keyboard-navigating widgets
da: Om der ombrydes når kontroller navigeres med tastaturet

en: Whether to wrap lines never, at word boundaries, or at character boundaries
da: Om linjer skal brydes mellem ord, mellem tegn eller aldrig

en: Whether to wrap the license text.
da: Om licensteksten skal ombrydes.

en: Whether tooltips should be shown on widgets
da: Om værktøjstip skal vises på kontroller

en: Whether tree lines should be drawn in the tree view
da: Om der skal tegnes trælinjer i trævisningen

en: Whether two cursors should be displayed for mixed left-to-right and right-to-left text
da: Vis to markører for blandet venstre-mod-højre- og højre-mod-venstre-tekst

en: Whether visited links should be tracked
da: Om besøgte link skal huskes

en: Whether widget wants more horizontal space
da: Om kontrollen ønsker mere vandret plads

en: Whether widget wants more vertical space
da: Om kontrollen ønsker mere lodret plads

en: Whether widget wants to expand in both directions
da: Om kontrollen ønsker at udvide sig i begge retninger

en: Whether windows can be dragged and maximized by clicking on empty areas
da: Om vinduer kan trækkes og maksimeres ved at klikke på tomme områder

en: Which IM module should be used
da: Hvilket IM-modul der skal bruges

en: Which IM module should be used by default
da: Hvilket IM-modul der skal bruges som standard

en: Which kind of shadow to draw around the combo box
da: Typen af skygge, der tegnes omkring kombinationsfeltet

en: Which kind of shadow to draw around the entry when has-frame is set
da: Hvilken form for skygge der tegnes rundt om elementet når has-frame er slået til

en: Which side of the notebook holds the tabs
da: Hvilken side af notesbogen der indeholder fanebladene

en: Wide Handle
da: Bredt håndtag

en: Wide Separators
da: Brede adskillelseslinjer

en: Widget
da: Kontrol

en: Widget name
da: Kontrolnavn

en: Widget the bubble window points to
da: Kontrollen, som boblevinduet peger på

en: Widget the gesture relates to
da: Kontrollen, som gestussen relaterer til

en: Widget to put in column header button instead of column title
da: Kontrol som skal anbringes i knappen i toppen af kolonnen i stedet for kolonnens titel

en: Widget to use as the item label
da: Kontol som skal bruges som etiket

en: Widget type
da: Kontroltype

en: Widget's default text
da: Kontrollens standardtekst

en: Width
da: Bredde

en: Width In Characters
da: Bredde i tegn

en: Width for each item
da: Bredden for hvert objekt

en: Width in Characters
da: Bredde i tegn

en: Width in chars
da: Bredde i tegn

en: Width of border around the action area
da: Bredde på kanten omkring handlingsområdet

en: Width of border around the button area at the bottom of the dialog
da: Bredde på kanten omkring knapområdet nederst i dialogen

en: Width of border around the content area
da: Bredden af kanten omkring indholdsområdet

en: Width of border around the label in the message dialog
da: Bredden af kanten omkring etiketten i meddelelsesdialogen

en: Width of border around the main dialog area
da: Bredde på kanten omkring hovedområdet i dialogen

en: Width of handle
da: Bredden af håndtaget

en: Width of scrollbar or scale thumb
da: Bredden af rullebjælken eller skaleringsgrebet

en: Width of text selection handles
da: Bredden af tekstmarkeringshåndtagene

en: Width of the left margin in pixels
da: Bredde på venstre margen i skærmpunkter

en: Width of the right margin in pixels
da: Bredde på højre margen i skærmpunkter

en: Width request
da: Breddeforespørgsel

en: Width, in pixels, between focus indicator and the widget 'box'
da: Bredde, i skærmpunkter, mellem fokuseringsindikatoren og kontrollens "boks"

en: Width, in pixels, of the focus indicator line
da: Bredde, i skærmpunkter, af fokuseringsindikatorens linje

en: Width, in pixels, of the tree view grid lines
da: Bredde i skærmpunkter på gitterlinjer i trævisning

en: Width, in pixels, of the tree view lines
da: Bredde i skærmpunkter af trævisningslinjer

en: Window
da: Vindue

en: Window Placement
da: Vinduesposition

en: Window Placement Set
da: Anvend tilpasset indholdsplacering

en: Window Position
da: Vinduesplacering

en: Window Role
da: Vinduesrolle

en: Window Title
da: Vinduestitel

en: Window Type
da: Vinduestype

en: Window dragging
da: Trækning af vinduer

en: Wrap
da: Ombryd

en: Wrap Mode
da: Ombrydningstilstand

en: Wrap Width
da: Ombrydningsbredde

en: Wrap license
da: Ombryd licensen

en: Wrap mode
da: Ombrydningstilstand

en: Wrap mode set
da: Ombrydningstilstand sat

en: Wrap width
da: Ombrydningsbredde

en: Wrap width for laying out items in a grid
da: Ombrydningsbredde for visning af elementerne i et gitter

en: Wrap width for laying out the items in a grid
da: Ombrydningsbredde for visning af elementerne i et gitter

en: X Alignment of the column header text or widget
da: Vandret justering for kolonneoverskriftens tekst eller kontrol

en: X align
da: Vandret justering

en: X alignment of the child
da: Justering af x for underkontrol

en: X pad
da: Vandret udfyldning

en: X position
da: x-position

en: X position of child widget
da: x-position for underkontrollen

en: X spacing
da: X-mellemrum

en: XDG sound theme name
da: XDG-lydskemanavn

en: Xft Antialias
da: Xft-udjævning

en: Xft DPI
da: Xft-DPI

en: Xft Hint Style
da: Xft-hintgrad

en: Xft Hinting
da: Xft-hinting

en: Xft RGBA
da: Xft-RGBA

en: Y align
da: Lodret justering

en: Y alignment of the child
da: Justering af y for underkontrol

en: Y pad
da: Lodret udfyldning

en: Y position
da: y-position

en: Y position of child widget
da: y-position for underkontrollen

en: Y spacing
da: Y-mellemrum

en: Year
da: År

en: Your description here
da: Din beskrivelse her

en: ellipsize
da: ellipsegør

en: height
da: højde

en: hints
da: fif

en: label border
da: etiketkant

en: magnification
da: forstørrelse

en: mode
da: tilstand

en: resize
da: ændr størrelse

en: surface
da: overflade

en: visible
da: synlig

en: width
da: bredde
