iputils - en to ro translation catalogue (230 entries)

en: 	%ld absolute
ro: 	%ld absolută

en: 	%ld absolute not-standard
ro: 	%ld absolută nestandard

en: 	%ld not-standard
ro: 	%ld nestandard

en: 	(same route)
ro: 	(aceeași rută)

en: 
      -s <source>   source IP address
      <destination> DNS name or IP address
    
    For more details see arping(8).
ro: 
      -s <sursa>       adresa IP sursă
      <destinație>     nume DNS sau adresă IP
    
    Pentru mai multe detalii, consultați arping(8).

en: 
    Usage
      ping [options] <destination>
    
    Options:
      <destination>      DNS name or IP address
      -3                 RTT precision (do not round up the result time)
      -a                 use audible ping
      -A                 use adaptive ping
      -B                 sticky source address
      -c <count>         stop after <count> replies
      -C                 call connect() syscall on socket creation
      -D                 print timestamps
      -d                 use SO_DEBUG socket option
      -e <identifier>    define identifier for ping session, default is random for
                         SOCK_RAW and kernel defined for SOCK_DGRAM
                         Imply using SOCK_RAW (for IPv4 only for identifier 0)
      -f                 flood ping
      -h                 print help and exit
      -H                 force reverse DNS name resolution (useful for numeric
                         destinations or for -f), override -n
      -I <interface>     either interface name or address
      -i <interval>      seconds between sending each packet
      -L                 suppress loopback of multicast packets
      -l <preload>       send <preload> number of packages while waiting replies
      -m <mark>          tag the packets going out
      -M <pmtud opt>     define path MTU discovery, can be one of <do|dont|want|probe>
      -n                 no reverse DNS name resolution, override -H
      -O                 report outstanding replies
      -p <pattern>       contents of padding byte
      -q                 quiet output
      -Q <tclass>        use quality of service <tclass> bits
      -s <size>          use <size> as number of data bytes to be sent
      -S <size>          use <size> as SO_SNDBUF socket option value
      -t <ttl>           define time to live
      -U                 print user-to-user latency
      -v                 verbose output
      -V                 print version and exit
      -w <deadline>      reply wait <deadline> in seconds
      -W <timeout>       time to wait for response
    
    IPv4 options:
      -4                 use IPv4
      -b                 allow pinging broadcast
      -R                 record route
      -T <timestamp>     define timestamp, can be one of <tsonly|tsandaddr|tsprespec>
    
    IPv6 options:
      -6                 use IPv6
      -F <flowlabel>     define flow label, default is random
      -N <nodeinfo opt>  use IPv6 node info query, try <help> as argument
    
    For more details see ping(8).
ro: 
    Utilizare
      ping [opțiuni] <destinație>
    
    Opțiuni:
      <destinație>           nume DNS sau adresă IP
      -3                     precizie RTT (nu rotunjește timpul rezultat)
      -a                     utilizează ping audibil
      -A                     utilizează ping adaptiv
      -B                     adresă sursă lipicioasă
      -c <număr>             oprire după <număr> răspunsuri
      -C                     apelează apelul de sistem connect() la crearea soclului
      -D                     imprimă mărcile de timp
      -d                     utilizează opțiunea SO_DEBUG pentru soclu
      -e <identificator>     definește identificatorul pentru sesiunea ping, implicit
                             este aleatoriu pentru SOCK_RAW și definit de nucleu
                             pentru SOCK_DGRAM
                             Implică utilizarea SOCK_RAW (pentru IPv4 numai pentru
                             identificatorul 0)
      -f                     ping de inundare
      -h                     afișează ajutorul și iese
      -H                     forțează rezoluția inversă a numelui DNS (util pentru
                             destinații numerice sau pentru „-f”), suprascrie „-n”
      -I <interfață>         numele sau adresa interfeței
      -i <interval>          secunde între trimiterea fiecărui pachet
      -L                     suprimă bucla de retur a pachetelor multi-difuzare
      -l <preîncărcare>      trimite <preîncărcare> număr de pachete în așteptarea
                             răspunsurilor
      -m <marca>             etichetează pachetele care pleacă
      -M <opțiuni-pmtud>     definește descoperirea MTU a rutei, poate fi una dintre
                             <do|dont|want|probe>
      -n                     fără rezoluție inversă a numelui DNS, suprascrie „-H”
      -O                     raportează răspunsurile restante
      -p <model>             conținutul octetului de umplere
      -q                     ieșire silențioasă
      -Q <tclass>            utilizează calitatea serviciului <tclass> biți
      -s <dimensiune>        utilizează <dimensiune> ca număr de octeți de date care
                             urmează să fie trimiși
      -S <dimensiune>        utilizează <dimensiune> ca valoare a opțiunii de soclu
                             SO_SNDBUF
      -t <ttl>               definește durata de existență
      -U                     imprimă latența de la utilizator la utilizator
      -v                     ieșire detaliată
      -V                     afișează versiunea și iese
      -w <timp-limită>       <timp-limită> de așteptare a răspunsului în secunde
      -W <timp-așteptare>    timpul de așteptare pentru răspuns
    
    Opțiuni IPv4:
      -4 utilizează IPv4
      -b                     permite emiterea de ping-uri de difuzare
      -R                     înregistrează ruta
      -T <marca-de-timp>     definește marca de timp, poate fi una dintre
                             <tsonly|tsandaddr|tsprespec>
    
    Opțiuni IPv6:
      -6                     utilizează IPv6
      -F <etichetă-flux>     definește eticheta fluxului, implicit este „random”
      -N <opțiuni-info_nod>  utilizează interogarea IPv6 cu informații despre nod,
                             încercați <help> ca argument
    
    Pentru mai multe detalii, consultați ping(8).

en: 
    Usage
      tracepath [options] <destination>
    
    Options:
      -4             use IPv4
      -6             use IPv6
      -b             print both name and IP
      -l <length>    use packet <length>
      -m <hops>      use maximum <hops>
      -n             no reverse DNS name resolution
      -p <port>      use destination <port>
      -V             print version and exit
      <destination>  DNS name or IP address
    
    For more details see tracepath(8).
ro: 
    Utilizare
      tracepath [opțiuni] <destinație>
    
    Opțiuni:
      -4            utilizează IPv4
      -6            utilizează IPv6
      -b            afișează atât numele, cât și adresa IP
      -l <lungime>  utilizează <lungimea> pachetului
      -m <salturi>  utilizează maxim <salturi> salturi
      -n            fără rezoluție DNS inversă a numelui
      -p <port>     utilizează destinația <port>
      -V            afișează versiunea și iese
      <destinație>  nume DNS sau adresă IP
    
    Pentru mai multe detalii, consultați tracepath(8).

en: 
    Usage:
      arping [options] <destination>
    
    Options:
      -f            quit on first reply
      -q            be quiet
      -b            keep on broadcasting, do not unicast
      -D            duplicate address detection mode
      -U            unsolicited ARP mode, update your neighbours
      -A            ARP answer mode, update your neighbours
      -V            print version and exit
      -c <count>    how many packets to send
      -w <timeout>  how long to wait for a reply
      -i <interval> set interval between packets (default: 1 second)
      -I <device>   which ethernet device to use
ro: 
    Utilizare:
      arping [opțiuni] <destinație>
    
    Opțiuni:
      -f               iese la primul răspuns
      -q               intră în modul silențios
      -b               continuă difuzarea în modul „multicast”, nu în modul „unicast”
      -D               modul de detectare a adreselor duplicate
      -U               modul ARP nesolicitat, actualizează vecinii
      -A               modul răspuns ARP, actualizează vecinii
      -V               imprimă versiunea și iese
      -c <număr>       câte pachete să se trimită
      -w <timp de așteptare>  cât timp să aștepte un răspuns
      -i <interval>    stabilește intervalul dintre pachete (implicit: 1 secundă)
      -I <dispozitiv>  ce dispozitiv ethernet să se utilizeze

en: 
    Usage:
      clockdiff [options] <destination>
    
    Options:
                    without -o, use icmp timestamp only (see RFC0792, page 16)
      -o            use IP timestamp and icmp echo
      -o1           use three-term IP timestamp and icmp echo
      -T, --time-format <ctime|iso>
                      specify display time format, ctime is the default
      -I            alias of --time-format=iso
      -h, --help    display this help
      -V, --version print version and exit
      <destination> DNS name or IP address
    
    For more details see clockdiff(8).
ro: 
    Utilizare:
      clockdiff [opțiuni] <destinație>
    
    Opțiuni:
                     fără -o, utilizează doar marca de timp icmp (a se vedea
                     RFC0792, pagina 16)
      -o             utilizează marca de timp IP și ecou icmp
      -o1            utilizează marca de timp IP cu trei termene și ecou icmp
      -T, --time-format <ctime|iso>
                     specifică formatul timpului de afișare, ctime este implicit
      -I             alias al opțiunii „--time-format=iso”
      -h, --help     afișează acest ajutor
      -V, --version  afișează versiunea și iese
      <destinație>   nume DNS sau adresă IP
    
    Pentru mai multe detalii, consultați clockdiff(8).

en: 
    host=%s rtt=%ld(%ld)ms/%ldms delta=%dms/%dms %s
ro: 
    gazdă=%s rtt=%ld(%ld)ms/%ldms delta=%dms/%dms %s

en: 
    unknown option %x
ro: 
    opțiune necunoscută %x

en: 
    wrong data byte #%d should be 0x%x but was 0x%x
ro: 
    octet de date greșit #%d ar trebui să fie 0x%x, dar a fost 0x%x

en:      Resume: pmtu %d
ro:      Rezumat: pmtu %d

en:  (BAD CHECKSUM!)
ro:  (SUMĂ DE CONTROL GREȘITĂ!)

en:  (DIFFERENT ADDRESS!)
ro:  (ADRESĂ DIFERITĂ!)

en:  (truncated)
ro:  (trunchiat)

en:  (truncated)
ro:  (trunchiat)

en:  UNSOLICITED?
ro:  NESOLICITAT?

en:  parse error (too short)
ro:  eroare de analizare (date prea scurte)

en:  parse error (truncated)
ro:  eroare de analizare (date trunchiate)

en:  refused
ro:  refuzat

en:  time=%s ms
ro:  timp=%s ms

en:  unexpected error in inet_ntop(%s)
ro:  eroare neașteptată în inet_ntop(%s)

en:  unknown
ro:  necunoscut

en:  unknown code(%02x)
ro:  cod necunoscut(%02x)

en:  unknown qtype(0x%02x)
ro:  qtype necunoscut(0x%02x)

en: %2d:  no reply
ro: %2d: fără răspuns

en: %2d:  send failed
ro: %2d: trimiterea a eșuat

en: %2d?: reply received 8)
ro: %2d?: răspuns primit 8)

en: %d bytes from %s:
ro: %d octeți din %s:

en: %d data bytes
ro: %d octeți de date

en: %d request(s)
ro: %d răspuns(uri)

en: %d(%d) bytes of data.
ro: %d(%d) octeți de date.

en: %ld packets transmitted,
ro: %ld pachete transmise,

en: %ld received
ro: %ld primite

en: %ld/%ld packets, %d%% loss
ro: %ld/%ld pachete, %d%% pierdere

en: %s from
ro: %s de la

en: %s is down
ro: %s este inactivă

en: %s is unreachable
ro: %s este inaccesibilă

en: %s time transmitted in a non-standard format
ro: %s timp transmis într-un format nestandard

en: %s%d broadcast(s)
ro: %s%d difuzare/difuzări

en: %spipe %d
ro: %sconductă %d

en: (BAD CHECKSUM)
ro: (SUMĂ DE CONTROL GREȘITĂ)

en: (BAD CHECKSUM)
ro: (SUMĂ DE CONTROL GREȘITĂ)

en: (New nexthop: %s)
ro: (Noul salt următor: %s)

en: (This broken router returned corrupted payload)
ro: (Acest router defectuos a returnat date corupte)

en: , %g%% packet loss
ro: , %g%% pierderi de pachete

en: , +%ld corrupted
ro: , +%ld corupte

en: , +%ld duplicates
ro: , +%ld duplicate

en: , +%ld errors
ro: , +%ld erori

en: , code=%d
ro: , cod=%d

en: , flow 0x%05x,
ro: , flux 0x%05x,

en: , min/avg/ewma/max = %ld.%03ld/%lu.%03ld/%d.%03d/%ld.%03ld ms
ro: , min/med/ewma/max = %ld.%03ld/%lu.%03ld/%d.%03d/%ld.%03ld ms

en: , time %llums
ro: , timp %llums

en: --- %s ping statistics ---
ro: --- statistici ping %s ---

en: => missing cap_net_admin+p or cap_net_raw+p (since Linux 5.17) capability?
ro: => capacitatea cap_net_admin+p sau cap_net_raw+p (începând cu Linux 5.17) lipsește?

en: => missing cap_net_raw+p capability or setuid?
ro: => lipsește capacitatea cap_net_raw+p sau setuid?

en: ARPING %s
ro: Se analizează ARP %s

en: Address Mask Reply
ro: Răspuns de mască de adresă

en: Address Mask Request
ro: Cerere de mască de adresă

en: Address unreachable
ro: Adresă inaccesibilă

en: Administratively prohibited
ro: Interzis administrativ

en: Bad ICMP type: %d
ro: Tip ICMP greșit: %d

en: Beyond scope of source address
ro: Dincolo de domeniul de aplicare al adresei sursă

en: Broadcast
ro: Modul „multicast”

en: Defragmentation failure
ro: Defragmentare eșuată

en: Dest Unreachable, Bad Code: %d
ro: Destinație inaccesibilă, cod greșit: %d

en: Destination Host Prohibited
ro: Gazdă de destinație interzisă

en: Destination Host Unknown
ro: Gazdă de destinație necunoscută

en: Destination Host Unreachable
ro: Gazdă de destinație inaccesibilă

en: Destination Host Unreachable for Type of Service
ro: Gazdă de destinație inaccesibilă pentru tipul de serviciu

en: Destination Net Prohibited
ro: Rețea de destinație interzisă

en: Destination Net Unknown
ro: Rețea de destinație necunoscută

en: Destination Net Unreachable
ro: Rețea de destinație inaccesibilă

en: Destination Net Unreachable for Type of Service
ro: Rețea de destinație inaccesibilă pentru tipul de serviciu

en: Destination Port Unreachable
ro: Port de destinație inaccesibil

en: Destination Protocol Unreachable
ro: Protocol de destinație inaccesibil

en: Destination unreachable:
ro: Destinație inaccesibilă:

en: Device %s not available.
ro: Dispozitivul %s nu este disponibil.

en: Do you want to ping broadcast? Then -b. If not, check your local firewall rules
ro: Doriți să faceți ping la difuzare? Utilizați atunci opțiunea „-b”. Dacă nu, verificați regulile paravanului de protecție local

en: Echo Reply
ro: Răspuns Ecou

en: Echo Request
ro: Cerere de Ecou

en: Echo reply
ro: Răspuns Ecou

en: Echo request
ro: Cerere de Ecou

en: Frag needed and DF set (mtu = %u)
ro: Este necesară fragmentarea și definirea DF (mtu = %u)

en: Frag reassembly time exceeded
ro: Timpul de reasamblare a fragmentelor a fost depășit

en: From %s icmp_seq=%u
ro: De la %s icmp_seq=%u

en: From %s:
ro: De la %s:

en: From %s: icmp_seq=%u
ro: De la %s: icmp_seq=%u

en: Hop limit
ro: Limita de salturi

en: IDN encoding error: %s
ro: Eroare de codificare IDN: %s

en: Information Reply
ro: Răspuns la informații

en: Information Request
ro: Cerere de informații

en: Interface "%s" is down
ro: Interfața „%s” este inactivă

en: Interface "%s" is not ARPable
ro: Interfața „%s” nu este ARPable (aptă pentru a utiliza protocolul de rezolvare a adreselor)

en: Interface "%s" is not ARPable (no ll address)
ro: Interfața „%s” nu este aptă pentru a utiliza protocolul de rezolvare a adreselor „ARPable” (nicio adresă ll)

en: MLD Query
ro: Interogare MLD

en: MLD Reduction
ro: Reducere MLD

en: MLD Report
ro: Raport MLD

en: NET ERROR
ro: EROARE DE REȚEA

en: No route
ro: Nicio rută

en: Only one -4 or -6 option may be specified
ro: Poate fi specificată o singură opțiune „-4” sau „-6”

en: Overflow %d hops
ro: Depășire %d salturi

en: PATTERN: 0x
ro: MODEL: 0x

en: Packet filtered
ro: Pachet filtrat

en: Packet too big: mtu=%u
ro: Pachet prea mare: mtu=%u

en: Parameter problem:
ro: Problemă de parametri:

en: Parameter problem: pointer = %u
ro: Problemă de parametru: indicator = %u

en: Port unreachable
ro: Port inaccesibil

en: Precedence Cutoff
ro: Limită de prioritate

en: Precedence Violation
ro: Încălcarea priorității

en: Qtype conflict
ro: Conflict Qtype

en: Received %d response(s)
ro: S-au primit %d răspuns(uri)

en: Redirect Host
ro: Redirecționarea gazdei

en: Redirect Network
ro: Redirecționarea rețelei

en: Redirect Type of Service and Host
ro: Redirecționarea tipului de serviciu și a gazdei

en: Redirect Type of Service and Network
ro: Redirecționarea tipului de serviciu și a rețelei

en: Redirect, Bad Code: %d
ro: Redirecționare, cod greșit: %d

en: Reject route to destination
ro: Respinge ruta către destinație

en: Sent %d probes (%d broadcast(s))
ro: S-au trimis %d sondări (%d difuzare/difuzări)

en: Source Host Isolated
ro: Gazdă sursă izolată

en: Source Quench
ro: Oprirea sursei

en: Source Route Failed
ro: Ruta sursă a eșuat

en: Source address failed ingress/egress policy
ro: Politica de intrare/ieșire a adresei sursă a eșuat

en: Subject type conflict
ro: Conflict de tip de subiect

en: Suitable device could not be determined. Please, use option -I.
ro: Dispozitivul adecvat nu a putut fi determinat. Vă rugăm să utilizați opțiunea „-I”.

en: Time exceeded, Bad Code: %d
ro: Limita de timp a fost depășită, cod greșit: %d

en: Time exceeded:
ro: Timp depășit:

en: Time to live exceeded
ro: Durata de existență a fost depășită

en: Timestamp
ro: Marca de timp

en: Timestamp Reply
ro: Răspuns de la marca de timp

en: Unicast
ro: Modul „unicast”

en: Unknown code %d
ro: Cod necunoscut %d

en: Unknown header
ro: Antet necunoscut

en: Unknown option
ro: Opțiune necunoscută

en: Unrecorded hops: %d
ro: Salturi neînregistrate: %d

en: Vr HL TOS  Len   ID Flg  off TTL Pro  cks      Src      Dst Data
ro: Vr HL TOS  Lung  ID Fan  off TTL Pro  verif    Sursa   Dest Data

en: WARNING: SO_MARK not supported
ro: AVERTISMENT: SO_MARK nu este acceptat

en: WARNING: failed to install socket filter
ro: AVERTISMENT: Instalarea filtrului de soclu a eșuat

en: WARNING: failed to set mark: %u
ro: AVERTISMENT: nu s-a reușit definirea mărcii: %u

en: WARNING: ident 0 => forcing raw socket
ro: AVERTISMENT: ident 0 => se forțează soclul brut (neprocesat)

en: WARNING: interface is ignored
ro: AVERTISMENT: interfața este ignorată

en: WARNING: pinging broadcast address
ro: ATENȚIE: verificarea prin ping a adresei de difuzare

en: WARNING: probably, rcvbuf is not enough to hold preload
ro: AVERTISMENT: probabil, rcvbuf nu este suficient pentru a menține preîncărcarea

en: WARNING: reverse DNS resolution (PTR lookup) disabled, enforce with -H
ro: AVERTISMENT: rezoluția DNS inversă (căutarea PTR) este dezactivată, poate fi activată forțat cu „-H”

en: WARNING: setsockopt(ICMP_FILTER)
ro: AVERTISMENT:: setsockopt(ICMP_FILTER)

en: WARNING: setsockopt(IP_RECVTTL)
ro: AVERTISMENT: setsockopt(IP_RECVTTL)

en: WARNING: setsockopt(IP_RETOPTS)
ro: AVERTISMENT: setsockopt(IP_RETOPTS)

en: WARNING: setsockopt(SO_DONTROUTE)
ro: AVERTISMENT: setsockopt(SO_DONTROUTE)

en: WARNING: using default broadcast address.
ro: AVERTISMENT: se utilizează adresa de difuzare implicită.

en: WARNING: your kernel is veeery old. No problems.
ro: AVERTISMENT: nucleul dvs. este foarte vechi. Nu este nicio problemă.

en: Warning: IPv6 link-local address on ICMP datagram socket may require ifname or scope-id => use: address%%<ifname|scope-id>
ro: Avertisment: adresa locală de legătură IPv6 din soclul datagramei ICMP poate necesita un nume de interfață sau un id de domeniul de aplicare => utilizați următoarele: adresa%%<nume-interfață|id-de-domeniul-de-aplicare>

en: Warning: no SO_TIMESTAMP support, falling back to SIOCGSTAMP
ro: Avertisment: nu există suport pentru SO_TIMESTAMP, se revine la SIOCGSTAMP

en: Warning: source address might be selected on device other than: %s
ro: Avertizare: adresa sursă ar putea fi selectată pe alt dispozitiv decât: %s

en: Warning: time of day goes back (%ldus), taking countermeasures
ro: Avertizare: ora zilei merge înapoi (%ldus), se iau contramăsuri

en: Wrong header field
ro: Câmp de antet greșit

en: Wrong timestamp %d
ro: Marcă de timp greșită %d

en: at %u
ro: la %u

en: back %d
ro: returnare %d

en: bad TOS value: %s
ro: valoare TOS greșită: %s

en: bad linger time
ro: timp de persistență greșit

en: bad linger time: %s
ro: timp de persistență greșit: %s

en: bad timing interval
ro: interval de cronometrare greșit

en: bad timing interval: %s
ro: interval de cronometrare greșit: %s

en: bad value for flowinfo: %s
ro: valoare greșită pentru informațiile privind fluxul (flowinfo): %s

en: broadcast ping does not fragment
ro: ping-ul de difuzare nu este fragmentat

en: can't disable multicast loopback
ro: nu se poate dezactiva bucla de retur multi-difuzare

en: can't receive hop limit
ro: nu se poate recepționa limita de salturi

en: can't send flowinfo
ro: nu se pot trimite informațiile privind fluxul

en: can't set flowlabel
ro: nu se poate defini eticheta fluxului

en: can't set multicast hop limit
ro: nu se poate defini limita de salturi pentru multi-difuzare

en: can't set unicast hop limit
ro: nu se poate defini limita de salturi pentru uni-difuzare (unicast)

en: cannot copy: %s
ro: nu se poate copia: %s

en: cannot disable multicast loopback
ro: nu se poate dezactiva bucla de retur multi-difuzare

en: cannot flood, minimal interval for user must be >= %d ms, use -i %s (or higher)
ro: nu se poate inunda, intervalul minim pentru utilizator trebuie să fie >= %d ms, utilizați „-i %s” (sau mai mare)

en: cannot set broadcasting
ro: nu se poate configura difuzarea

en: cannot set multicast time-to-live
ro: nu se poate defini durata de existență a multi-difuzării

en: cannot set preload to value greater than 3: %d
ro: nu se poate stabili preîncărcarea la o valoare mai mare de 3: %d

en: cannot set unicast time-to-live
ro: nu se poate defini durata de existență a uni-difuzării (unicast)

en: code %d
ro: cod %d

en: code %d
ro: cod %d

en: dn_comp() returned too long result
ro: dn_comp() a returnat un rezultat prea lung

en: flow value is greater than 20 bits: %s
ro: valoarea fluxului este mai mare de 20 de biți: %s

en: for
ro: pentru

en: for %s
ro: pentru %s

en: from %s %s
ro: de la %s %s

en: from %s %s:
ro: de la %s %s:

en: gatifaddrs failed
ro: gatifaddrs a eșuat

en: hops %d
ro: salturi %d

en: illegal preload and/or interval: %d
ro: preîncărcare și/sau interval ilegal: %d

en: inappropriate subject name: %s
ro: nume inadecvat al subiectului: %s

en: invalid -M argument: %s
ro: argument al opțiunii „-M” nevalid: %s

en: invalid -s value: '%d': out of range: 0 <= value <= %d
ro: valoare „-s” nevalidă: „%d”: în afara intervalului: 0 <= valoare <= %d

en: invalid argument
ro: argument nevalid

en: invalid source address: %s
ro: adresă sursă nevalidă: %s

en: invalid timestamp type: %s
ro: tip de marcă de timp nevalidă: %s

en: local error
ro: eroare locală

en: local error: message too long, mtu: %u
ro: eroare locală: mesaj prea lung, mtu: %u

en: local error: message too long, mtu=%u
ro: eroare locală: mesaj prea lung, mtu=%u

en: measure: unknown failure
ro: măsură: eșec necunoscut

en: memory allocation failed
ro: alocarea memoriei a eșuat

en: minimal interval for broadcast ping for user must be >= %d ms, use -i %s (or higher)
ro: intervalul minim pentru efectuarea unui ping de difuzare pentru utilizator trebuie să fie >= %d ms, utilizați „-i %s” (sau mai mare)

en: minimal interval for multicast ping for user must be >= %d ms, use -i %s (or higher)
ro: intervalul minim pentru ping-ul multi-difuzare pentru utilizator trebuie să fie >= %d ms, utilizați „-i %s” (sau mai mare)

en: multicast ping does not fragment
ro: ping-ul multi-difuziune nu se fragmentează

en: no answer yet for icmp_seq=%lu
ro: niciun răspuns încă pentru icmp_seq=%lu

en: no info
ro: nicio informație

en: no source address in not-DAD mode
ro: nicio adresă sursă în modul non-DAD

en: only one -4 or -6 option may be specified
ro: poate fi specificată o singură opțiune „-4” sau „-6”

en: only one of -T or -R may be used
ro: poate fi utilizată doar una dintre opțiunile „-T” sau „-R”

en: option argument contains garbage: %s
ro: argumentul opțiunii conține gunoi: %s

en: packet too short (%d bytes) from %s
ro: pachet prea scurt (%d octeți) de la %s

en: packet too short: %d bytes
ro: pachet prea scurt: %d octeți

en: patterns must be specified as hex digits: %s
ro: modelele trebuie specificate ca cifre hexazecimale: %s

en: ping -6 -N <nodeinfo opt>
    Help:
      help
    Query:
      name
      ipv6
      ipv6-all
      ipv6-compatible
      ipv6-global
      ipv6-linklocal
      ipv6-sitelocal
      ipv4
      ipv4-all
    Subject:
      subject-ipv6=addr
      subject-ipv4=addr
      subject-name=name
      subject-fqdn=name
ro: ping -6 -N <opțiuni nodeinfo>
    Ajutor:
      help
    Interogare:
      nume
      ipv6
      ipv6-all
      ipv6-compatibil
      ipv6-global
      ipv6-linklocal
      ipv6-sitelocal
      ipv4
      ipv4-all
    Subiect:
      subject-ipv6=adresă
      subject-ipv4=adresă
      subject-name=nume
      subject-fqdn=nume

en: pktlen must be within: %d < value <= %d
ro: pktlen trebuie să fie cuprins între: %d < valoare <= %d

en: reached
ro: atins

en: reply
ro: răspuns

en: request
ro: cerere

en: rtt min/avg/max/mdev = %ld.%03ld/%lu.%03ld/%ld.%03ld/%ld.%03ld ms
ro: rtt min/med/max/mdev = %ld.%03ld/%lu.%03ld/%ld.%03ld/%ld.%03ld ms

en: scope discrepancy among the nodes
ro: discrepanță de domeniu de aplicare între noduri

en: setsockopt(RAW_CHECKSUM) failed - try to continue
ro: setsockopt(RAW_CHECKSUM) a eșuat - se încearcă să se continue

en: the decimal value of TOS bits must be in range 0-255: %d
ro: valoarea zecimală a biților TOS trebuie să fie în intervalul 0-255: %d

en: this will become fatal error in the future
ro: aceasta va deveni o eroare fatală în viitor

en: too long scope name
ro: nume de domeniu de aplicare prea lung

en: unknown icmp type: %u
ro: tip de icmp necunoscut: %u

en: unknown iface: %s
ro: interfață necunoscută: %s

en: unknown protocol family: %d
ro: familie de protocoale necunoscută: %d

en: unknown sock type: %d
ro: tip de soclu necunoscut: %d

en: warning: QOS sockopts
ro: avertizare: sockopts QOS

en: wrong timestamps
ro: marcă de timp greșită
