nano-3.2-pre1 - en to hr translation catalogue (522 entries)

en: 
     Compiled options:
hr: 
     Ugrađene opcije:

en: 
    Buffer not written to %s: %s
hr: 
    Međuspremnik nije zapisan u %s: %s

en: 
    Buffer not written: %s
hr: 
    Međuspremnik nije zapisan: %s

en: 
    Buffer written to %s
hr: 
    Međuspremnik je zapisan u %s

en: 
    Press Enter to continue
hr: 
    Nastavite pritiskom na Enter

en:  (C) 2014-%s the contributors to nano
hr:  (C) 2014..%s suradnici koji su doprinijeli programu nano

en:  (to replace)
hr:  (i zamijeni)

en:  (to replace) in selection
hr:  (zamijeni) u odabranom tekstu

en:  Email: nano@nano-editor.org	Web: https://nano-editor.org/
hr:  e-pošta: nano@nano-editor.org	Web: https://nano-editor.org/

en:  GNU nano, version %s
hr:  GNU nano, inačica %s

en:  The following function keys are available in Browser Search mode:
hr:  Sljedeće tipke i prečaci su vam na raspolaganju za „Pretraži“:

en:  The following function keys are available in Execute Command mode:
hr:  Sljedeće tipke i prečaci su vam na raspolaganju za „Izvrši naredbu“:

en:  The following function keys are available in Linter mode:
hr:  Sljedeće tipke i prečaci su vam na raspolaganju za „Linter“:

en:  [Backup]
hr:  [Osiguranje]

en:  [Backwards]
hr:  [unatrag]

en:  [Case Sensitive]
hr:  [VELIKA/mala]

en:  [DOS Format]
hr:  [DOS format]

en:  [Mac Format]
hr:  [Mac format]

en:  [Regexp]
hr:  [Reg.izraz]

en: "%.*s%s" not found
hr: „%.*s%s“ nije pronađen

en: "%s" is a device file
hr: „%s“ je uređaj

en: "%s" is a directory
hr: „%s“ je direktorij

en: "%s" is not a normal file
hr: „%s“ nije normalna datoteka

en: "start=" requires a corresponding "end="
hr: „start=“ zahtijeva odgovarajući „end=“

en: %s -- %zu line | %s -- %zu lines
hr[0]: %s -- %zu redak
hr[1]: %s -- %zu retka
hr[2]: %s -- %zu redaka

en: %s -- %zu line (%s) | %s -- %zu lines (%s)
hr[0]: %s -- %zu redak (%s)
hr[1]: %s -- %zu retka (%s)
hr[2]: %s -- %zu redaka (%s)

en: %sWords: %zu  Lines: %zd  Chars: %zu
hr: %sRiječi: %zu  Redova: %zd  Znakova: %zu

en: (huge)
hr: (golem)

en: (more)
hr: (više)

en: (parent dir)
hr: (viši dir)

en: --fill=<#cols>
hr: --fill=<#stupac>

en: --quotestr=<regex>
hr: --quotestr=<regiz>

en: --syntax=<name>
hr: --syntax=<ime>

en: --tabsize=<#cols>
hr: --tabsize=<#stupac>

en: --wordchars=<str>
hr: --wordchars=<znak>

en: -Q <regex>
hr: -Q <regiz>

en: -T <#cols>
hr: -T <#stupac>

en: -X <str>
hr: -X <znak>

en: -Y <name>
hr: -Y <ime>

en: -r <#cols>
hr: -r <#stupac>

en: === Linter ===
    
     In this mode, the status bar shows an error message or warning, and the cursor is put at the corresponding position in the file.  With PageUp and PageDown you can switch to earlier and later messages.
hr: === Linter ===
    
     U statusnoj traci ispisuje se poruke o greškama ili upozorenjima, a kursor ode na odgovarajuću poziciju u datoteci. Koristite PageUp i PageDown za pregled ranijih ili kasnijih poruka.

en: A '%s' command requires a preceding 'syntax' command
hr: Naredba „%s“ zahtijeva prethodnu „syntax“ naredbu

en: A background color cannot be bright
hr: Boja pozadine ne može biti (bright) sjajna

en: Aa
hr: Ss

en: All
hr: Sve

en: Also, pressing Esc twice and then typing a three-digit decimal number from 000 to 255 will enter the character with the corresponding value.  The following keystrokes are available in the main editor window.  Alternative keys are shown in parentheses:
hr: Dva uzastopna pritiska tipke Esc i nakon toga unos troznamenkastoga decimalnog broja od 000 do 255 unijet će znak koji odgovara tom broju.  Uzastopnim pritiskom na prečac koji pita „Da/Ne“ omogućite (Da) ili onemogućite (Ne) predloženu opciju.  Sljedeće tipke i prečaci su vam na raspolaganju u glavnom prozoru uređivača. Alternativne sekvencije su navedene u zagradama:

en: Append
hr: Doda iza

en: Append Selection to File
hr: Odabrani tekst umetne na dno datoteke

en: Argument '%s' has an unterminated "
hr: Argument „%s“ nije završen s "

en: Argument is not a valid multibyte string
hr: Argument nije ispravni višebajtni string

en: Argument of '%s' lacks closing "
hr: Argument od „%s“ nema završni navodnik "

en: At first message
hr: To je prva poruka

en: At last message
hr: To je zadnja poruka

en: Auto indent
hr: Automatsko uvlačenje?

en: Auto save on exit, don't prompt
hr: automatski spremi na izlazu, bez pitanja

en: Automatically indent new lines
hr: automatski uvlači nove retke

en: Back
hr: Natrag

en: Backup File
hr: Sigurnosna kopija

en: Backwards
hr: Unatrag

en: Bad quote string %s: %s
hr: Loši znakovi za citiranje (quotestr) %s: %s

en: Bad regex "%s": %s
hr: Loši regularni izraz „%s“: %s

en: Beg of Par
hr: Vrh odlomka

en: Bottom Row
hr: Zadnji red

en: Brought to you by:
hr: Poklon za vas od:

en: Browser Go To Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the Tab key to (attempt to) automatically complete the directory name.
    
     The following function keys are available in Browser Go To Directory mode:
hr: ===  u Direktorij  ===
    
     Unesite naziv direktorija koji želite pregledati.
    
     Tipku Tab možete (pokušati) iskoristiti za automatsko kompletiranje naziva direktorija ako je kompletiranje tabulatorom omogućeno.
    
     Sljedeće tipke i prečaci su vam na raspolaganju za „u Direktorij“:

en: Browser Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
hr: ===  Pretraživanje u popisu datoteka  ===
    
     Upišite uzorak (riječi, dio riječi ili znakove) koji želite naći, zatim pritisnite Enter.  Pronađe li se uzorak, prozor će se osvježiti i pokazati prvi nalaz uzorka.
    
     Prethodni uzorak za pretragu će ostati prikazan u uglatim zagradama iza prompta „Pretraži“.  Ako pritisnete Enter, a da niste upisali novi uzorak za pretragu, ponoviti će se pretraga s prijašnjim uzorkom.

en: Can now UnJustify!
hr: Moguće je poništiti poravnanje!

en: Can't go outside of %s
hr: Nije moguće ići izvan %s

en: Can't move up a directory
hr: Nije moguće ići iznad ovog direktorija

en: Can't read file from outside of %s
hr: Nije moguće pročitati datoteku izvan %s

en: Can't write outside of %s
hr: Nije moguće pisati izvan %s

en: Cancel
hr: Odustajem

en: Cancel the current function
hr: odustajete -- prekidate ovu operaciju

en: Cancelled
hr: Otkazano

en: Cannot comment past end of file
hr: Nije moguće komentirati iza kraja datoteke

en: Cannot map name "%s" to a function
hr: Nije moguće pridružiti ime „%s“ funkciji

en: Cannot map name "%s" to a menu
hr: Nije moguće pridružiti ime „%s“ meniju

en: Cannot open directory: %s
hr: Nije moguće otvoriti direktorij: %s

en: Cannot run macro while recording
hr: Nije moguće pokrenuti makro u tijeku snimanja

en: Cannot unset option "%s"
hr: Opciju „%s“ nije moguće ukinuti

en: Case Sens
hr: Slova?!

en: Close
hr: Zatvori

en: Close buffer without saving it
hr: zatvori međuspremnik bez da ga spremi

en: Close the current buffer / Exit from nano
hr: zatvori ovaj međuspremnik / zatvarate nano

en: Color "%s" not understood
hr: Boja „%s“ nije prepoznata

en: Color syntax highlighting
hr: Sintaksu istaknuti bojama?

en: Command "%s" not allowed in included file
hr: Naredba „%s“ nije dopuštena u include datoteci; v. nanorc

en: Command "%s" not understood
hr: Naredba „%s“ nije shvaćena

en: Command to execute
hr: Izvrši naredbu

en: Command to execute in new buffer
hr: U novom međuspremniku izvrši naredbu

en: Comment Lines
hr: Komentira retke

en: Comment/uncomment the current line (or marked lines)
hr: komentira/odkomentira ovaj redak (ili označene retke)

en: Commenting is not supported for this file type
hr: Ova vrsta datoteke ne podržava komentiranje

en: Complete
hr: Kompletirano

en: Constant cursor position display
hr: Pozicija kursora uvijek vidljiva?

en: Constantly show cursor position
hr: pozicija kursora uvijek prikazana

en: Conversion of typed tabs to spaces
hr: Tab(ulatore) pretvarati u razmake?

en: Convert typed tabs to spaces
hr: otipkane tabulatore zamijeni razmacima

en: Copy Text
hr: Kopira

en: Copy current line (or marked region) and store it in cutbuffer
hr: kopira ovaj redak (ili označeni tekst) i spremi u izreži-spremnik

en: Could not create pipe
hr: Nije uspjelo stvoriti cijev

en: Could not find syntax "%s" to extend
hr: Sintaksa „%s“ (da ju se proširi) nije bila pronađena

en: Could not fork
hr: Nije uspjelo započeti novi proces

en: Could not get size of pipe buffer
hr: Nije bilo moguće odrediti veličinu međuspremnika za cijev

en: Couldn't determine hostname for lock file: %s
hr: Nije moguće odrediti ime računala za zaključanu datoteku: %s

en: Couldn't determine my identity for lock file (getpwuid() failed)
hr: Nije moguće odrediti korisnika zaključane datoteke (greška getpwuid())

en: Couldn't reopen stdin from keyboard, sorry
hr: Nije moguće ponovno otvoriti standardni ulaz pomoću tipkovnice

en: Count the number of words, lines, and characters
hr: izbroji broj riječi, redova i znakova

en: Creating misspelled word list, please wait...
hr: Pravi se popis krivo napisanih riječi, pričekajte...

en: Cur Pos
hr: Pozicija

en: Cut Left
hr: Reži ulijevo

en: Cut Right
hr: Reži udesno

en: Cut Text
hr: Izreži

en: Cut backward from cursor to word start
hr: izreže unatrag od kursora do početka riječi

en: Cut current line (or marked region) and store it in cutbuffer
hr: redak (ili označene retke) izreže i spremi u izreži-spremnik

en: Cut forward from cursor to next word start
hr: izreže unaprijed od kursora do početka sljedeće riječi

en: Cut from cursor to end of line
hr: izrezuje od kursora do kraja retka

en: Cut from the cursor position to the end of the file
hr: izreže sve od kursora do dna datoteke

en: Cut to end
hr: Izrezivanje do kraja retka?

en: CutTillEnd
hr: RežiDoKraja

en: DIR:
hr: Direktorij:

en: DOS Format
hr: DOS format

en: Delete the character to the left of the cursor
hr: briše znak nalijevo od kursora

en: Delete the character under the cursor
hr: briše znak ispod kursora

en: Detect word boundaries more accurately
hr: točnije otkriva granice riječima

en: Directory '%s' does not exist
hr: Direktorij „%s“ ne postoji

en: Directory '%s' is not writable
hr: Direktorij „%s“ ne dopušta pisanje

en: Directory for saving unique backup files
hr: direktorij dir za unikate osiguranja

en: Discard buffer
hr: Odbaci međuspremnik

en: Display the position of the cursor
hr: pokaže trenutačnu poziciju kursora

en: Display this help text
hr: ova prikazana pomoć

en: Do not convert from DOS/Mac format
hr: ne pretvarati iz DOS/Mac formata

en: Do not read the file (only write it)
hr: datoteku ne učitati (samo ju zapisati)

en: Do quick statusbar blanking
hr: brzo ukloni statusnu traku

en: Don't add newlines to the ends of files
hr: ne dodaje novi redak krajevima datoteka

en: Don't convert files from DOS/Mac format
hr: ne pretvara datoteke iz DOS/Mac formata

en: Don't hard-wrap long lines
hr: dugačke redove ne prelama tvrdo

en: Don't look at nanorc files
hr: zanemari sve nanorc datoteke

en: Don't show the two help lines
hr: bez prikaza pomoći u zadnja dva retka

en: Edit a replacement
hr: Uredite zamjenu

en: Empty regex string
hr: Regularni izraz je prazan

en: Enable alternate speller
hr: rabi prog za provjeru pravopisa

en: Enable smart home key
hr: pametna Home tipka

en: Enable soft line wrapping
hr: omogući meko prelamanje redaka

en: Enable suspension
hr: omogući obustavu (pauziranje)

en: Enable the use of the mouse
hr: omogući upotrebu miša

en: End
hr: Kraj

en: End of Par
hr: Dno odlomka

en: Enter line number, column number
hr: Unesite broj retka, broj stupca

en: Error deleting lock file %s: %s
hr: Greška pri brisanju zaključane datoteke %s: %s

en: Error expanding %s: %s
hr: Greška u proširivanju %s: %s

en: Error in %s on line %zu:
hr: Greška u %s u retku %zu:

en: Error invoking "%s"
hr: Greška pri pozivu „%s“

en: Error invoking "sort -f"
hr: Greška pri pozivu „sort -f“

en: Error invoking "spell"
hr: Greška pri pozivu „spell“

en: Error invoking "uniq"
hr: Greška pri pozivu „uniq“

en: Error opening lock file %s: %s
hr: Greška pri otvaranju zaključane datoteke %s: %s

en: Error reading %s: %s
hr: Greška pri čitanju %s: %s

en: Error reading lock file %s: Not enough data read
hr: Greška pri čitanju zaključane datoteke %s: Premalo učitanih podataka

en: Error writing %s: %s
hr: Greška pri zapisivanju %s: %s

en: Error writing %s: %s
hr: Greška pri zapisivanju %s: %s

en: Error writing backup file %s: %s
hr: Greška pri zapisivanju sigurnosne datoteke %s: %s

en: Error writing lock file %s: %s
hr: Greška pri zapisivanju zaključane datoteke %s: %s

en: Error writing temp file: %s
hr: Greška pri zapisivanju privremene datoteke: %s

en: Execute Command
hr: Izvrši naredbu

en: Execute Command Help Text
    
     This mode allows you to insert the output of a command run by the shell into the current buffer (or into a new buffer).  If the command is preceded by '|' (the pipe symbol), the current contents of the buffer (or marked region) will be piped to the command.
hr: ===  Vanjska naredba  ===
    
     Ovdje možete umetnuti ispis naredbe vašeg operacijskog sustava u ovaj međuspremnik (ili u novi međuspremnik).  Ako se ispred naredbe upiše „|“ (simbol cijevi), naredbi će biti poslan trenutačni sadržaj međuspremnika (ili označeni tekst).

en: Execute external command
hr: izvrši vanjsku naredbu

en: Exit
hr: Izlaz

en: Exit from the file browser
hr: napusti popis datoteka

en: Failed to open pipe: %s
hr: Nije uspjelo otvoriti cijev: %s

en: Failed to open stdin: %s
hr: Nije uspjelo otvoriti standardni ulaz, stdin: %s

en: Failed to write backup file; continue saving? (Say N if unsure.)
hr: Osiguranje nije uspjelo; nastaviti sa spremanjem? (N ako niste sigurni)

en: File "%s" exists; OVERWRITE?
hr: Datoteka „%s“ već postoji; PREPISATI preko nje?

en: File "%s" not found
hr: Datoteka „%s“ nije pronađena

en: File %s is being edited (by %s with %s, PID %s); continue?
hr: %s trenutačno uređuje (%s sa %s, PID %s); nastaviti?

en: File '%s' is unwritable
hr: Datoteku „%s“ nije moguće zapisati

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory.  To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following function keys are available in the file browser:
hr: ===  Popis datoteka  ===
    
     Popis datoteka omogućuje vam vizualno pregledavanje strukture direktorija i odabiranje datoteka za učitavanje ili zapisivanje.  Pritom možete rabiti tipke sa strelicama ili tipke Page Up/Down.  Tipkom S ili Enter možete odabrati datoteku ili otvoriti odabrani direktorij.  Za pomak u viši direktorij, odaberite direktorij „..“ (viši dir) na vrhu liste i pritisnite Enter.
    
     Sljedeće tipke i prečaci su vam na raspolaganju za „Popis datoteka“:

en: File Name to Append to
hr: Umetne na dno datoteke

en: File Name to Prepend to
hr: Umetne na vrh datoteke

en: File Name to Write
hr: Naziv datoteke za spremiti

en: File exists -- cannot overwrite
hr: Datoteka postoji -- nije moguće pisati preko nje

en: File on disk has changed
hr: Datoteka na disku se promijenila

en: File to insert [from %s]
hr: Datoteku za umetnuti [iz %s]

en: File to insert unconverted [from %s]
hr: Datoteka za umetnuti bez pretvaranja [iz %s]

en: File to read into new buffer [from %s]
hr: Datoteku za učitati u novi međuspremnik [iz %s]

en: File to read unconverted into new buffer [from %s]
hr: Datoteka za učitati u novi međuspremnik bez pretvaranja [iz %s]

en: File was modified since you opened it; continue saving?
hr: Datoteka je promijenjena nakon otvaranja; nastaviti sa spremanjem?

en: Finished checking spelling
hr: Provjera pravopisa je završena

en: First File
hr: Prva datoteka

en: First Line
hr: Na vrh

en: Fix Backspace/Delete confusion problem
hr: popravi Backspace/Delete zbrku

en: Fix numeric keypad key confusion problem
hr: ukloni problem s numeričkom tipkovnicom

en: For ncurses:
hr: Za ncurses:

en: Forward
hr: Naprijed

en: FullJstify
hr: SvePoravna

en: Function '%s' does not exist in menu '%s'
hr: Funkcija „%s“ ne postoji u meniju „%s“

en: Further warnings were suppressed
hr: Preostala upozorenja su prigušena

en: Get Help
hr: Pomoć

en: Go To Dir
hr: u Direktorij

en: Go To Directory
hr: u Direktorij

en: Go To Line
hr: u Redak

en: Go To Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following function keys are available in Go To Line mode:
hr: ===  u Redak  ===
    
     Upišite broj retka (, broj stupca) u koji želite otići te pritisnite Enter.  Ako je broj redaka u tekstu manji od tog broja, otići ćete u zadnji redak teksta (dno teksta).
    
     Sljedeće tipke i prečaci su vam na raspolaganju za „u Redak“:

en: Go To Text
hr: Traži

en: Go back one character
hr: jedan znak unazad

en: Go back one word
hr: jednu riječ unazad

en: Go forward one character
hr: jedan znak naprijed

en: Go forward one word
hr: jednu riječ naprijed

en: Go just beyond end of paragraph; then of next paragraph
hr: na svršetak ovoga odlomka; zatim na svršetak sljedećega...

en: Go one screenful down
hr: za cijeli prozor dolje (Page Down)

en: Go one screenful up
hr: za cijeli prozor gore (Page Up)

en: Go to beginning of current line
hr: na početak ovog retka

en: Go to beginning of paragraph; then of previous paragraph
hr: na početak ovoga odlomka; zatim na početak prethodnoga...

en: Go to directory
hr: otvori uneseni direktorij

en: Go to end of current line
hr: na kraj ovog retka

en: Go to file browser
hr: otvori popis datoteka

en: Go to first row in this column
hr: ode u prvi red ovog stupca

en: Go to last row in this column
hr: ode u zadnji red ovog stupca

en: Go to lefthand column
hr: ode na lijevi stupac

en: Go to line and column number
hr: ode u dani redak i stupac

en: Go to next block of text
hr: na sljedeći blok teksta

en: Go to next line
hr: na sljedeći redak

en: Go to next linter msg
hr: sljedeća poruka lintera

en: Go to previous block of text
hr: na prethodni blok teksta

en: Go to previous line
hr: na prethodni redak

en: Go to previous linter msg
hr: prethodna poruka lintera

en: Go to righthand column
hr: ode na desni stupac

en: Go to the first file in the list
hr: na prvu datoteku na popisu

en: Go to the first line of the file
hr: na prvi redak datoteke

en: Go to the last file in the list
hr: na zadnju datoteku na popisu

en: Go to the last line of the file
hr: na zadnji redak datoteke

en: Go to the matching bracket
hr: skoči na odgovarajuću zagradu

en: Go to the next file in the list
hr: na sljedeću datoteku na popisu

en: Go to the previous file in the list
hr: na prethodnu datoteku na popisu

en: Got 0 parsable lines from command: %s
hr: Nijedan obradivi redak nije dobiven od naredbe: %s

en: Hard wrapping of overlong lines
hr: Tvrdo prelamanje predugih redova?

en: Help is not available
hr: Pomoć nije dostupna

en: Help mode
hr: Stalni prikaz pomoći u dva posljednja retka prozora?

en: Home
hr: Početak

en: I can't find my home directory!  Wah!
hr: Ne možete pronaći svoj vlastiti direktorij!  Joj!

en: If needed, use nano with the -I option to adjust your nanorc settings.
hr: Po potrebi, pokrenite nano s opcijom -I da uredite svoje nanorc postavke.

en: If you have selected text with the mark and then search to replace, only matches in the selected text will be replaced.
    
     The following function keys are available in Search mode:
hr: Ako ste označili i odabrali tekst i nakon toga započnete pretragu za zamjenu, samo će nalazi uzorka u odabranom tekstu biti zamijenjeni.
    
     Sljedeće tipke i sekvencije su vam na raspolaganju za „Pretraži“

en: If you just need another blank buffer, do not enter any command.
hr: Ako zatrebate jedan prazni međuspremnik, nemojte unijeti nikakvu komandu.

en: If you need another blank buffer, do not enter any filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
hr: Ako vam treba novi (prazni) međuspremnik, onda nemojte ništa upisati nego samo samo pritisnite tipku Enter.
    
     Sljedeće tipke i prečaci su vam na raspolaganju za „Učita datoteku“„:

en: In Selection:
hr: U odabranom tekstu:

en: Indent
hr: Uvlačenje

en: Indent the current line (or marked lines)
hr: izvuče ovaj redak (ili označene retke)

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple file buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle, or a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
hr: ===  Učitavanje i umetanje datoteke  ===
    
     Unesite naziv datoteke koju treba umetnuti u ovaj međuspremnik na trenutačnoj poziciji kursora.
    
     Ako ste sastavili (compiled) nano s podrškom za višestruke međuspremnike i omogućili višestruke međuspremnike s opcijom -F ili --multibuffer, ili ju aktivirali s Meta-F, ili u nanorc, datoteka će biti učitana u zasebni spremnik (rabite Meta-< ili Meta-> za prebacivanje između međuspremnika).

en: Insert a newline at the cursor position
hr: prelomi redak na poziciju kursora i ode u novi redak

en: Insert a tab at the cursor position
hr: unese tab(ulator) na poziciji kursora

en: Insert another file into current buffer (or into new buffer)
hr: datoteku umetne u ovaj ili u novi međuspremnik

en: Insert the next keystroke verbatim
hr: doslovno umetne sljedeću otipkanu sekvenciju

en: Invalid backup directory
hr: Nevaljani direktorij za osiguranje

en: Invalid line or column number
hr: Nevaljani broj retka ili stupca

en: Invalid operating directory
hr: Nevaljani radni direktorij

en: Invoke the linter, if available
hr: pozove linter (alat) ako je dostupni

en: Invoke the spell checker, if available
hr: pozove provjeru pravopisa (ako je dostupna)

en: Invoking linter, please wait
hr: Poziva se linter, pričekajte

en: Justify
hr: Poravna

en: Justify the current paragraph
hr: poravna ovaj odlomak

en: Justify the entire file
hr: poravna cijelu datoteku

en: Key is invalid in view mode
hr: Tipka ne važi za „Čitanje“

en: Key name %s is invalid
hr: Ime tipke %s nije valjano

en: Key name is too short
hr: Ime tipke je prekratko

en: Key name must begin with "^", "M", or "F"
hr: Ime tipke (prečaca) mora započeti s „^“, „M“, ili „F“

en: Last File
hr: Zadnja datoteka

en: Last Line
hr: Na dno

en: Left Column
hr: Lijevi stupac

en: Let Bsp and Del erase a marked region
hr: Neka Bsp i Del obrišu označeno područje

en: Line numbering
hr: Numeracija redaka?

en: Linting --
hr: Lintanje --

en: Log & read location of cursor position
hr: vodi dnevnik pozicija kursora

en: Log & read search/replace string history
hr: vodi dnevnik pretraga/zamjena teksta

en: Mac Format
hr: Mac format

en: Macro is empty
hr: Makro je prazan

en: Main nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor.  The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages.
hr: ===  Upute za uporabu  ===
    
     Nano je zamišljen tako da imitira funkcionalnost i lakoću upotrebe uređivača teksta UW Pico.  Ima četiri glavne sekcije.  Traka na vrhu pokazuje inačicu programa, naziv i stanje datoteke koja se trenutačno uređuje.  Ispod toga je glavni prozor u kojem je prikazan tekst te datoteke.  U trećem retku iznad dna je statusna traka u kojoj vam nano javlja važne poruke.

en: Make Ctrl+Right stop at word ends
hr: Ctrl+Right skoči na kraj riječi

en: Mark Set
hr: Oznaka je stavljena

en: Mark Text
hr: Označi tekst

en: Mark Unset
hr: Oznaka je uklonjena

en: Mark text starting from the cursor position
hr: označi tekst počevši od pozicije kursora

en: Missing argument after '%s'
hr: Nedostaje argument iza „%s“

en: Missing color name
hr: Nedostaje ime boje

en: Missing key name
hr: Nedostaje ime tipke

en: Missing option
hr: Nedostaje opcija

en: Missing regex string after '%s' command
hr: Nedostaje regularni izraz iza naredbe „%s“

en: Missing syntax name
hr: Nedostaje ime sintakse

en: Mistakes in '%s'
hr: Pogreška u „%s“

en: Modified
hr: Promijenjeno

en: Mouse support
hr: Podrška za miša?

en: Must specify a function to bind the key to
hr: Morate navesti funkciju koja se veže na tipku

en: Must specify a menu (or "all") in which to bind/unbind the key
hr: Morate navesti meni (ili „all“) u kojem je tipka/prečac vezana/razvezana

en: Nano is out of memory!
hr: Nano nema dovoljno memorije!

en: New Buffer
hr: Novi međuspremnik

en: New File
hr: Nova datoteka

en: Newer
hr: Novije

en: Next
hr: Sljedeći

en: Next Block
hr: Blok →

en: Next File
hr: Datoteka →

en: Next Line
hr: Redak ↓

en: Next Lint Msg
hr: Linter poruka ↓

en: Next Page
hr: Prozor ↓

en: Next Word
hr: Riječ →

en: Next word...
hr: Sljedeća riječ...

en: No
hr: Ne

en: No Conversion
hr: Bez pretvaranja

en: No Replace
hr: Traži

en: No current search pattern
hr: Nema uzorka za pretragu

en: No file name
hr: Nema naziva datoteke

en: No further matches
hr: Nema više podudaranja

en: No key is bound to function '%s' in menu '%s'.  Exiting.
hr: Nijedna tipka ili prečac nije vezana na funkciju „%s“ u meniju „%s“. Kraj.

en: No linter defined for this type of file!
hr: Za ovu vrstu datoteke nije definirani linter!

en: No matches
hr: Nema podudaranja

en: No matching bracket
hr: Zagrada nema odgovarajućega para

en: No messages for this file
hr: Nema poruka za ovu datoteku

en: No more open file buffers
hr: Nema više otvorenih međuspremnika

en: No word fragment
hr: Nema fragmenta riječi

en: Non-blank characters required
hr: Bjelina (kao znak) nije dopuštena

en: Not a bracket
hr: To nije zagrada

en: Nothing in undo buffer!
hr: Međuspremnik za poništavanje je prazan!

en: Nothing to re-do!
hr: Nema ništa za ponoviti!

en: Older
hr: Starije

en: Option		GNU long option		Meaning
hr: Opcija		GNU duga opcija		Značenje

en: Option "%s" requires an argument
hr: Opcija „%s“ zahtijeva argument

en: Path %s is not a directory and needs to be.
    Nano will be unable to load or save search history or cursor positions.
hr: Staza %s nije direktorij, a trebala bi biti.
    Nano neće ni čitati ni čuvati povijest pretraga ili poziciju kursora.

en: Path '%s' is not a directory
hr: Staza „%s“ nije direktorij

en: Path '%s' is not accessible
hr: Staza „%s“ nije dostupna

en: Path '%s': %s
hr: Staza „%s“: %s

en: Pipe Text
hr: Pošalje tekst naredbi

en: Pipe the current buffer (or marked region) to the command
hr: kroz cijev pošalje međuspremnik (ili označeni tekst) na naredbu

en: Prepend
hr: Umetne ispred

en: Prepend Selection to File
hr: Odabrani tekst umetne na vrh datoteke

en: Preserve XON (^Q) and XOFF (^S) keys
hr: sačuva sekvencije XON (^Q) i XOFF (^S)

en: Prev Block
hr: Blok ←

en: Prev File
hr: Datoteka ←

en: Prev Line
hr: Redak ↑

en: Prev Lint Msg
hr: Linter poruka ↑

en: Prev Page
hr: Prozor ↑

en: Prev Word
hr: Riječ ←

en: Previous
hr: Prethodni

en: Print version information and exit
hr: pokaže informaciju o inačici i iziđe

en: Read %zu line | Read %zu lines
hr[0]: Učitano: %zu redak
hr[1]: Učitano: %zu retka
hr[2]: Učitano: %zu redaka

en: Read %zu line (Converted from DOS and Mac format) | Read %zu lines (Converted from DOS and Mac format)
hr[0]: Učitano: %zu redak (pretvorenih iz DOS i Mac formata)
hr[1]: Učitano: %zu retka (pretvorenih iz DOS i Mac formata)
hr[2]: Učitano: %zu redaka (pretvorenih iz DOS i Mac formata)

en: Read %zu line (Converted from DOS format) | Read %zu lines (Converted from DOS format)
hr[0]: Učitano: %zu redak (pretvorenih iz DOS formata)
hr[1]: Učitano: %zu retka (pretvorenih iz DOS formata)
hr[2]: Učitano: %zu redaka (pretvorenih iz DOS formata)

en: Read %zu line (Converted from Mac format) | Read %zu lines (Converted from Mac format)
hr[0]: Učitano: %zu redak (pretvorenih iz Mac formata)
hr[1]: Učitano: %zu retka (pretvorenih iz Mac formata)
hr[2]: Učitano: %zu redaka (pretvorenih iz Mac formata)

en: Read File
hr: Učita datoteku

en: Read a file into a new buffer by default
hr: datoteku učita u novi spremnik (zadano)

en: Reading File
hr: Učitavanje datoteke

en: Reading from standard input; type ^D or ^D^D to finish.
hr: Čitanje iz standardno ulaza; pritisnite ^D ili ^D^D da završite.

en: Recall the next search/replace string
hr: sljedeći string za pretragu/zamjenu

en: Recall the previous search/replace string
hr: prethodni string za pretragu/zamjenu

en: Received SIGHUP or SIGTERM
hr: Primljen SIGHUP ili SIGTERM

en: Record
hr: Snimanje

en: Recording a macro...
hr: Makro se snima...

en: Redid action (%s)
hr: %s je ponovljeno

en: Redo
hr: Ponovi

en: Redo the last undone operation
hr: ponovi zadnju poništenu operaciju

en: Refresh
hr: Osvježi

en: Refresh (redraw) the current screen
hr: osvježi (ponovno iscrta) prozor

en: Refresh the file list
hr: osvježi popis datoteka

en: Regex strings must begin and end with a " character
hr: Regularni izraz mora početi i završiti s \" znakom

en: Regexp
hr: Reg izraz

en: Regular expression to match quoting
hr: regularni izraz koji podudara citiranje

en: Replace
hr: Zamijeni

en: Replace a string or a regular expression
hr: zamijeni string ili regularni izraz (regiz)

en: Replace this instance?
hr: Nalaz uzorka zamijeniti?

en: Replace with
hr: Zamijeniti s(a)

en: Replaced %zd occurrence | Replaced %zd occurrences
hr[0]: Zamijenjen %zd nalaz
hr[1]: Zamijenjeno %zd nalaza
hr[2]: Zamijenjeno %zd nalaza

en: Requested fill size "%s" is invalid
hr: Zatražena veličina ispune „%s“ nije valjana

en: Requested tab size "%s" is invalid
hr: Zatražena širina tabulatora „%s“ nije valjana

en: Restricted mode
hr: ograničeni način rada

en: Reverse the direction of the search
hr: obrne smjer traženja

en: Right Column
hr: Desni stupac

en: Run Macro
hr: Pokrene makro

en: Run the last recorded macro
hr: pokrene zadnji snimljeni makro

en: Save
hr: Spremi

en: Save a file by default in Unix format
hr: spremanje je (zadano) u Unix formatu

en: Save backups of existing files
hr: osigura sve postojeće datoteke

en: Save file under DIFFERENT NAME?
hr: Spremiti datoteku pod DRUGIM NAZIVOM?

en: Save file without prompting
hr: spremi datoteku bez pitanja (bez prompta)

en: Save modified buffer before linting?
hr: Promijenjeni međuspremnik spremiti prije lintanja?

en: Save modified buffer?  (Answering "No" will DISCARD changes.)
hr: Spremiti promijenjeni međuspremnik?  (Odgovor „Ne“ će PONIŠTITI promjene)

en: Scroll Down
hr: Klizne dolje

en: Scroll Up
hr: Klizne gore

en: Scroll by line instead of half-screen
hr: kliže po redak umjesto po pola prozora

en: Scroll down one line without moving the cursor textually
hr: prozor dolje za jedan redak (kursor ostaje u istom retku)

en: Scroll up one line without moving the cursor textually
hr: prozor gore za jedan redak (kursor ostaje u istom retku)

en: Search
hr: Pretraži

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, and then press Enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     The previous search string will be shown in brackets after the search prompt.  Hitting Enter without entering any text will perform the previous search.
hr: ===  Pretraga i zamjena ===
    
     Upišite uzorak (riječ(i), dio riječi ili znakove) koji želite naći, zatim pritisnite Enter.  Ako se uzorak pronađe, prozor će se osvježiti da pokaže prvi nalaz uzorka.
    
     Prethodni uzorak za pretragu ostati će prikazan u uglatim zagradama iza prompta „Pretraži“.  Pritisnete li Enter, a da niste upisali novi uzorak za pretragu, ponovit će se pretraga s prethodnim uzorkom.

en: Search Wrapped
hr: Pretraga ide naokolo

en: Search backward for a string
hr: traži string unatrag

en: Search backward for a string or a regular expression
hr: traži (unatrag) string ili regularni izraz (regiz)

en: Search forward for a string
hr: traži string unaprijed

en: Search forward for a string or a regular expression
hr: traži (unaprijed) string ili regularni izraz (regiz)

en: Search next occurrence backward
hr: traži unatrag sljedeći nalaz uzorka

en: Search next occurrence forward
hr: traži unaprijed sljedeći nalaz uzorka

en: Searching...
hr: Traži se...

en: Set hard-wrapping point at column #cols
hr: tvrdo prelama na stupcu #stupac

en: Set operating directory
hr: postavi dir za radni direktorij

en: Set width of a tab to #cols columns
hr: širina tabulatora je #stupac

en: Show cursor in file browser & help text
hr: pokaže kursor u popisu datoteka i uputama

en: Show line numbers in front of the text
hr: numeracija redaka ispred teksta

en: Show this help text and exit
hr: pokaže ovu pomoć i iziđe

en: Smart home key
hr: Pametna Home tipka?

en: Smooth scrolling
hr: Glatko klizanje?

en: Soft wrapping of overlong lines
hr: Meko prelamanje predugih redova?

en: Sorry! Nano crashed!  Code: %d.  Please report a bug.
hr: Žao nam je! Nano se srušio! Kȏd: %d. Molimo da prijavite ovaj bug.

en: Sorry, keystroke "%s" may not be rebound
hr: Sekvencija „%s“ ne smije se iznova redefinirati

en: Special thanks to:
hr: Posebna zahvala:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file, or, if you have selected text with the mark, in the selected text.
    
     The following function keys are available in Spell Check mode:
hr: ===  Provjera pravopisa  ===
    
     Provjera pravopisa provjerava sav tekst u ovoj datoteci.  Kad provjera naiđe na nepoznatu riječ, ta riječ se istakne i može se zamijeniti, odnosno urediti.  Provjera će nakon toga predložiti da zamijeni tu krivo napisanu riječ svaki put kad se ona pojavi u ovoj datoteci.  Ali ako ste oznakom odabrali dio teksta, onda će provjera djelovati samo u odabranom tekstu.
    
     Sljedeće tipke i prečaci su vam na raspolaganju za „Pravopis“:

en: Spell checking failed: %s
hr: Provjera pravopisa nije uspjela: %s

en: Spell checking failed: %s: %s
hr: Provjera pravopisa nije uspjela: %s: %s

en: Start/stop recording a macro
hr: započne/zaustavi snimanje makroa

en: Stopped recording
hr: Snimanje je zaustavljeno

en: Suspend
hr: Obustavi

en: Suspend the editor (if suspension is enabled)
hr: obustavi uređivanje teksta (ako je obustava omogućena)

en: Suspension
hr: Privremena obustava?

en: Suspension is not enabled
hr: Obustava nije omogućena

en: Switch to the next file buffer
hr: na sljedeći međuspremnik

en: Switch to the previous file buffer
hr: na prethodni međuspremnik

en: Syntax "%s" has no color commands
hr: Sintaksa „%s“ nema „color“ naredbu

en: Syntax definition to use for coloring
hr: ime sintakse za isticanje bojama

en: Thank you for using nano!
hr: Hvala vam što koristite nano!

en: The "default" syntax does not accept '%s' regexes
hr: Sintaksa „default“ ne prihvaća „%s“ regularne izraze

en: The "default" syntax does not accept extensions
hr: Sintaksa „default“ ne prihvaća proširivanje

en: The "none" syntax is reserved
hr: Sintaksa „none“ je rezervirana

en: The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     Shortcuts are written as follows: Control-key sequences are notated with a '^' and can be entered either by using the Ctrl key or pressing the Esc key twice.  Meta-key sequences are notated with 'M-' and can be entered using either the Alt, Cmd, or Esc key, depending on your keyboard setup.
hr: U posljednjim dvama redcima prikazane su najčešće upotrebljavane sekvencije tipaka (prečaci) uređivača.  Termini prečac, sekvencija ili tipka su zamjenjivi i koriste se ovisno o kontekstu.
    
     Notacija prečaca jest: sekvencije s tipkom Control započinju sa simbolom „caret“ (^) koji se unosi upotrebom tipke Ctrl ili dvama uzastopnim pritiscima tipke Esc.  Sekvencije s tipkom Meta započinju s (M-) simbolom koji se unosi upotrebom tipke Alt, ili tipke Cmd, ili tipke Esc ovisno o vašoj tipkovnici.

en: The nano text editor
hr: Uređivač teksta nano

en: The working directory has disappeared
hr: Radni direktorij je nestao

en: This function is disabled in restricted mode
hr: Ova funkcija nije dostupna u ograničenom načinu rada

en: This is the only occurrence
hr: To je jedini nalaz

en: This message is for unopened file %s, open it in a new buffer?
hr: Ova poruka je za neotvorenu datoteku %s; učitati ju u novi međuspremnik?

en: Throw away the current line (or marked region)
hr: odbacuje ovaj redak (ili označene retke)

en: To Bracket
hr: Na zagradu

en: To Files
hr: Popis datoteka

en: To Linter
hr: Linter

en: To Spell
hr: Pravopis

en: To place the cursor on a specific line of a file, put the line number with
    a '+' before the filename.  The column number can be added after a comma.
hr: Datoteku možete otvoriti s kursorom u specifičnom retku tako da navedete broj
    retka s „+“ ispred naziva datoteke.  Broj stupca možete navesti nakon zareza.

en: Toggle appending
hr: dodati (tekst) na dno datoteke?  Da/Ne

en: Toggle backing up of the original file
hr: osigurati originalne datoteke?  Da/Ne

en: Toggle prepending
hr: umetnuti (tekst) na vrh datoteke?  Da/Ne

en: Toggle the case sensitivity of the search
hr: razlikovati VELIKA i mala slova u pretrazi?  Da/Ne

en: Toggle the use of DOS format
hr: DOS format?  Da/Ne

en: Toggle the use of Mac format
hr: Mac format?  Da/Ne

en: Toggle the use of a new buffer
hr: upotrijebiti novi međuspremnik?  Da/Ne

en: Toggle the use of regular expressions
hr: koristiti regularni izraz (regiz) u pretrazi?  Da/Ne

en: Too many backup files?
hr: Ima li previše sigurnosnih datoteka?

en: Too many errors from stdin
hr: Previše grešaka na standardnom ulazu

en: Too tiny
hr: Premaleno

en: Top Row
hr: Prvi red

en: Trim tail spaces when hard-wrapping
hr: briše zaostale bjeline nakon prelamanja

en: Try and complete the current word
hr: pokuša dovršiti trenutačnu riječ

en: Two single-column characters required
hr: Zahtijevaju se dva jednostupčana znaka

en: Type '%s -h' for a list of available options.
hr: Utipkajte „%s -h“ za popis svih dostupnih opcija.

en: Unable to create directory %s: %s
    It is required for saving/loading search history or cursor positions.
hr: Nije moguće napraviti direktorij %s: %s
    Nužan je za čuvanje/čitanje povijesti pretraga ili pozicije kursora.

en: Unbindable key: M-[
hr: M-[: sekvenciju „M-[“ nije moguće definirati

en: Unbound key
hr: Tipka nije definirana u ovom kontekstu

en: Unbound key: %c
hr: %c: nije definirano u ovom kontekstu

en: Unbound key: M-%c
hr: M-%c: nije definirano u ovom kontekstu

en: Unbound key: ^%c
hr: ^%c: nije definirano u ovom kontekstu

en: Uncut Text
hr: Zalijepi

en: Uncut from the cutbuffer into the current line
hr: zalijepi sadržaj izreži-spremnika u ovaj redak

en: Undid action (%s)
hr: %s je poništeno

en: Undo
hr: Poništi

en: Undo the last operation
hr: poništi zadnju operaciju (vrati na prethodno stanje)

en: Unfindable word: %s
hr: Ovu riječ nije moguće naći: %s

en: Unicode Input: %s
hr: Unos unikodnoga (6 heksadecimalnih brojeva) znaka: %s

en: Unindent
hr: Izvlačenje

en: Unindent the current line (or marked lines)
hr: uvuče ovaj redak (ili označene retke)

en: Unjustify
hr: odPoravna

en: Unknown option "%s"
hr: Nepoznata opcija „%s“

en: Unknown sequence
hr: Nepoznata sekvencija

en: Unknown syntax name: %s
hr: Nepoznato ime sintakse: %s

en: Unpaired quote in syntax name
hr: Nespareni navodnici u imenu sintakse

en: Usage: nano [OPTIONS] [[+LINE[,COLUMN]] FILE]...
hr: Uporaba: nano [OPCIJE] [[+REDAK[,STUPAC]] DATOTEKA]...

en: Use "fg" to return to nano.
hr: Rabite „fg“ za povratak u nano.

en: Use (vim-style) lock files
hr: zaključane datoteke su u vim-stilu

en: Use bold instead of reverse video text
hr: deblja slova umjesto inverzije teksta

en: Use one more line for editing
hr: prvi redak koristi za uređivanje

en: Verbatim
hr: Doslovno

en: Verbatim Input
hr: Doslovni unos

en: View
hr: Čitanje

en: View mode (read-only)
hr: čitanje (moguće je samo čitati/tražiti)

en: Welcome to nano.  For basic help, type Ctrl+G.
hr: Dobro došli u nano.  Pritisnite Ctrl+G za osnovne upute za uporabu.

en: When a filename is '-', nano reads data from standard input.
hr: Ako je ime datoteke „-“, nano čita podatke iz standardnog ulaza.

en: When soft-wrapping, do it at whitespace
hr: meko prelamanje lomi retke na bjelini

en: Where Is
hr: Pretraži

en: Where Was
hr: Traži unatrag

en: Which other characters are word parts
hr: ostali mogući znak(ovi) kao dio riječi

en: Whitespace display
hr: Bjelina uvijek vidljiva?

en: Word Count
hr: Broj riječi

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and press Enter to save the file.
    
     If you have selected text with the mark, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
hr: ===  Spremanje datoteke  ===
    
     Utipkajte naziv pod kojim želite spremiti ovu datoteku te pritisnite Enter da ju spremite.
    
     Ako ste označili i odabrali tekst, nano će vam predložiti da spremite odabrani tekst kao zasebnu datoteku.  Da se smanji opasnost od slučajnog prepisivanja preko aktualne datoteke, a tek s nekim njezinim djelom (tekstom koji ste odabrali), naziv aktualne datoteke neće biti predložen.
    
     Sljedeće tipke i prečaci su vam na raspolaganju za „Spremi datoteku“:

en: Write Out
hr: Spremi

en: Write Selection to File
hr: Odabrani tekst zapisati u datoteku

en: Write the current buffer (or the marked region) to disk
hr: zapiše ovaj međuspremnik (ili označeni tekst) na disk

en: Wrote %zu line | Wrote %zu lines
hr[0]: Zapisano: %zu redak
hr[1]: Zapisano: %zu retka
hr[2]: Zapisano: %zu redaka

en: Yes
hr: Da

en: Yy
hr: Dd

en: Zap Text
hr: Obriši tekst

en: and anyone else we forgot...
hr: i svima ostalima koje smo zaboravili...

en: comment
hr: komentiranje

en: disabled
hr: → » Ne «

en: enable/disable
hr:  Da/Ne

en: enabled
hr: → » Da «

en: erasure
hr: brisanje

en: filtering
hr: filtriranje

en: indent
hr: uvlačenje

en: line %zd/%zd (%d%%), col %zu/%zu (%d%%), char %zu/%zu (%d%%)
hr: redak %zd/%zd (%d%%), stupac %zu/%zu (%d%%), znakova %zu/%zu (%d%%)

en: line break
hr: prelamanje

en: line join
hr: spajanje

en: magic_file(%s) failed: %s
hr: magic_file(%s) nije uspio: %s

en: magic_load() failed: %s
hr: magic_load() nije uspio: %s

en: spelling correction
hr: popravljanje pravopisa

en: text add
hr: dodavanje

en: text cut
hr: izrezivanje

en: text delete
hr: brisanje

en: text insert
hr: umetanje

en: text replace
hr: zamjenjivanje

en: text uncut
hr: ljepljenje

en: the many translators and the TP
hr: mnogim prevoditeljima i TP-u

en: uncomment
hr: odKomentiranje

en: unindent
hr: izvlačenje

en: version
hr: inačica
