gstreamer 1.24.0 - en to sv translation catalogue (380 entries)

en: "%s" is a directory.
sv: ”%s” är en katalog.

en: %d blacklist entry | %d blacklist entries
sv[0]: %d svartlistad post
sv[1]: %d svartlistade poster

en: %d blacklisted file | %d blacklisted files
sv[0]: %d svartlistad fil
sv[1]: %d svartlistade filer

en: %d feature | %d features
sv[0]: %d funktion
sv[1]: %d funktioner

en: %d plugin | %d plugins
sv[0]: %d insticksmodul
sv[1]: %d insticksmoduler

en: %sImplemented Interfaces%s:
sv: %sImplementerade gränssnitt%s:

en: %sTotal count%s: %s
sv: %sTotalt antal%s: %s

en: A lot of buffers are being dropped.
sv: Förkastar en stor mängd buffertar.

en: A slashes ('/') separated list of types of elements (also known as klass) to list. (unordered)
sv: En snedstreckseparerad lista (”/”) av typer av element (också känd som en klass) att lista. (oordnad)

en: Additional debug info:
    %s
sv: Ytterligare felsökningsinformation:
    %s

en: Allow printing current position of pipeline even if stdout is not a TTY. This option has no effect if the "no-position" option is specified
sv: Tillåt utskrift av aktuell position av rörledningen även om standard ut inte är en TTY. Denna flagga har ingen effekt om flaggan ”no-position” är angiven

en: An error happened while waiting for EOS
sv: Ett fel inträffade vid väntan på EOS

en: Application used to create the media
sv: Programmet som använts för att skapa detta media

en: Arbitrary application data to be serialized into the media
sv: Godtycklig programdata att serialisera inuti detta media

en: Blacklisted files:
sv: Svartlistade filer:

en: Buffering, setting pipeline to PAUSED ...
sv: Buffrar, ställer in rörledningen till PAUSED...

en: Caps Change Mode
sv: Ändringsläge för förmågor

en: Changes coloring mode of the debug log. Possible modes: off, on, disable, auto, unix
sv: Ändrar färgläggning av felsökningsutskrifter. Möjliga lägen: off, on, disable, auto, unix

en: Check if the specified element or plugin exists
sv: Kontrollera om det angivna elementet eller insticksmodulen existerar

en: Colon-separated paths containing plugins
sv: Kolonseparerade sökvägar som innehåller insticksmoduler

en: Color output, even when not sending to a tty.
sv: Färgutmatning, även då utmatning inte skickas till en tty.

en: Comma-separated list of category_name:level pairs to set specific levels for the individual categories. Example: GST_AUTOPLUG:5,GST_ELEMENT_*:3
sv: Kommaseparerad lista med kategorinamn:nivå-par för att ställa in specifika nivåer för de enskilda kategorierna. Exempel: GST_AUTOPLUG:5,GST_ELEMENT_*:3

en: Comma-separated list of plugins to preload in addition to the list stored in environment variable GST_PLUGIN_PATH
sv: Kommaseparerad lista med insticksmoduler att förhandsinläsa utöver listan som lagras i miljövariabeln GST_PLUGIN_PATH

en: Container-specific Track ID
sv: Behållarspecifikt spår-ID

en: Could not close resource.
sv: Kunde inte stänga resursen.

en: Could not close supporting library.
sv: Kunde inte stänga stödbibliotek.

en: Could not configure supporting library.
sv: Kunde inte konfigurera stödbibliotek.

en: Could not create temp file "%s".
sv: Kunde inte skapa temporärfilen ”%s”.

en: Could not decode stream.
sv: Kunde inte avkoda ström.

en: Could not demultiplex stream.
sv: Kunde inte avmultiplexera ström.

en: Could not determine type of stream.
sv: Kunde inte fastställa typen av ström.

en: Could not encode stream.
sv: Kunde inte koda ström.

en: Could not get info on "%s".
sv: Kunde inte få information om ”%s”.

en: Could not get/set settings from/on resource.
sv: Kunde inte hämta/ställa in inställningar från/på resursen.

en: Could not initialize supporting library.
sv: Kunde inte initiera stödbibliotek.

en: Could not load plugin file: %s
sv: Kunde inte läsa in fil för insticksmodul: %s

en: Could not multiplex stream.
sv: Kunde inte multiplexera ström.

en: Could not open file "%s" for reading.
sv: Kunde inte öppna filen ”%s” för läsning.

en: Could not open file "%s" for writing.
sv: Kunde inte öppna filen ”%s” för skrivning.

en: Could not open resource for reading and writing.
sv: Kunde inte öppna resursen för läsning och skrivning.

en: Could not open resource for reading.
sv: Kunde inte öppna resursen för läsning.

en: Could not open resource for writing.
sv: Kunde inte öppna resursen för skrivning.

en: Could not perform seek on resource.
sv: Kunde inte utföra spolning på resursen.

en: Could not read from resource.
sv: Kunde inte läsa från resursen.

en: Could not synchronize on resource.
sv: Kunde inte synkronisera på resursen.

en: Could not write to resource.
sv: Kunde inte skriva till resursen.

en: Default debug level from 1 (only error) to 9 (anything) or 0 for no output
sv: Standardfelsökningsnivå från 1 (endast fel) till 9 (allting) eller 0 för ingen utmatning

en: Delayed linking failed.
sv: Fördröjd länkning misslyckades.

en: Disable colored debugging output
sv: Inaktivera färglagd felsökningsutmatning

en: Disable colors in output. You can also achieve the same by setting 'GST_INSPECT_NO_COLORS' environment variable to any value.
sv: Inaktivera färger i utdata. Du kan också åstadkomma detsamma genom att sätta miljövariabeln ”GST_INSPECT_NO_COLORS” till vilket värde som helst.

en: Disable debugging
sv: Inaktivera felsökning

en: Disable spawning a helper process while scanning the registry
sv: Inaktivera start av en hjälpprocess vid avsökning av registret

en: Disable trapping of segmentation faults during plugin loading
sv: Inaktivera fångst av segmenteringsfel under inläsning av insticksmoduler

en: Disable updating the registry
sv: Inaktivera uppdatering av registret

en: Do not install a fault handler
sv: Installera inte en felhanterare

en: Do not output status information for the specified property if verbose output is enabled (can be used multiple times)
sv: Mata inte ut statusinformation för den angivna egenskapen om utförlig diagnostik är aktiverad (kan användas flera gånger)

en: Do not print any progress information
sv: Skriv inte ut någon förloppsinformation

en: Do not print current position of pipeline. If this option is unspecified, the position will be printed when stdout is a TTY. To enable printing position when stdout is not a TTY, use "force-position" option
sv: Skriv inte ut aktuell position för rörledningen. Om denna flagga inte är angivet, kommer positionen att skrivas ut då standard ut är en TTY. För att aktivera utskrift av position när standard ut inte är en TTY använd ”force-position”-flaggan

en: Done buffering, setting pipeline to PLAYING ...
sv: Färdig med buffringen, ställer in rörledningen till PLAYING...

en: EOS on shutdown enabled -- Forcing EOS on the pipeline
sv: EOS vid avstängning aktiverad -- Tvingar EOS på rörledningen

en: EOS received - stopping pipeline...
sv: EOS togs emot - stoppar rörledning...

en: ERROR: from element %s: %s
sv: FEL: från element %s: %s

en: ERROR: pipeline could not be constructed.
sv: FEL: rörledningen kunde inte konstrueras.

en: ERROR: pipeline could not be constructed: %s.
sv: FEL: rörledningen kunde inte konstrueras: %s.

en: ERROR: pipeline doesn't want to play.
sv: FEL: rörledningen vill inte spela.

en: ERROR: pipeline doesn't want to preroll.
sv: FEL: rörledningen vill inte utföra preroll.

en: ERROR: the 'pipeline' element wasn't found.
sv: FEL: ”pipeline”-elementet hittades inte.

en: Element "%s" is not a GstPreset
sv: Elementet ”%s” är inte en GstPreset

en: Element doesn't implement handling of this stream. Please file a bug.
sv: Elementet stöder inte hantering av denna ström. Skicka gärna in en felrapport.

en: Encoding error.
sv: Kodningsfel.

en: Error closing file "%s".
sv: Fel vid stängning av filen ”%s”.

en: Error while seeking in file "%s".
sv: Fel vid sökning i filen ”%s”.

en: Error while writing to download file.
sv: Fel vid skrivning till hämtningsfilen.

en: Error while writing to file "%s".
sv: Fel vid skrivning till filen ”%s”.

en: Error writing registry cache to %s: %s
sv: Fel vid skrivning av registercache till %s: %s

en: Execution ended after %
sv: Körning avslutades efter %

en: FOUND TAG
sv: HITTADE TAGG

en: FOUND TAG      : found by element "%s".
sv: HITTADE TAGG   : hittat av elementet ”%s”.

en: FOUND TAG      : found by object "%s".
sv: HITTADE TAGG   : hittat av objektet ”%s”.

en: FOUND TAG      : found by pad "%s:%s".
sv: HITTADE TAGG   : hittat av kontakten ”%s:%s”.

en: FOUND TOC
sv: HITTADE INNEHÅLL

en: FOUND TOC      : found by element "%s".
sv: HITTADE INNEHÅLL : hittat av elementet ”%s”.

en: FOUND TOC      : found by object "%s".
sv: HITTADE INNEHÅLL : hittat av objektet ”%s”.

en: Failed after iterations as requested.
sv: Misslyckades efter iterationer som begärt.

en: Failed to map buffer.
sv: Misslyckades med att mappa buffert.

en: Failed to set pipeline to PAUSED.
sv: Misslyckades med att sätta rörledningen till PAUSED.

en: File "%s" is a socket.
sv: Filen ”%s” är ett uttag.

en: Filter caps
sv: Filtrera förmågor

en: Filter caps change behaviour
sv: Ändringsläge för filterförmågor

en: Force EOS on sources before shutting the pipeline down
sv: Tvinga EOS på källor innan rörledningen stängs av

en: Freeing pipeline ...
sv: Frigör rörledning ...

en: GStreamer Options
sv: GStreamer-flaggor

en: GStreamer developers were too lazy to assign an error code to this error.
sv: Utvecklarna av GStreamer var för lata för att tilldela detta fel ett felnummer.

en: GStreamer encountered a general core library error.
sv: GStreamer stötte på ett allmänt fel i kärnbibliotek.

en: GStreamer encountered a general resource error.
sv: GStreamer stötte på ett allmänt resursfel.

en: GStreamer encountered a general stream error.
sv: GStreamer stötte på ett allmänt strömfel.

en: GStreamer encountered a general supporting library error.
sv: GStreamer stötte på ett allmänt fel i stödbibliotek.

en: GStreamer error: clock problem.
sv: GStreamer-fel: klockproblem.

en: GStreamer error: negotiation problem.
sv: GStreamer-fel: förhandlingsproblem.

en: GStreamer error: state change failed and some element failed to post a proper error message with the reason for the failure.
sv: GStreamer-fel: tillståndsändring misslyckades och några element misslyckades med att skicka ett korrekt felmeddelande med anledningen till felet.

en: Gather and print index statistics
sv: Samla och skriv ut indexstatistik

en: Got EOS from element "%s".
sv: Fick EOS från element ”%s”.

en: Got context from element '%s': %s=%s
sv: Fick kontext från elementet ”%s”: %s=%s

en: Got message #%u (%s):
sv: Fick meddelande #%u (%s):

en: Got message #%u from element "%s" (%s):
sv: Fick meddelande #%u från elementet ”%s” (%s):

en: Got message #%u from object "%s" (%s):
sv: Fick meddelande #%u från objektet ”%s” (%s):

en: Got message #%u from pad "%s:%s" (%s):
sv: Fick meddelande #%u från kontakten (pad) ”%s:%s” (%s):

en: Groups related media that spans multiple tracks, like the different pieces of a concerto. It is a higher level than a track, but lower than an album
sv: Grupprelaterade media som spänner över flera spår, såsom olika delar av en konsert. Det är en högre nivå än ett spår, men lägre än ett album

en: Homepage for this media (i.e. artist or movie homepage)
sv: Webbsida för detta media (alltså webbsidan för artisten eller filmen)

en: How the image should be rotated or flipped before display
sv: Hur bilden ska roteras eller vändas före visning

en: Index statistics
sv: Indexstatistik

en: Information about the people behind a remix and similar interpretations
sv: Information om människorna bakom en remix eller liknande tolkning

en: Internal GStreamer error: caps problem.
sv: Internt GStreamer-fel: förmågeproblem.

en: Internal GStreamer error: code not implemented.
sv: Internt GStreamer-fel: koden inte implementerad.

en: Internal GStreamer error: event problem.
sv: Internt GStreamer-fel: händelseproblem.

en: Internal GStreamer error: pad problem.
sv: Internt GStreamer-fel: kontaktproblem.

en: Internal GStreamer error: seek problem.
sv: Internt GStreamer-fel: spolningsproblem.

en: Internal GStreamer error: tag problem.
sv: Internt GStreamer-fel: taggproblem.

en: Internal GStreamer error: thread problem.
sv: Internt GStreamer-fel: trådproblem.

en: Internal clock error.
sv: Internt klockfel.

en: Internal data flow error.
sv: Internt fel i dataflöde.

en: Internal data flow problem.
sv: Internt dataflödesproblem.

en: International Standard Recording Code - see http://www.ifpi.org/isrc/
sv: International Standard Recording Code - se http://www.ifpi.org/isrc/

en: Interrupt while waiting for EOS - stopping pipeline...
sv: Avbrott medan EOS väntades på: Stoppar rörledningen...

en: Interrupt: Stopping pipeline ...
sv: Avbrott: Stoppar rörledningen ...

en: Invalid URI: %s
sv: Ogiltig URI: %s

en: LEVEL
sv: NIVÅ

en: LIST
sv: LISTA

en: List the plugin contents
sv: Lista insticksmodulens innehåll

en: Make all warnings fatal
sv: Gör alla varningar ödesdigra

en: Manufacturer of the device used to create this media
sv: Tillverkare av enheten som använts för att skapa detta media

en: Midi note number of the audio track.
sv: Midi-not-nummer för ljudspåret.

en: Missing element: %s
sv: Element saknas: %s

en: Model of the device used to create this media
sv: Modell av enheten som använts för att skapa detta media

en: Name of the label or publisher
sv: Namn på förlag eller utgivare

en: Name of the tv/podcast/series show the media is from
sv: Namn på TV-program/poddsändning/serie som mediet kommer från

en: Name of the tv/podcast/series show the media is from, for sorting purposes
sv: Namn på TV-program/poddsändning/serie som mediet kommer från, för sorteringsändamål

en: No Temp directory specified.
sv: Ingen temporärkatalog angiven.

en: No URI handler for the %s protocol found
sv: Ingen uri-hanterare hittades för %s-protokollet

en: No error message for domain %s.
sv: Inget felmeddelande för domänen %s.

en: No file name specified for reading.
sv: Inget filnamn angivet för läsning.

en: No file name specified for writing.
sv: Inget filnamn angivet för skrivning.

en: No space left on the resource.
sv: Inget ledigt utrymme på resursen.

en: No standard error message for domain %s and code %d.
sv: Inget standardfelmeddelande för domänen %s och koden %d.

en: No such element or plugin '%s'
sv: Inget sådant element eller insticksmodul ”%s”

en: No such property.
sv: Ingen sådan egenskap.

en: Not authorized to access resource.
sv: Har ej befogenhet att använda resursen.

en: Origin of media as a URI (location, where the original of the file or stream is hosted)
sv: Ursprunget för mediet som en URI (plats där den ursprungliga filen eller strömmen finns)

en: Output TOC (chapters and editions)
sv: Skriv ut INNEHÅLL (kapitel och utgåvor)

en: Output messages
sv: Mata ut meddelanden

en: Output status information and property notifications
sv: Skriv ut statusinformation och egenskapsnotifieringar

en: Output tags (also known as metadata)
sv: Mata ut taggar (även känt som metadata)

en: PATHS
sv: SÖKVÄGAR

en: PLUGINS
sv: INSTICKSMODULER

en: PROGRAM-NAME
sv: PROGRAMNAMN

en: PROPERTY-NAME
sv: EGENSKAPSNAMN

en: Pipeline construction is invalid, please add queues.
sv: Rörledningskonstruktion ogiltig, lägg till köer.

en: Pipeline is PREROLLED ...
sv: Rörledningen har utfört PREROLL...

en: Pipeline is PREROLLING ...
sv: Rörledningen utför PREROLL...

en: Pipeline is live and does not need PREROLL ...
sv: Rörledningen lever och behöver inte PREROLL ...

en: Prerolled, waiting for buffering to finish...
sv: Förinläst, väntar på att buffringen ska bli färdig...

en: Prerolled, waiting for progress to finish...
sv: Förinläst, väntar på att förloppet ska avslutas...

en: Print a machine-parsable list of features the specified plugin or all plugins provide.
                                           Useful in connection with external automatic plugin installation mechanisms
sv: Skriv ut en maskintolkningsbar lista över funktioner som den angivna insticksmodulen
                                           eller alla insticksmoduler tillhandahåller. Användbart
                                           tillsammans med externa mekanismer för automatisk installation av insticksmoduler

en: Print all elements
sv: Skriv ut alla element

en: Print available debug categories and exit
sv: Skriv ut tillgängliga felsökningskategorier och avsluta

en: Print list of blacklisted files
sv: Skriv ut lista över svartlistade filer

en: Print supported URI schemes, with the elements that implement them
sv: Skriv ut uri-scheman som stöds, tillsammans med elementen som implementerar dem

en: Print the GStreamer version
sv: Skriv ut GStreamer-versionen

en: Private data
sv: Privat data

en: Progress: (%s) %s
sv: Förlopp: (%s) %s

en: Rating attributed by a user. The higher the rank, the more the user likes this media
sv: Betyg angivit av en användare. Desto högre rankning, desto mer gillar användaren detta media

en: Redistribute latency...
sv: Fördröjning för vidaresändning...

en: Resource busy or not available.
sv: Resursen upptagen eller inte tillgänglig.

en: Resource not found.
sv: Resursen kunde inte hittas.

en: Restrict the possible allowed capabilities (NULL means ANY). Setting this property takes a reference to the supplied GstCaps object.
sv: Begränsa de möjliga tillåtna förmågorna (NULL betyder ANY). Inställning av egenskapen tar en referens till det angivna GstCaps-objektet.

en: Selected clock cannot be used in pipeline.
sv: Vald klocka kan inte användas i rörledning.

en: Set the name of the program
sv: Sätt namnet på programmet

en: Setting pipeline to NULL ...
sv: Ställer in rörledningen till NULL...

en: Setting pipeline to PAUSED ...
sv: Ställer in rörledningen till PAUSED...

en: Setting pipeline to PLAYING ...
sv: Ställer in rörledningen till PLAYING...

en: Setting state to %s as requested by %s...
sv: Ställer in tillståndet till %s enligt begäran från %s...

en: Show GStreamer Options
sv: Visa GStreamer-flaggor

en: Stream contains no data.
sv: Strömmen innehåller inget data.

en: Stream doesn't contain enough data.
sv: Strömmen innehåller inte tillräckligt med data.

en: The artist of the entire album, as it should be displayed
sv: Artisten för hela albumet, som det ska visas

en: The artist of the entire album, as it should be sorted
sv: Artisten för hela albumet, som det ska sorteras

en: The episode number in the season the media is part of
sv: Avsnittsnumret i säsongen som mediet är en del av

en: The lyrics of the media, commonly used for songs
sv: Låttexter för mediet, används oftast för låtar

en: The season number of the show the media is part of
sv: Säsongsnumret för programmet som mediet är en del av

en: The stream is encrypted and can't be decrypted because no suitable key has been supplied.
sv: Strömmen är krypterad och kan inte dekrypteras därför att det inte finns en lämplig nyckel.

en: The stream is encrypted and decryption is not supported.
sv: Strömmen är krypterad och dekryptering stöds inte.

en: The stream is in the wrong format.
sv: Strömmen är av fel format.

en: The stream is of a different type than handled by this element.
sv: Strömmen är av en annan typ än den som hanteras av detta element.

en: There is no codec present that can handle the stream's type.
sv: Det finns ingen omkodare som kan hantera denna strömtyp.

en: This application is trying to use GStreamer functionality that has been disabled.
sv: Det här programmet försöker använda GStreamer-funktionalitet som har inaktiverats.

en: URI scheme '%s' not supported
sv: Uri-schema ”%s” saknar stöd

en: URI to the copyright notice of the data
sv: Uri till copyrightnotis för datat

en: URI to the license of the data
sv: Uri till licens för datat

en: Unknown option
sv: Okänt flagga

en: Use Windows high-resolution clock, precision: %u ms
sv: Använd Windows högupplösta klocka, precision: %u ms

en: WARNING: erroneous pipeline: %s
sv: VARNING: felaktig rörledning: %s

en: WARNING: from element %s: %s
sv: VARNING: från elementet %s: %s

en: Waiting for EOS...
sv: Väntar på EOS...

en: When checking if an element or plugin exists, also check that its version is at least the version specified
sv: När existensen av ett element eller insticksmodul kontrolleras, kontrollera även att dess version åtminstone är den angivna

en: Your GStreamer installation is missing a plug-in.
sv: Din GStreamer-installation saknar en insticksmodul.

en: a location within a city where the media has been produced or created (e.g. the neighborhood)
sv: en plats inom en stad där mediet har producerats eller skapats (t.ex. närområde)

en: album artist
sv: albumartist

en: album artist sortname
sv: sorteringsnamn för albumartist

en: album containing this data
sv: album som innehåller dessa data

en: album containing this data for sorting purposes
sv: album som innehåller dessa data för sorteringsändamål

en: album gain in db
sv: albumförstärkning i db

en: album sortname
sv: sorteringsnamn för album

en: application data
sv: programdata

en: application name
sv: programnamn

en: artist sortname
sv: sorteringsnamn för artist

en: attachment
sv: bilaga

en: audio codec
sv: ljudkomprimeringsmetod

en: beats per minute
sv: slag per minut

en: bitrate
sv: bitfrekvens

en: buffering...
sv: buffrar...

en: can be set only at object construction time
sv: kan bara sättas vid tidpunkten då objektet konstrueras

en: caps
sv: förmågor

en: changeable in NULL, READY, PAUSED or PLAYING state
sv: ändringsbart i tillstånden NULL, READY, PAUSED eller PLAYING

en: changeable only in NULL or READY state
sv: ändringsbart endast i tillstånden NULL eller READY

en: changeable only in NULL, READY or PAUSED state
sv: ändringsbart endast i tillstånden NULL, READY eller PAUSED

en: city (english name) where the media has been recorded or produced
sv: stad (engelskt namn) där mediet har spelats in eller producerats

en: codec
sv: komprimeringsmetod

en: codec the audio data is stored in
sv: komprimeringsmetod som dessa ljuddata lagras med

en: codec the data is stored in
sv: komprimeringsmetod som dessa data lagras med

en: codec the subtitle data is stored in
sv: omkodare som undertextdata lagrats med

en: codec the video data is stored in
sv: komprimeringsmetod som dessa videodata lagras med

en: comma separated keywords describing the content
sv: kommaseparerade nyckelord som beskriver innehållet

en: comment
sv: kommentar

en: commonly used title
sv: vanligtvis använd titel

en: commonly used title for sorting purposes
sv: vanligen använd titel för sorteringsändamål

en: composer
sv: kompositör

en: composer sortname
sv: sorteringsnamn för kompositör

en: conditionally available
sv: villkorligt tillgänglig

en: conductor
sv: konduktör

en: conductor/performer refinement
sv: konduktör/artist förfining

en: contact
sv: kontakt

en: contact information
sv: kontaktinformation

en: container format
sv: behållarformat

en: container format the data is stored in
sv: behållarformatet som dessa data lagras med

en: controllable
sv: kontrollerbar

en: copyright notice of the data
sv: copyrightnotis för dessa data

en: copyright uri
sv: copyright-uri

en: could not link %s to %s
sv: kunde inte länka %s med %s

en: could not link %s to %s with caps %s
sv: kunde inte länka %s med %s med förmågor %s

en: could not link %s to %s, %s can't handle caps %s
sv: kunde inte länka %s med %s, %s kan inte hantera förmågorna %s

en: could not link %s to %s, neither element can handle caps %s
sv: kunde inte länka %s med %s, ingetdera element kan hantera förmågorna %s

en: could not parse caps "%s"
sv: kunde inte tolka förmågorna ”%s”

en: could not set preset "%s" in element "%s"
sv: kunde inte ställa in förinställningen ”%s” i elementet ”%s”

en: could not set property "%s" in child of element "%s" to "%s"
sv: kunde inte ställa in egenskapen ”%s” i barn till elementet ”%s” till ”%s”

en: could not set property "%s" in element "%s" to "%s"
sv: kunde inte ställa in egenskapen ”%s” i elementet ”%s” till ”%s”

en: count of discs inside collection this disc belongs to
sv: antal skivor inuti den samling som denna skiva tillhör

en: count of tracks inside collection this track belongs to
sv: antal spår inuti den samling som detta spår tillhör

en: country (english name) where the media has been recorded or produced
sv: land (engelskt namn) där mediet har spelats in eller producerats

en: date
sv: datum

en: date and time the data was created (as a GstDateTime structure)
sv: datum och tid då dessa data skapades (som en GstDateTime-struktur)

en: date the data was created (as a GDate structure)
sv: datum då dessa data skapades (som en GDate-struktur)

en: datetime
sv: datumtid

en: deprecated
sv: föråldrad

en: description
sv: beskrivning

en: detected capabilities in stream
sv: detekterade förmågor i strömmen

en: device manufacturer
sv: enhetstillverkare

en: device model
sv: enhetsmodell

en: disc count
sv: skivantal

en: disc number
sv: skivnummer

en: disc number inside a collection
sv: skivnummer inuti en samling

en: duration
sv: varaktighet

en: empty pipeline not allowed
sv: tom rörledning är inte tillåtet

en: encoded by
sv: kodat av

en: encoder
sv: kodare

en: encoder used to encode this stream
sv: kodare som använts för att koda denna ström

en: encoder version
sv: kodarversion

en: eos-after and error-after can't both be defined.
sv: eos-after och error-after kan inte båda definieras.

en: episode number
sv: avsnittsnummer

en: exact or average bitrate in bits/s
sv: exakt bitfrekvens eller genomsnittlig bitfrekvens i bitar/s

en: expected error of the horizontal positioning measures (in meters)
sv: förväntat fel i horisontell positioneringsmätning (i meter)

en: extended comment
sv: utökad kommentar

en: file attached to this stream
sv: fil bifogad till den här strömmen

en: force caps
sv: tvinga förmågor

en: force caps without doing a typefind
sv: tvinga förmågor utan att göra en typefind

en: free text commenting the data
sv: fri text som kommenterar dessa data

en: free text commenting the data in key=value or key[en]=comment form
sv: fri text som kommenterar dessa data i formatet key=värde eller key[sv]=kommentar

en: freeform name of the language this stream is in
sv: namn på det språk som denna ström använder

en: genre this data belongs to
sv: genre som dessa data tillhör

en: geo elevation of where the media has been recorded or produced in meters according to WGS84 (zero is average sea level)
sv: höjd i meter för geografisk plats där mediet har spelats in eller producerats enligt WGS84 (noll för genomsnittlig havsnivå)

en: geo latitude location of where the media has been recorded or produced in degrees according to WGS84 (zero at the equator, negative values for southern latitudes)
sv: latitud i grader för geografisk plats där mediet har spelats in eller producerats enligt WGS84 (noll för ekvatorn, negativa värden för sydliga latituder)

en: geo location capture direction
sv: fångstriktning för geografisk plats

en: geo location city
sv: stad för geografisk plats

en: geo location country
sv: land för geografisk plats

en: geo location elevation
sv: höjd för geografisk plats

en: geo location horizontal error
sv: fel i horisontell geografisk plats

en: geo location latitude
sv: latitud för geografisk plats

en: geo location longitude
sv: longitud för geografisk plats

en: geo location movement direction
sv: förflyttningsriktning för geografisk plats

en: geo location movement speed
sv: förflyttningshastighet för geografisk plats

en: geo location name
sv: geografiskt platsnamn

en: geo location sublocation
sv: specifik plats för geografisk plats

en: geo longitude location of where the media has been recorded or produced in degrees according to WGS84 (zero at the prime meridian in Greenwich/UK,  negative values for western longitudes)
sv: longitud i grader för geografisk plats där mediet har spelats in eller producerats enligt WGS84 (noll för meridianlinjen i Greenwich, Storbritannien, negativa värden för västliga longituder)

en: grouping
sv: gruppering

en: homepage
sv: webbsida

en: human readable descriptive location of where the media has been recorded or produced
sv: mänskligt läslig beskrivande plats för var mediet har spelats in eller producerats

en: image
sv: bild

en: image orientation
sv: bildorientering

en: image related to this stream
sv: bild relaterad till den här strömmen

en: indicates the direction the device is pointing to when capturing  a media. It is represented as degrees in floating point  representation, 0 means the geographic north, and increases clockwise
sv: indikerar riktningen som enheten pekar mot när mediet skapas. Det representeras som grader i flyttalsrepresentation, 0 betyder geografiskt nordlig riktning och ökar medsols

en: indicates the movement direction of the device performing the capture of a media. It is represented as degrees in floating point representation, 0 means the geographic north, and increases clockwise
sv: indikerar riktningen som enheten förflyttas när mediet skapas. Det representeras som grader i flyttalsrepresentation, 0 betyder geografiskt nordlig riktning och ökar medsols

en: interpreted-by
sv: tolkad av

en: keywords
sv: nyckelord

en: language code
sv: språkkod

en: language code for this stream, conforming to ISO-639-1 or ISO-639-2
sv: språkkod för denna ström, enligt ISO-639-1 eller ISO-639-2

en: language name
sv: språknamn

en: length in GStreamer time units (nanoseconds)
sv: längd i GStreamer-tidsenheter (nanosekunder)

en: license
sv: licens

en: license of data
sv: licens för data

en: license uri
sv: licens-uri

en: link has no sink [source=%s@%p]
sv: länk har ingen utgång [källa=%s@%p]

en: link has no source [sink=%s@%p]
sv: länk har ingen källa [utgång=%s@%p]

en: location
sv: plats

en: lyrics
sv: låttexter

en: maximum bitrate
sv: högsta bitfrekvens

en: maximum bitrate in bits/s
sv: högsta bitfrekvens i bitar/s

en: midi-base-note
sv: midi-bas-not

en: minimum bitrate
sv: minsta bitfrekvens

en: minimum bitrate in bits/s
sv: minsta bitfrekvens i bitar/s

en: movement speed of the capturing device while performing the capture in m/s
sv: förflyttningshastighet för fångstenheten när mediet skapas (i meter/s)

en: name of the encoding person or organization
sv: namn på den person eller organisation som kodat

en: no bin "%s", unpacking elements
sv: ingen korg ”%s”, packar upp element

en: no element "%s"
sv: inget ”%s”-element

en: no property "%s" in element "%s"
sv: ingen ”%s”-egenskap i elementet ”%s”

en: no sink element for URI "%s"
sv: inget utgångselement för URI:n ”%s”

en: no source element for URI "%s"
sv: inget källelement för URI:n ”%s”

en: nominal bitrate
sv: nominell bitfrekvens

en: nominal bitrate in bits/s
sv: nominell bitfrekvens i bitar/s

en: number of beats per minute in audio
sv: antalet slag per minut i ljudet

en: organization
sv: organisation

en: peak of the album
sv: toppen för albumet

en: peak of the track
sv: toppen för spåret

en: performer
sv: aktör

en: person(s) performing
sv: person(er) som agerar

en: person(s) responsible for the recording
sv: person(er) som ansvarar för inspelningen

en: person(s) responsible for the recording for sorting purposes
sv: person(er) som ansvarar för inspelningen för sorteringsändamål

en: person(s) who composed the recording
sv: person(er) som komponerade inspelningen

en: person(s) who composed the recording, for sorting purposes
sv: person(er) som komponerade inspelningen, för sorteringsändamål

en: preview image
sv: förhandsvisningsbild

en: preview image related to this stream
sv: förhandsvisningsbild relaterad till den här strömmen

en: private-data
sv: privat-data

en: publisher
sv: utgivare

en: readable
sv: läsbar

en: reference level of track and album gain values
sv: referensnivå för förstärkningsvärden för spår och album

en: replaygain album gain
sv: uppspelningsförstärkning albumförstärkning

en: replaygain album peak
sv: uppspelningsförstärkning albumtopp

en: replaygain reference level
sv: referensnivå för uppspelningsförstärkning

en: replaygain track gain
sv: uppspelningsförstärkning spårförstärkning

en: replaygain track peak
sv: uppspelningsförstärkning spårtopp

en: season number
sv: säsongsnummer

en: serial
sv: serienummer

en: serial number of track
sv: serienummer för spår

en: short text describing the content of the data
sv: kort text som beskriver innehållet av dessa data

en: show name
sv: visningsnamn

en: show sortname
sv: visa sorteringsnamn

en: specified empty bin "%s", not allowed
sv: angav tom korg ”%s”, inte tillåtet

en: subtitle codec
sv: omkodare för undertext

en: syntax error
sv: syntaxfel

en: title
sv: titel

en: title sortname
sv: sorteringsnamn för titel

en: track count
sv: spårantal

en: track gain in db
sv: spårförstärkning i db

en: track number
sv: spårnummer

en: track number inside a collection
sv: spårnummer inuti en samling

en: unexpected pad-reference "%s" - ignoring
sv: oväntad kontakt-referens ”%s” - ignorerar

en: unexpected reference "%s" - ignoring
sv: oväntad referens ”%s” - ignorerar

en: user rating
sv: användarbetyg

en: version of the encoder used to encode this stream
sv: version av kodaren som använts för att koda denna ström

en: version of this data
sv: version av dessa data

en: video codec
sv: videokomprimeringsmetod

en: writable
sv: skrivbar
