gst-plugins-base 1.16.0 - en to da translation catalogue (186 entries)

en: %s RTP depayloader
da: %s RTP-depayloader

en: %s RTP payloader
da: %s RTP-payloader

en: %s audio RTP depayloader
da: %s lyd RTP-depayloader

en: %s audio RTP payloader
da: %s lyd RTP-payloader

en: %s decoder
da: %s afkoder

en: %s encoder
da: %s indkoder

en: %s protocol source
da: %s protokol kilde

en: %s video RTP depayloader
da: %s video RTP-depayloader

en: %s video RTP payloader
da: %s video RTP-payloader

en: 35 mm equivalent focal length of the lens used capturing the image, in mm
da: 35 mm-ækvivalent brændvidde på linse brugt under optagelse af billedet, i mm

en: < or b
da: < eller b

en: > or n
da: > eller n

en: APE tag
da: APE-mærke

en: About to finish, preparing next title: %s
da: Ved at afslutte, forbereder næste titel: %s

en: Audio CD source
da: Audio cd kilde

en: Audio sink to use (default is autoaudiosink)
da: Brud denne lydkanal (standard er autoaudiosink)

en: Both autoaudiosink and %s elements are missing.
da: Både autoaudiosink og %s elementerne mangler.

en: Both autoaudiosink and %s elements are not working.
da: Både autoaudiosink og  %s elementerne virker ikke.

en: Both autovideosink and %s elements are missing.
da: Både autovideosink og %s elementer mangler.

en: Both autovideosink and %s elements are not working.
da: Både autovideosink og %s elementerne virker ikke.

en: Buffering...
da: Mellemlagrer ...

en: CEA 608 Closed Caption
da: CEA 608-undertekster

en: CEA 708 Closed Caption
da: CEA 708-undertekster

en: Can't play a text file without video or visualizations.
da: Kan ikke afspille en tekstfil uden video eller visualiseringer.

en: Can't record audio fast enough
da: Kan ikke optage lyd hurtigt nok

en: Clock lost, selecting a new one
da: Ur tabt, vælger et nyt ur

en: Configured audiosink %s is not working.
da: Konfigureret audiosink %s virker ikke.

en: Configured videosink %s is not working.
da: Konfigureret videosink %s virker ikke.

en: Control playback behaviour setting playbin 'flags' property
da: Kontroller afspilningens opførsel ved at angive playbin »flags«-egenskab

en: Could not change playback rate to %.2f
da: Kunne ikke ændre afspilningshastighed til %.2f

en: Could not create "uridecodebin" element.
da: Kunne ikke oprette elementet »uridecodebin«.

en: Could not determine type of stream
da: Kunne ikke afgøre strømtypen

en: Could not open CD device for reading.
da: Kunne ikke læse fra cd-enhed.

en: Could not open audio device for playback.
da: Kunne ikke åbne lydenhed til afspilning.

en: Could not open audio device for playback. Device is being used by another application.
da: Kunne ikke åbne lydenhed til afspilning. Enhed anvendes af et andet program.

en: Could not open audio device for recording.
da: Kunne ikke åbne lydenhed til optagelse.

en: Could not open audio device for recording. Device is being used by another application.
da: Kunne ikke åbne lydenhed til optagelse. Enheden anvendes af et andet program.

en: Could not open device for playback in %d-channel mode.
da: Kunne ikke afspille fra enheden i %d-kanals-tilstand.

en: Could not open device for playback in mono mode.
da: Kunne ikke afspille fra enheden i mono-tilstand.

en: Could not open device for playback in stereo mode.
da: Kunne ikke afspille fra enheden i stereo-tilstand.

en: Could not open device for recording in %d-channel mode
da: Kunne ikke optage fra enheden i %d-kanals-tilstand.

en: Could not open device for recording in mono mode.
da: Kunne ikke optage fra enheden i mono-tilstand.

en: Could not open device for recording in stereo mode.
da: Kunne ikke optage fra enheden i stereo-tilstand.

en: Could not read CD.
da: Kunne ikke læse cd.

en: Could not seek CD.
da: Kunne ikke søge på cd.

en: Custom text sink element is not usable.
da: Brugertilpasset tekstsinkelement er ikke brugbart.

en: DKS subtitle format
da: DKS-undertekstformat

en: DVD source
da: DVD kilde

en: Digital zoom ratio used when capturing an image
da: Digitalt zoomforhold brugt under optagelse af et billede

en: Disable interactive control via the keyboard
da: Deaktiver interaktiv kontrol via tastaturet

en: DivX MPEG-4 Version %d
da: DivX MPEG-4 version %d

en: Do not print any output (apart from errors)
da: Udskriv ikke noget (undtagen fejl)

en: Don't exit after showing the initial device list, but wait for devices to added/removed.
da: Afslut ikke efter visning af den oprindelige enhedsliste, men vent på at enheder bliver tilføjet/fjernet.

en: Enable gapless playback
da: Aktiver afspilning uden huller

en: Error outputting to audio device. The device has been disconnected.
da: Kunne ikke sende til lydenhed. Enheden er blevet frakoblet.

en: Error recording from audio device. The device has been disconnected.
da: Kunne ikke optage fra lydenhed. Enheden er blevet frakoblet.

en: Error while sending data to "%s:%d".
da: Der opstod en fejl under data-overførsel til »%s:%d«.

en: Failed to read tag: not enough data
da: Kunne ikke læse mærke: Ikke nok data

en: Focal length of the lens used capturing the image, in mm
da: Brændvidde på linse brugt under optagelse af billedet, i mm

en: Focal ratio (f-number) used when capturing the image
da: Brændforhold (f-nummer) brugt under optagelse af billedet

en: ICY internet radio
da: ICY-internetradio

en: ID3 tag
da: ID3-mærke

en: ID3v2 frame
da: ID3v2-ramme

en: If the flash fired while capturing an image
da: Hvorvidt blitzen blev brugt under optagelse af et billede

en: Initial key in which the sound starts
da: Oprindelig nøgle hvor musikken starter

en: Interactive mode - keyboard controls:
da: Interaktiv tilstand - kontrol via tastatur:

en: Invalid URI "%s".
da: Ugyldig URI »%s«.

en: Kate subtitle format
da: Kate-undertekstformat

en: Keep showing the last frame on EOS until quit or playlist change command (gapless is ignored)
da: Bliv ved med at vise den sidste ramme på EOS indtil kommandoen afslut (quit) eller ændr afspilningsliste (gapless ignoreres)

en: MPL2 subtitle format
da: MPL2-undertekstformat

en: Media (image/video) intended horizontal pixel density in ppi
da: Påtænkt vandret billedtæthed for medie (billede/video) i ppi

en: Media (image/video) intended vertical pixel density in ppi
da: Påtænkt lodret billedtæthed for medie (billede/video) i ppi

en: Microsoft Media Server (MMS) protocol source
da: Microsoft Media Server (MMS) protokol kilde

en: Missing element '%s' - check your GStreamer installation.
da: Elementet »%s« mangler - kontroller din GStreamer-installation.

en: MusicBrainz TRM ID
da: MusicBrainz TRM-id

en: MusicBrainz album ID
da: MusicBrainz album-id

en: MusicBrainz album artist ID
da: MusicBrainz albumkunstner-id

en: MusicBrainz artist ID
da: MusicBrainz kunstner-id

en: MusicBrainz track ID
da: MusicBrainz spor-id

en: No URI handler implemented for "%s".
da: Ingen URI-håndtering er implementeret for »%s«.

en: No URI specified to play from.
da: Ingen angivet URI til afspilning.

en: No decoder available for type '%s'.
da: Ingen dekoder tilgængelig for type »%s«.

en: No volume control found
da: Ingen lydstyrkekontrol fundet

en: Now playing %s
da: Afspiller %s

en: Output status information and property notifications
da: Vis statusinformation og egenskabspåmindelser

en: Paused
da: På pause

en: Playback rate: %.2f
da: Afspilningshastighed: %.2f

en: Playlist file containing input media files
da: Afspilningsfil der indeholder mediefiler

en: Plugin or element of unknown type
da: Plugin eller element af ukendt type

en: Press 'k' to see a list of keyboard shortcuts.
da: Tryk »k« for at se en liste over genvejstaster.

en: Print version information and exit
da: Vis versionsinformation og afslut

en: QTtext subtitle format
da: QTtext-undertekstformat

en: Raw %d-bit %s audio
da: Ufiltreret %d-bit %s-lyd

en: Reached end of play list.
da: Nåede slutningen af afspilningslisten.

en: Real Time Streaming Protocol (RTSP) source
da: Real Time Streaming Protocol (RTSP) kilde

en: Run-length encoding
da: Kørsels-længde indkodning

en: Sami subtitle format
da: Sami-undertekstformat

en: Shuffle playlist
da: Bland afspilningsliste

en: Shutter speed used when capturing an image, in seconds
da: Lukketidshastighed brugt når et billede optages, i sekunder

en: Source element is invalid.
da: Kildeelement er ugyldigt.

en: Subtitle
da: Undertekst

en: TMPlayer subtitle format
da: TMPlayer-undertekstformat

en: The ISO speed used when capturing an image
da: ISO-hastigheden brugt under optagelse af et billede

en: The autoaudiosink element is missing.
da: Elementet autoaudiosink mangler.

en: The autoaudiosink element is not working.
da: Elementet autoaudiosink virker ikke.

en: The autovideosink element is missing.
da: Elementet autovideosink mangler.

en: The autovideosink element is not working.
da: Elementet autovideosink virker ikke.

en: The direction of contrast processing applied when capturing an image
da: Indstilling af kontrastprocessen brugt under optagelse af et billede

en: The direction of saturation processing applied when capturing an image
da: Indstillingen af farvemætningsprocessen brugt under optagelse af et billede

en: The direction of sharpness processing applied when capturing an image
da: Skarphedindstilling brugt under optagelse af et billede

en: The exposure compensation used when capturing an image
da: Belysningskompensationen brugt under optagelse af et billede

en: The exposure mode used when capturing an image
da: Belysningstilstanden brugt under optagelse af et billede

en: The exposure program used when capturing an image
da: Belysningsprogrammet brugt under optagelse af et billede

en: The metering mode used while determining exposure for capturing an image
da: Måletilstanden brugt da optagelsens belysning skulle bestemmes

en: The overall gain adjustment applied on an image
da: Den samlede optageforstærkning brugt på et billede

en: The scene capture mode used when capturing an image
da: Sceneoptagelsestilstanden brugt da billedet blev optaget

en: The selected flash mode while capturing an image
da: Den valgte blitztilstand under optagelse af et billede

en: The source or type of device used for the capture
da: Kilden eller typen af enhed brugt under optagelsen

en: The white balance mode set when capturing an image
da: Hvidbalancetilstanden angivet under optagelse af et billede

en: This CD has no audio tracks
da: Denne cd har ingen lydspor

en: This appears to be a text file
da: Denne fremstår som en tekstfil

en: This stream type cannot be played yet.
da: Denne type lydstrøm kan ikke afspilles endnu.

en: Timed Text
da: Tidsplanlagt tekst

en: Uncompressed %d-bit %s
da: Ukomprimeret %d-bit %s

en: Uncompressed audio
da: Ukomprimeret lyd

en: Uncompressed gray
da: Ukomprimeret gråtone

en: Uncompressed packed YUV %s
da: Ukomprimeret pakket YUV %s

en: Uncompressed palettized %d-bit %s
da: Ukomprimeret paletoptimeret %d-bit %s

en: Uncompressed planar YUV %s
da: Ukomprimeret planar YUV %s

en: Uncompressed semi-planar YUV %s
da: Ukomprimeret semi-planar YUV %s

en: Uncompressed video
da: Ukomprimeret video

en: Unknown decoder element
da: Ukendt afkodeelement

en: Unknown element
da: Ukendt element

en: Unknown encoder element
da: Ukendt indkodeelement

en: Unknown sink element
da: Ukendt afløbselement

en: Unknown source element
da: Ukendt kildeelement

en: Usage: %s FILE1|URI1 [FILE2|URI2] [FILE3|URI3] ...
da: Brug: %s FIL1|URI1 [FIL2|URI2] [FIL3|URI3] ...

en: Video sink to use (default is autovideosink)
da: Brug denne videokanal (standard er autovideosink)

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Volume: %.0f%%
da: Lydstyrke: %.0f%%

en: WebVTT subtitle format
da: WebVTT-undertekstformat

en: You must provide at least one filename or URI to play.
da: Du skal angive mindst et filnavn eller en adresse for at afspille.

en: album ID
da: album-id

en: album artist ID
da: albumkunstner-id

en: artist ID
da: kunstner-id

en: capturing 35 mm equivalent focal length
da: 35 mm-ækvivalent brændvidde for optager

en: capturing contrast
da: optagekontrast

en: capturing digital zoom ratio
da: digitalt zoomforhold for optager

en: capturing exposure compensation
da: belysningskompensation for optagelse

en: capturing exposure mode
da: belysningstilstand for optagelse

en: capturing exposure program
da: belysningsprogram for optagelse

en: capturing flash fired
da: optagerblitzen der blev brugt

en: capturing flash mode
da: optagererens blitztilstand

en: capturing focal length
da: brændvidde for optager

en: capturing focal ratio
da: brændforhold for optager

en: capturing gain adjustment
da: justering af optageforstærkning

en: capturing iso speed
da: iso-hastighed for optager

en: capturing metering mode
da: optagerens måletilstand

en: capturing saturation
da: farvemætning for optagelse

en: capturing scene capture type
da: optagelsestype for optagelse af scene

en: capturing sharpness
da: optageskarphed

en: capturing shutter speed
da: optagerlukkertid

en: capturing source
da: optagekilde

en: capturing white balance
da: hvidbalance for optagelse

en: change playback direction
da: ændr afspilningsretning

en: decrease playback rate
da: sænk afspilningshastighed

en: enable/disable trick modes
da: aktiver/deaktiver trick-tilstande

en: image horizontal ppi
da: billedets vandrette billedtæthed (ppi)

en: image vertical ppi
da: billedets lodrette billedtæthed (ppi)

en: increase playback rate
da: øg afspilningshastighed

en: musical-key
da: musik-nøgle

en: pause/unpause
da: pause/start

en: play next
da: afspil næste

en: play previous
da: afspil forrige

en: q or ESC
da: q eller ESC

en: quit
da: afslut

en: seek backward
da: søg baglæns

en: seek forward
da: søg fremad

en: seek to beginning
da: søg til begyndelsen

en: show keyboard shortcuts
da: vis genvejstaster

en: space
da: mellemrum

en: track ID
da: spor-id

en: track TRM ID
da: spor TRM-id

en: unparsed id3v2 tag frame
da: ufortolket id3v2-mærkeramme

en: volume down
da: lydstyrke ned

en: volume up
da: lydstyrke op
