gtk - en to sv translation catalogue (1456 entries)

en: %1$s on %2$s
sv: %1$s på %2$s

en: %d conics
sv: %d koniska

en: %d contours
sv: %d konturer

en: %d cubics
sv: %d kubiska

en: %d lines
sv: %d linjer

en: %d operations
sv: %d operationer

en: %d quadratics
sv: %d kvadratiska

en: %s / %s available | %s / %s available
sv[0]: %s / %s tillgänglig
sv[1]: %s / %s tillgängliga

en: %s already exists in the bookmarks list
sv: ”%s” finns redan i bokmärkeslistan

en: %s does not exist in the bookmarks list
sv: ”%s” finns inte i bokmärkeslistan

en: %s for %s %p
sv: %s för %s %p

en: %s job #%d
sv: %s jobbnr %d

en: %s only accepts one center child
sv: %s accepterar endast ett centrerat barn

en: %s only accepts three children
sv: %s accepterar endast tre barn

en: %s with type %s
sv: %s med typ %s

en: %s with value "%s"
sv: %s med värde ”%s”

en: %s with value type %s
sv: %s med värdetyp %s

en: %s: error launching application: %s
sv: %s: fel vid uppstart av programmet: %s

en: %s: missing application name
sv: %s: saknar programnamn

en: %s: no such application %s
sv: %s: inget sådant program %s

en: %s:%d: Couldn’t parse value for property '%s': %s
sv: %s:%d: Kunde inte tolka värde för egenskapen ”%s”: %s

en: (None)
sv: (Ingen)

en: A file cannot be called “..”
sv: En fil kan inte kallas ”..”

en: A file cannot be called “.”
sv: En fil kan inte kallas ”.”

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
sv: En fil med namnet ”%s” finns redan. Vill du ersätta den?

en: A file with that name already exists
sv: Det finns redan en fil med det namnet

en: A folder cannot be called “..”
sv: En mapp kan inte kallas ”..”

en: A folder cannot be called “.”
sv: En mapp kan inte kallas ”.”

en: A folder with that name already exists
sv: Det finns redan en mapp med det namnet

en: APPLICATION [URI…] — launch an APPLICATION
sv: PROGRAM [URI…] — starta ett PROGRAM

en: A_t:
sv: Kloc_kan:

en: About
sv: Om

en: About %s
sv: Om %s

[ctx: Accelerator]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

[ctx: Accelerator]
en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Accessed
sv: Åtkommen

en: Accessibility
sv: Hjälpmedel

en: Action
sv: Åtgärd

en: Action from: %p (%s)
sv: Åtgärd från: %p (%s)

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Activate
sv: Aktivera

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Color
sv: Lägg till färg

en: Add Cover Page
sv: Lägg till försättssida

en: Add a new bookmark
sv: Lägg till ett nytt bokmärke

en: Add debug nodes
sv: Lägg till felsökningsnoder

en: Add renderer to benchmark
sv: Lägg till renderare till prestandatest

en: Address
sv: Adress

en: Advanced
sv: Avancerat

en: All sheets
sv: Alla blad

en: Allow conic Bézier curves
sv: Tillåt koniska Bézier-kurvor

en: Allow cubic Bézier curves
sv: Tillåt kubiska Bézier-kurvor

en: Allow quadratic Bézier curves
sv: Tillåt kvadratiska Bézier-kurvor

en: Alpha value
sv: Alfavärde

en: Animations
sv: Animationer

en: Any Printer
sv: Valfri skrivare

en: Application
sv: Program

en: Application ID
sv: Program-ID

en: Application does not support %s API
sv: Programmet stöder inte %s-API

en: Archive
sv: Arkiv

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
sv: Är du säker på att du vill ta bort ”%s” permanent?

en: Attribute
sv: Attribut

en: Attribute:
sv: Attribut:

en: Audio
sv: Ljud

en: Authentication
sv: Autentisering

en: Authentication is required on %s
sv: Autentisering krävs på %s

en: Authentication is required to get a file from %s
sv: Autentisering krävs för att hämta en fil från %s

en: Authentication is required to get attributes of a job
sv: Autentisering krävs för att hämta attributen för ett jobb

en: Authentication is required to get attributes of a printer
sv: Autentisering krävs för att hämta attributen för en skrivare

en: Authentication is required to get attributes of job “%s”
sv: Autentisering krävs för att hämta attributen för jobbet ”%s”

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
sv: Autentisering krävs för att hämta attributen för skrivaren %s

en: Authentication is required to get default printer of %s
sv: Autentisering krävs för att hämta standardskrivaren för %s

en: Authentication is required to get printers from %s
sv: Autentisering krävs för att hämta skrivare från %s

en: Authentication is required to print a document on %s
sv: Autentisering krävs för att skriva ut ett dokument på %s

en: Authentication is required to print document “%s”
sv: Autentisering krävs för att skriva ut dokumentet ”%s”

en: Authentication is required to print document “%s” on printer %s
sv: Autentisering krävs för att skriva ut dokumentet ”%s” på skrivaren %s

en: Authentication is required to print this document
sv: Autentisering krävs för att skriva ut detta dokument

en: Authentication is required to print this document on printer %s
sv: Autentisering krävs för att skriva ut detta dokument på skrivaren %s

en: Available Protocols
sv: Tillgängliga protokoll

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Baseline
sv: Baslinje

en: Be verbose
sv: Var informativ

en: Be_fore:
sv: _Före:

en: Beginning of segment
sv: Början på segment

en: Benchmark rendering of a .node file.
sv: Prestandatesta rendering av en .node-fil.

en: Billing Info
sv: Faktureringsinformation

en: Bottom to top
sv: Botten till topp

en: Bottom to top, left to right
sv: Botten till topp, vänster till höger

en: Bottom to top, right to left
sv: Botten till topp, höger till vänster

en: Bounds
sv: Gränser

en: Bounds:
sv: Gränser:

en: Broadway display type not supported: %s
sv: Broadway-displaytyp stöds inte: %s

en: Buildable ID
sv: Byggbart ID

en: COLOR
sv: FÄRG

en: COLORSTATE
sv: FÄRGTILLSTÅND

en: CSS Border
sv: CSS-kant

en: CSS Margin
sv: CSS-marginal

en: CSS Nodes
sv: CSS-noder

en: CSS Padding
sv: CSS-utfyllnad

en: CSS Property
sv: CSS-egenskap

en: C_ollate
sv: S_ortera

en: C_urrent Page
sv: A_ktuell sida

en: Cache file created successfully.
sv: Cachefil skapades.

en: Calendar
sv: Kalender

en: Can only accept a single .node file
sv: Kan endast acceptera en ensam .node-fil

en: Can only accept a single image file
sv: Kan endast acceptera en ensam bildfil

en: Can only accept a single image file and output file
sv: Kan endast rendera en ensam bildfil och utdatafil

en: Can only accept two image files
sv: Kan endast acceptera två bildfiler

en: Can only benchmark a single .node file
sv: Kan endast prestandatesta en ensam .node-fil

en: Can only preview a single .node file
sv: Kan endast förhandsgranska en ensam .node-fil

en: Can only preview a single .ui file
sv: Kan endast förhandsgranska en ensam .ui-fil

en: Can only render a single .node file to a single output file
sv: Kan endast rendera en ensam .node-fil till en ensam utdatafil

en: Can only render a single .ui file to a single output file
sv: Kan endast rendera en ensam .ui-fil till en ensam utdatafil

en: Can only render a single path
sv: Kan endast rendera en ensam bana

en: Can only show a single path
sv: Kan endast visa en ensam bana

en: Can only simplify a single .ui file without --replace
sv: Kan endast förenkla en ensam .ui-fil utan --replace

en: Can't specify both --color-state and --cicp
sv: Kan inte ange både --color-state och --cicp

en: Cance_l
sv: A_vbryt

en: Cannot claim clipboard ownership. Another process claimed it before us.
sv: Kan inte hävda ägarskap för urklipp. En annan process hävdade det innan oss.

en: Cannot claim clipboard ownership. EmptyClipboard() failed: 0x%lx.
sv: Kan inte hävda ägarskap för urklipp. EmptyClipboard() misslyckades: 0x%lx.

en: Cannot claim clipboard ownership. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
sv: Kan inte hävda ägarskap för urklipp. OpenClipboard() misslyckades: 0x%lx.

en: Cannot claim clipboard ownership. OpenClipboard() timed out.
sv: Kan inte hävda ägarskap för urklipp. Tidsgräns för OpenClipboard() överskreds.

en: Cannot create a file under %s as it is not a folder
sv: Kan inte skapa en fil under %s eftersom det inte är en mapp

en: Cannot create file as the filename is too long
sv: Kan inte skapa en fil eftersom filnamnet är för långt

en: Cannot end process with PID %d: %s
sv: Kan inte avsluta processen med PID %d: %s

en: Cannot get DnD data. Failed to allocate %s bytes to store the data.
sv: Kan inte erhålla dra-och-släpp-data. Misslyckades med att allokera %s byte för att lagra data.

en: Cannot get DnD data. GlobalLock(0x%p) failed: 0x%lx.
sv: Kan inte erhålla dra-och-släpp-data. GlobalLock(0x%p) misslyckades: 0x%lx.

en: Cannot get DnD data. GlobalSize(0x%p) failed: 0x%lx.
sv: Kan inte erhålla dra-och-släpp-data. GlobalSize(0x%p) misslyckades: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. Clipboard data changed before we could get it.
sv: Kan inte erhålla urklippsdata. Urklippsdata ändrades innan vi kunde få tag på dem.

en: Cannot get clipboard data. Clipboard ownership changed.
sv: Kan inte erhålla urklippsdata. Ägarskap för urklipp ändrades.

en: Cannot get clipboard data. Failed to allocate %s bytes to store the data.
sv: Kan inte erhålla urklippsdata. Misslyckades med att allokera %s byte för att lagra data.

en: Cannot get clipboard data. GetClipboardData() failed: 0x%lx.
sv: Kan inte erhålla urklippsdata. GetClipboardData() misslyckades: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. GlobalLock(0x%p) failed: 0x%lx.
sv: Kan inte erhålla urklippsdata. GlobalLock(0x%p) misslyckades: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. GlobalSize(0x%p) failed: 0x%lx.
sv: Kan inte erhålla urklippsdata. GlobalSize(0x%p) misslyckades: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. No compatible transfer format found.
sv: Kan inte erhålla urklippsdata. Inget kompatibelt överföringsformat hittades.

en: Cannot get clipboard data. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
sv: Kan inte erhålla urklippsdata. OpenClipboard() misslyckades: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. OpenClipboard() timed out.
sv: Kan inte erhålla urklippsdata. Tidsgräns för OpenClipboard() överskreds.

en: Cannot kill process with PID %d. Operation is not implemented.
sv: Kan inte döda processen med PID %d. Åtgärden är inte implementerad.

en: Cannot provide contents as %s
sv: Kan inte tillhandahålla innehåll som %s

en: Cannot provide contents as “%s”
sv: Kan inte tillhandahålla innehåll som ”%s”

en: Cannot read from empty clipboard.
sv: Kan inte läsa från tomt urklipp.

en: Cannot set clipboard data. Another process claimed clipboard ownership.
sv: Kan inte ställa in urklippsdata. En annan process hävdade ägarskap för urklipp innan oss.

en: Cannot set clipboard data. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
sv: Kan inte ställa in urklippsdata. OpenClipboard() misslyckades: 0x%lx.

en: Cannot set clipboard data. OpenClipboard() timed out.
sv: Kan inte ställa in urklippsdata. Tidsgräns för OpenClipboard() överskreds.

en: Cannot store clipboard. No clipboard manager is active.
sv: Kan inte lagra urklipp. Ingen urklippshanterare är aktiv.

en: Can’t close stream
sv: Kan inte stänga ström

en: Can’t load file: %s
sv: Kan inte läsa in fil: %s

en: Can’t load “%s”: %s
sv: Kan inte läsa in ”%s”: %s

en: Can’t parse “%s”: %s
sv: Kan inte tolka ”%s”: %s

en: Can’t save file %s: %s
sv: Kan inte spara filen %s: %s

en: Can’t transmute a single handle
sv: Kan inte omvandla ett ensamt handtag

en: Caps Lock is on
sv: Caps Lock är aktiverad

en: Cell property %s not found
sv: Cellegenskapen %s hittades inte

en: Change Font Features
sv: Ändra typsnittsfunktioner

en: Change the color state of the image without conversion.
sv: Ändra bildens färgtillstånd utan konvertering.

en: Changes are applied instantly and globally, for the whole application.
sv: Ändringar tillämpas omedelbart och globalt för hela programmet.

en: Character Variations
sv: Teckenvariationer

en: Child Visible
sv: Barn synligt

en: Child object
sv: Barnobjekt

en: Clear Entry
sv: Töm sökruta

en: Clear recorded frames
sv: Töm inspelade bildrutor

en: Clipboard
sv: Urklipp

en: Clipboard manager could not store selection.
sv: Urklippshanterare kunde inte lagra markering.

en: Close
sv: Stäng

en: Close the infobar
sv: Stäng inforaden

en: Close the window
sv: Stäng fönstret

en: Co_nnect
sv: A_nslut

en: Collect Statistics
sv: Samla statistik

en: Color
sv: Färg

[ctx: Color Channel]
en: S
sv: M

[ctx: Color Channel]
en: V
sv: I

[ctx: Color channel]
en: H
sv: N

en: Color management unavailable
sv: Färghantering är inte tillgänglig

[ctx: Color name]
en: Black
sv: Svart

[ctx: Color name]
en: Blue
sv: Blå

[ctx: Color name]
en: Brown
sv: Brun

[ctx: Color name]
en: Dark Blue
sv: Mörkblå

[ctx: Color name]
en: Dark Brown
sv: Mörkbrun

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 1
sv: Mörkgrå 1

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 2
sv: Mörkgrå 2

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 3
sv: Mörkgrå 3

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 4
sv: Mörkgrå 4

[ctx: Color name]
en: Dark Green
sv: Mörkgrön

[ctx: Color name]
en: Dark Orange
sv: Mörkorange

[ctx: Color name]
en: Dark Purple
sv: Mörklila

[ctx: Color name]
en: Dark Red
sv: Mörkröd

[ctx: Color name]
en: Dark Yellow
sv: Mörkgul

[ctx: Color name]
en: Green
sv: Grön

[ctx: Color name]
en: Light Blue
sv: Ljusblå

[ctx: Color name]
en: Light Brown
sv: Ljusbrun

[ctx: Color name]
en: Light Gray 1
sv: Ljusgrå 1

[ctx: Color name]
en: Light Gray 2
sv: Ljusgrå 2

[ctx: Color name]
en: Light Gray 3
sv: Ljusgrå 3

[ctx: Color name]
en: Light Gray 4
sv: Ljusgrå 4

[ctx: Color name]
en: Light Green
sv: Ljusgrön

[ctx: Color name]
en: Light Orange
sv: Ljusorange

[ctx: Color name]
en: Light Purple
sv: Ljuslila

[ctx: Color name]
en: Light Red
sv: Ljusröd

[ctx: Color name]
en: Light Yellow
sv: Ljusgul

[ctx: Color name]
en: Purple
sv: Lila

[ctx: Color name]
en: Red
sv: Röd

[ctx: Color name]
en: Very Dark Blue
sv: Mycket mörkblå

[ctx: Color name]
en: Very Dark Brown
sv: Mycket mörkbrun

[ctx: Color name]
en: Very Dark Green
sv: Mycket mörkgrön

[ctx: Color name]
en: Very Dark Orange
sv: Mycket mörkorange

[ctx: Color name]
en: Very Dark Purple
sv: Mycket mörklila

[ctx: Color name]
en: Very Dark Red
sv: Mycket mörkröd

[ctx: Color name]
en: Very Dark Yellow
sv: Mycket mörkgul

[ctx: Color name]
en: Very Light Blue
sv: Mycket ljusblå

[ctx: Color name]
en: Very Light Brown
sv: Mycket ljusbrun

[ctx: Color name]
en: Very Light Green
sv: Mycket ljusgrön

[ctx: Color name]
en: Very Light Orange
sv: Mycket ljusorange

[ctx: Color name]
en: Very Light Purple
sv: Mycket ljuslila

[ctx: Color name]
en: Very Light Red
sv: Mycket ljusröd

[ctx: Color name]
en: Very Light Yellow
sv: Mycket ljusgul

[ctx: Color name]
en: White
sv: Vit

[ctx: Color name]
en: Yellow
sv: Gul

en: Color state
sv: Färgtillstånd

en: Color state to use
sv: Färgtillstånd att använda

en: Color state to use, as cicp tuple
sv: Färgtillstånd att använda, som cicp-tupel

en: Color state:
sv: Färgtillstånd:

en: Color: %s
sv: Färg: %s

en: Column:
sv: Kolumn:

en: Compare .node or .png files.
sv: Jämför .node- eller .png-filer.

en: Compare two images
sv: Jämför två bilder

en: Composited
sv: Sammansatt

en: Computer
sv: Dator

en: Con_nect
sv: A_nslut

en: Connect As
sv: Anslut som

en: Connect to _Server
sv: Anslut till _server

en: Contacts
sv: Kontakter

en: Context menu
sv: Snabbvalsmeny

en: Controllers
sv: Kontrollanter

en: Convert from GTK 3 to GTK 4
sv: Konvertera från GTK 3 till GTK 4

en: Convert the image to a different format or color state.
sv: Konvertera bilden till ett annat format eller färgtillstånd.

en: Copie_s:
sv: Kop_ior:

en: Copies
sv: Kopior

en: Copy _Link Address
sv: Kopiera _länkadress

en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: Could not initialize EGL display
sv: Kunde inte initiera EGL-display

en: Could not initialize windowing system
sv: Kunde inte initiera fönstersystem

en: Could not initialize windowing system
sv: Kunde inte initiera fönstersystem

en: Could not load TIFF data
sv: Kunde inte läsa in TIFF-data

en: Could not parse '%s' as color
sv: Kunde inte tolka ”%s” som färg

en: Could not read the contents of %s
sv: Kunde inte läsa innehållet i %s

en: Could not read the contents of the folder
sv: Kunde inte läsa innehållet i mappen

en: Could not rename %s back to %s: %s.
sv: Kunde inte byta namn på %s tillbaka till %s: %s.

en: Could not rename %s to %s: %s
sv: Kunde inte byta namn på %s till %s: %s

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
sv: Kunde inte byta namn på %s till %s: %s, tar bort %s.

en: Could not save diff image to %s
sv: Kunde inte spara skillnadsbilden till %s

en: Could not select file
sv: Kunde inte välja fil

en: Could not send the search request
sv: Kunde inte skicka sökbegäran

en: Could not show link
sv: Kunde inte visa länken

en: Could not unescape string
sv: Kunde inte ta bort kontrollsekvens från sträng

en: Count
sv: Antal

en: Create Folder
sv: Skapa mapp

en: Created by
sv: Skapad av

en: Creating AppInfo from id not supported on non unix operating systems
sv: Skapar AppInfo från id som inte stöds på andra operativsystem än unix

en: Credits
sv: Tack till

en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: Cumulative
sv: Kumulativ

en: Cumulative 1
sv: Kumulativ 1

en: Cumulative 2
sv: Kumulativ 2

en: Cursor Size
sv: Markörstorlek

en: Cursor Theme
sv: Markörtema

en: Custom
sv: Anpassad

en: Custom %s×%s
sv: Anpassad %s×%s

en: Custom License
sv: Anpassad licens

en: Custom Size %d
sv: Anpassad storlek %d

en: Custom color %d: %s
sv: Anpassad färg %d: %s

en: Custom size
sv: Anpassad storlek

en: Customize
sv: Anpassa

en: DIRECTORY
sv: KATALOG

en: Dark Variant
sv: Mörk variant

en: Dash offset (number)
sv: Streckposition (tal)

en: Dash pattern (comma-separated numbers)
sv: Streckningsmönster (kommaseparerade tal)

en: Decompose a path.
sv: Dela upp en bana.

en: Default
sv: Standard

en: Default App
sv: Standardprogram

en: Defined At
sv: Definierad vid

en: Deprecated types:
sv: Föråldrade typer:

en: Depth:
sv: Djup:

en: Description
sv: Beskrivning

en: Design by
sv: Design av

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Dialog is locked.
    Click to make changes
sv: Dialogrutan är låst.
    Klicka för att göra ändringar

en: Dialog is unlocked.
    Click to prevent further changes
sv: Dialogrutan är upplåst.
    Klicka för att förhindra ändringar

en: Differences witten to %s.
sv: Skillnader skrivna till %s.

en: Direction
sv: Riktning

en: Directory to use
sv: Katalog att använda

en: Disable this custom CSS
sv: Inaktivera denna anpassade CSS

en: Disconnect
sv: Koppla från

en: Display the path.
sv: Visa banan.

en: Do you want to use GTK Inspector?
sv: Vill du använda GTK Inspector?

en: Document
sv: Dokument

en: Documented by
sv: Dokumenterat av

en: Domain:
sv: Domän:

en: Don't add a titlebar
sv: Lägg inte till en namnlist

en: Don’t check for the existence of index.theme
sv: Kontrollera inte om index.theme finns

en: Don’t download result/wait for GPU to finish
sv: Hämta inte resultat/vänta på att GPU ska bli klar

en: Don’t include image data in the cache
sv: Inkludera inte bilddata i cachen

en: Don’t show this message again
sv: Visa inte detta meddelande igen

en: Drag and hold here
sv: Dra och håll här

en: Drag’n’drop from other applications is not supported.
sv: Dra-och-släpp från andra program stöds inte.

en: EGL implementation is missing extension %s | EGL implementation is missing %2$d extensions: %1$s
sv[0]: EGL-implementationen saknar tillägget %s
sv[1]: EGL-implementationen saknar %2$d tillägg: %1$s

en: EGL version %d.%d is too old. GTK requires %d.%d
sv: EGL-version %d.%d är för gammal. GTK kräver %d.%d

en: Element <%s> not allowed at toplevel
sv: Elementet <%s> är inte tillåtet i toppnivå

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
sv: Elementet <%s> är inte tillåtet inuti <%s>

en: Enable statistics with GOBJECT_DEBUG=instance-count
sv: Aktivera statistik med GOBJECT_DEBUG=instance-count

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: End of segment
sv: Slut på segment

en: Enter Location
sv: Ange plats

en: Enter location or URL
sv: Ange plats eller URL

en: Enter server address…
sv: Ange serveradress…

en: Error at %s: %s
sv: Fel vid %s: %s

en: Error creating print preview
sv: Fel vid skapande av förhandsgranskning

en: Error from StartDoc
sv: Fel från StartDoc

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
sv: Fel vid tolkning av JPEG-bildfil (%s)

en: Error parsing commandline options: %s
sv: Fel vid tolkning av kommandoradsflaggor: %s

en: Error reading from standard input: %s
sv: Fel vid läsning från standard in: %s

en: Error reading png (%s)
sv: Fel vid läsning av png (%s)

en: Error unlocking “%s”
sv: Fel vid upplåsning av ”%s”

en: Even sheets
sv: Jämna blad

en: Expand
sv: Expandera

en: Extensions
sv: Tillägg

en: Extract data urls from the render node.
sv: Extrahera data-URL:er från renderingsnoden.

en: FILE
sv: FIL

en: FILE1 FILE2
sv: FIL1 FIL2

en: FILE…
sv: FIL…

en: Failed to create EGL display
sv: Misslyckades med att skapa EGL-display

en: Failed to create an instance of the template type %s
sv: Misslyckades med att skapa en instans av malltypen %s

en: Failed to create renderer: %s
sv: Misslyckades med att skapa renderare: %s

en: Failed to decode contents with mime-type of '%s'
sv: Misslyckades med att avkoda innehåll med mime-typen ”%s”

en: Failed to generate SVG: %s
sv: Misslyckades med att generera SVG: %s

en: Failed to get EGL configurations
sv: Misslyckades med att hämta EGL-konfigurationer

en: Failed to load %s: %s
sv: Misslyckades med att läsa in %s: %s

en: Failed to load RGB data from TIFF file
sv: Misslyckades med att läsa in RGB-data från TIFF-fil

en: Failed to load node file: %s
sv: Misslyckades med att läsa in nodfil: %s

en: Failed to lookup template parent type %s
sv: Misslyckades med att slå upp mallens föräldratyp %s

en: Failed to open file %s : %s
sv: Misslyckades med att öppna filen %s : %s

en: Failed to parse '%s' as %s.
sv: Misslyckades med att tolka ”%s” som %s.

en: Failed to parse '%s' as number
sv: Misslyckades med att tolka ”%s” som ett tal

en: Failed to parse '%s' as path.
sv: Misslyckades med att tolka ”%s” som bana.

en: Failed to read from standard input: %s
sv: Misslyckades med att läsa från standard in: %s

en: Failed to read “%s”: %s
sv: Misslyckades med att läsa ”%s”: %s

en: Failed to rewrite header
sv: Misslyckades med att skriva om huvud

en: Failed to save %s: %s
sv: Misslyckades med att spara %s: %s

en: Failed to start GNOME Software
sv: Misslyckades med att starta GNOME-programvara

en: Failed to take a screenshot
sv: Misslyckades med att ta en skärmbild

en: Failed to transmute %zu bytes of data from %s to %u
sv: Misslyckades med att omvandla %zu byte data från %s till %u

en: Failed to transmute DnD data W32 format 0x%x to %p (%s)
sv: Misslyckades med att omvandla dra-och-släpp-data i W32-format 0x%x till %p (%s)

en: Failed to write %s
sv: Misslyckades med att skriva %s

en: Failed to write cache file: %s
sv: Misslyckades med att skriva cachefil: %s

en: Failed to write folder index
sv: Misslyckades med att skriva mappindex

en: Failed to write hash table
sv: Misslyckades med att skriva hashtabell

en: Failed to write header
sv: Misslyckades med att skriva huvud

en: Failed to write “%s”: “%s”
sv: Misslyckades med att skriva ”%s”: ”%s”

en: File
sv: Fil

en: File %s exists.
    If you want to overwrite, specify the filename.
sv: Filen %s existerar.
    Ange filnamnet om du vill skriva över.

en: File %s exists.
    Use --force to overwrite.
sv: Filen %s existerar.
    Använd --force för att skriva över.

en: File names cannot contain “/”
sv: Filnamn kan inte innehålla ”/”

en: File names should not begin with a space
sv: Filnamn bör inte börja med ett mellanslag

en: File names should not end with a space
sv: Filnamn bör inte avslutas med ett mellanslag

en: File names starting with a “.” are hidden
sv: Filnamn som börjar med ”.” är dolda

en: File not found: %s
sv: Filen hittades inte: %s

en: Fill rule (winding, even-odd)
sv: Fyllnadsregel (vindlande, jämn-udda)

en: Fill the path (the default)
sv: Fyll banan (standard)

en: Filter by
sv: Filtrera efter

en: Filters
sv: Filter

en: Finishing
sv: Färdigställning

en: Folder Name
sv: Mappnamn

en: Folder names cannot contain “/”
sv: Mappnamn kan inte innehålla ”/”

en: Folder names should not begin with a space
sv: Mappnamn bör inte börja med ett mellanslag

en: Folder names should not end with a space
sv: Mappnamn bör inte avslutas med ett mellanslag

en: Folder names starting with a “.” are hidden
sv: Mappnamn som börjar med ”.” är dolda

en: Font
sv: Typsnitt

[ctx: Font feature value]
en: Default
sv: Standard

[ctx: Font feature value]
en: Enable
sv: Aktivera

[ctx: Font rendering]
en: Automatic
sv: Automatisk

[ctx: Font rendering]
en: Manual
sv: Manuell

[ctx: Font variation axis]
en: Italic
sv: Kursiv

[ctx: Font variation axis]
en: Optical Size
sv: Optisk storlek

[ctx: Font variation axis]
en: Slant
sv: Lutning

[ctx: Font variation axis]
en: Weight
sv: Vikt

[ctx: Font variation axis]
en: Width
sv: Bredd

en: For portable documents
sv: För portabla dokument

en: Foreground color
sv: Förgrundsfärg

en: Forget password _immediately
sv: Glöm lösenordet _omedelbart

en: Format %s not supported
sv: Formatet %s stöds inte

en: Format to use
sv: Format att använda

en: Fractions
sv: Bråkdelar

en: Frame Clock
sv: Bildruteklocka

en: Frame Count
sv: Antal bildrutor

en: Frame Rate
sv: Bildfrekvens

en: Full Volume
sv: Full volym

en: GDK Backend
sv: GDK-bakände

en: GDK surface 0x%p is not registered as a drop target
sv: GDK-ytan 0x%p är inte registrerad som ett släppmål

en: GL Backend Vendor
sv: GL-bakändesleverantör

en: GL Backend Version
sv: GL-bakändesversion

en: GL Version
sv: GL-version

en: GL implementation cannot share GL contexts
sv: GL-implementationen kan inte dela GL-kontexter

[ctx: GL version]
en: None
sv: Ingen

[ctx: GL version]
en: Unknown
sv: Okänd

en: GLX is not supported
sv: GLX stöds inte

en: GL_RENDERER
sv: GL-RENDERARE

en: GL_SHADING_LANGUAGE_VERSION
sv: GL_SHADING_LANGUAGE-VERSION

en: GL_VENDOR
sv: GL-LEVERANTÖR

en: GL_VERSION
sv: GL-VERSION

en: GLib must be configured with -Dbuildtype=debug
sv: GLib måste ha konfigurerats med -Dbuildtype=debug

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
sv: GNU Affero General Public License, endast version 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
sv: GNU Affero General Public License, version 3 eller senare

en: GNU General Public License, version 2 only
sv: GNU General Public License, endast version 2

en: GNU General Public License, version 2 or later
sv: GNU General Public License, version 2 eller senare

en: GNU General Public License, version 3 only
sv: GNU General Public License, endast version 3

en: GNU General Public License, version 3 or later
sv: GNU General Public License, version 3 eller senare

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
sv: GNU Lesser General Public License, endast version 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
sv: GNU Lesser General Public License, version 2.1 eller senare

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
sv: GNU Lesser General Public License, endast version 3

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
sv: GNU Lesser General Public License, version 3 eller senare

en: GSK Renderer
sv: GSK-renderare

en: GTK Inspector is an interactive debugger that lets you explore and modify the internals of any GTK application. Using it may cause the application to break or crash.
sv: GTK Inspector är en interaktiv felsökare som låter dig utforska och ändra det inre i vilket GTK-program som helst. Användning av det kan medföra att programmet avslutar eller kraschar.

en: GTK Theme
sv: GTK-tema

en: GTK Version
sv: GTK-version

en: GTK could not find a media module. Check your installation.
sv: GTK kunde inte hitta en mediamodul. Kontrollera din installation.

en: General
sv: Allmänt

en: Generate debug output
sv: Generera felsökningsutdata

en: Getting printer information failed
sv: Hämtning av skrivarinformation misslyckades

en: Getting printer information…
sv: Hämtar skrivarinformation…

en: Global
sv: Globalt

en: GlobalAlloc() failed:
sv: GlobalAlloc() misslyckades:

en: GlobalLock() failed:
sv: GlobalLock() misslyckades:

en: GlobalReAlloc() failed:
sv: GlobalReAlloc() misslyckades:

en: Grid View
sv: Rutnätsvy

[ctx: GtkSettings source]
en: Application
sv: Program

[ctx: GtkSettings source]
en: Default
sv: Standard

[ctx: GtkSettings source]
en: Theme
sv: Tema

[ctx: GtkSettings source]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Hexadecimal color or color name
sv: Hexadecimal färg eller färgnamn

en: Hide %s
sv: Dölj %s

en: Hide Others
sv: Dölj övriga

en: Hide Text
sv: Dölj text

en: Hierarchy
sv: Hierarki

en: Highlight event sequences
sv: Färgmarkera händelsesekvenser

en: Hold the job until it is explicitly released
sv: Håll kvar jobbet tills det uttryckligen släpps

en: Home
sv: Hem

en: Hover to load
sv: Hovra för att läsa in

en: Hue
sv: Nyans

en: IDataObject_GetData (0x%x) failed, returning 0x%lx
sv: IDataObject_GetData (0x%x) misslyckades, returnerar 0x%lx

en: IM Context is hardcoded by GTK_IM_MODULE
sv: IM-kontext är hårdkodad med GTK_IM_MODULE

en: Icon
sv: Ikon

en: Icon Theme
sv: Ikontema

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
sv: Om du tar bort ett objekt är det borta för alltid.

en: Image
sv: Bild

en: Image Quality
sv: Bildkvalitet

en: Image stride too large for image size %ux%u
sv: Bildsteg för stort för bildstorlek %u×%u

en: Implements
sv: Implementerar

en: Include image data in the cache
sv: Inkludera bilddata i cachen

en: Input Method
sv: Inmatningsmetod

en: Insert Emoji
sv: Infoga emoji

en: Insert _Emoji
sv: Infoga _emoji

en: Inspect Inspector
sv: Inspektera Inspector

en: Invalid URI
sv: Ogiltig URI

en: Invalid argument to CreateDC
sv: Ogiltigt argument till CreateDC

en: Invalid argument to PrintDlgEx
sv: Ogiltigt argument till PrintDlgEx

en: Invalid byte sequence in conversion input
sv: Ogiltig bytesekvens i inmatning för konvertering

en: Invalid file name
sv: Ogiltigt filnamn

en: Invalid formats in compound text conversion.
sv: Ogiltiga format i konvertering till sammansatt text.

en: Invalid handle to PrintDlgEx
sv: Ogiltigt handtag till PrintDlgEx

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
sv: Ogiltig pekare till PrintDlgEx

en: Invalid size %s
sv: Ogiltig storlek %s

en: Is Toplevel
sv: Är toppnivå

en: Job
sv: Jobb

en: Job Details
sv: Jobbdetaljer

en: Job Priority
sv: Jobbprioritet

en: LENGTH
sv: LÄNGD

en: Label
sv: Etikett

en: Landscape
sv: Liggande

en: Language
sv: Språk

en: Launch an application (specified by its desktop file name),
    optionally passing one or more URIs as arguments.
sv: Starta ett program (angivet genom dess skrivbordsfilnamn),
    alternativt med en eller flera URI:er som argument.

en: Layout property %s not found
sv: Layoutegenskapen %s hittades inte

en: Left to right
sv: Vänster till höger

en: Left to right, bottom to top
sv: Vänster till höger, botten till topp

en: Left to right, top to bottom
sv: Vänster till höger, topp till botten

en: Left-to-Right
sv: Vänster-till-höger

en: Letter Case
sv: Skiftläge för bokstäver

en: License
sv: Licens

en: Ligatures
sv: Ligaturer

en: Line cap (butt, round, square)
sv: Linjeavrundning (avhuggen, rund, kvadrat)

en: Line join (miter, miter-clip, round, bevel, arcs)
sv: Linjeövergång (gering, gering-klipp, rund, fasning, bågar)

en: Line width (number)
sv: Linjebredd (tal)

en: List Position
sv: Listposition

en: List View
sv: Listvy

en: Location
sv: Plats

en: Lock
sv: Lås

en: Logging
sv: Loggning

en: Magnifier
sv: Förstorare

en: Malformed data: URL
sv: Felformaterad data:-URL

en: Manage Custom Sizes
sv: Hantera anpassade storlekar

en: Manage Custom Sizes…
sv: Hantera anpassade storlekar…

en: Manually enter a location
sv: Ange manuellt en plats

en: Mapped
sv: Mappad

en: Margins from Printer…
sv: Marginaler från skrivare…

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
sv: Marginaler:
     Vänster: %s %s
     Höger: %s %s
     Övre: %s %s
     Undre: %s %s

en: Maximize
sv: Maximera

en: Maximize the window
sv: Maximera fönstret

en: Measure map
sv: Mätkarta

en: Media Backend
sv: Mediabakände

en: Menu
sv: Meny

en: Menu bar
sv: Menyrad

en: Minimize
sv: Minimera

en: Minimize the window
sv: Minimera fönstret

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Miter limit (number)
sv: Geringsgräns (tal)

en: Mnemonic Label
sv: Minnesetikett

en: Mode
sv: Läge

en: Model
sv: Modell

en: Modified
sv: Ändrad

en: Monospace
sv: Fast breddsteg

en: Mount and open “%s”
sv: Montera och öppna ”%s”

en: Must specify two files
sv: Måste ange två filer

en: Muted
sv: Tystad

en: Name
sv: Namn

en: Name:
sv: Namn:

en: Need complete input to do conversion
sv: Behöver fullständig inmatning för att göra konvertering

en: Need user intervention
sv: Behöver användarhjälp

en: Networks
sv: Nätverk

en: New accelerator…
sv: Ny snabbtangent…

en: New bookmark
sv: Nytt bokmärke

en: Next sibling
sv: Nästa syskon

en: Next tab
sv: Nästa flik

en: No .node file specified
sv: Ingen .node-fil angiven

en: No .ui file specified
sv: Ingen .ui-fil angiven

en: No EGL configuration available
sv: Ingen EGL-konfiguration tillgänglig

en: No EGL configuration with required features found
sv: Ingen EGL-konfiguration med funktionerna som krävdes hittades

en: No Fonts Found
sv: Inga typsnitt hittades

en: No GL API allowed.
sv: Inget GL-API tillåtet.

en: No GL implementation is available
sv: Ingen GL-implementation tillgänglig

en: No GLX configuration with required features found
sv: Ingen GLX-konfiguration med funktionerna som krävdes hittades

en: No GLX configurations available
sv: Inga GLX-konfigurationer tillgängliga

en: No Results Found
sv: Inga resultat hittades

en: No applications found for “%s”
sv: Inga program hittades för ”%s”

en: No applications found for “%s” files
sv: Inga program tillgängliga för ”%s”-filer

en: No applications found.
sv: Hittade inga program.

en: No apps found for “%s”.
sv: Inga program hittades för ”%s”.

en: No available configurations for the given pixel format
sv: Inga tillgängliga inställningar för det givna bildpunktsformatet

en: No compatible formats to transfer clipboard contents.
sv: Inga kompatibla format för att överföra urklippsinnehåll.

en: No compatible formats to transfer contents.
sv: Inga kompatibla format för att överföra innehåll.

en: No compatible transfer format found
sv: Inget kompatibelt överföringsformat hittades

en: No differences.
sv: Inga skillnader.

en: No image file specified
sv: Ingen bildfil angiven

en: No network locations found
sv: Inga nätverksplatser hittades

en: No object found
sv: Inget objekt hittades

en: No object with ID '%s' found
sv: Inget objekt med ID ”%s” hittades

en: No path specified
sv: Ingen bana angavs

en: No paths given.
sv: Inga banor angivna.

en: No perfect EGL configuration found
sv: Ingen perfekt EGL-konfiguration hittades

en: No previewable object found
sv: Inget förhandsgranskningsbart objekt hittades

en: No printer found
sv: Ingen skrivare hittades

en: No profile available
sv: Ingen profil tillgänglig

en: No recent servers found
sv: Inga nyligen använda servrar hittades

en: No registered application with name “%s” for item with URI “%s” found
sv: Inget registrerat program med namnet ”%s” hittades för objekt med URI ”%s”

en: No results found
sv: Inga resultat hittades

en: No theme index file in “%s”.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
sv: Ingen temaindexfil i ”%s”.
    Om du verkligen vill skapa en ikoncache här, använd --ignore-theme-index.

en: No theme index file.
sv: Ingen temaindexfil.

en: Not a color state: %s
    Possible values:
      %s
sv: Inte ett färgtillstånd: %s
    Möjliga värden:
      %s

en: Not a color state: %s
    Possible values: %s
sv: Inte ett färgtillstånd: %s
    Möjliga värden: %s

en: Not a data: URL
sv: Inte en data:-URL

en: Not a memory format: %s
    Possible values:
      %s
sv: Inte ett minnesformat: %s
    Möjliga värden:
      %s

en: Not a supported cicp tuple: %s
sv: Inte en cicp-tupel som stöds: %s

en: Not a valid icon cache: %s
sv: Inte en giltig ikoncache: %s

en: Not a valid page setup file
sv: Inte en giltig sidinställningsfil

en: Not available
sv: Inte tillgänglig

en: Not enough free memory
sv: För lite ledigt minne

en: Not enough memory for image size %ux%u
sv: För lite minne för bildstorlek %u×%u

en: Not enough space in destination
sv: För lite utrymme i målet

en: Number Case
sv: Skiftläge för tal

en: Number Spacing
sv: Talavstånd

en: Number of nodes:
sv: Antal noder:

en: Number of runs with each renderer
sv: Antal körningar med varje renderare

en: Object Path
sv: Objektsökväg

en: Objects
sv: Objekt

en: Objects of type %s can't be previewed
sv: Kan inte förhandsgranska objekt av typen %s

en: Objects of type %s can't be screenshot
sv: Kan inte ta skärmbilder på objekt av typen %s

en: Odd sheets
sv: Udda blad

en: On This Computer
sv: På denna dator

en: On _hold
sv: _Pausad

en: Opaque part:
sv: Ogenomskinlig del:

en: Open %s
sv: Öppna %s

en: Open in New _Tab
sv: Öppna i ny _flik

en: Open in New _Window
sv: Öppna i nytt _fönster

en: Open the contents of the file system
sv: Öppna filsystemsinnehållet

en: Open the contents of your desktop in a folder
sv: Öppna ditt skrivbordsinnehåll i en mapp

en: Open the trash
sv: Öppna Papperskorgen

en: Open your personal folder
sv: Öppna din hemmapp

en: OpenGL 3.3 required
sv: OpenGL 3.3 krävs

en: OpenGL API disabled via GDK_DISABLE
sv: OpenGL-API inaktiverat via GDK_DISABLE

en: OpenGL ES 3.0 is not supported by this renderer.
sv: OpenGL ES 3.0 stöds inte av denna renderare.

en: OpenGL ES API disabled via GDK_DISABLE
sv: OpenGL ES-API inaktiverat via GDK_DISABLE

en: OpenGL context creation failed
sv: Skapande av OpenGL-kontext misslyckades

en: OpenGL support disabled via GDK_DISABLE
sv: OpenGL-stöd inaktiverat via GDK_DISABLE

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Forms
sv: Former ovanför baslinjen

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Mark Positioning
sv: Positionering av diakritiska tecken ovanför baslinjen

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Substitutions
sv: Ersättningar ovanför baslinjen

[ctx: OpenType layout]
en: Access All Alternates
sv: Gör alla alternativ åtkomliga

[ctx: OpenType layout]
en: Akhands
sv: Akhand

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Annotation Forms
sv: Alternativa noteringsformer

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Half Widths
sv: Alternativa halvbreddsformer

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Half Metrics
sv: Alternativ vertikal halvmetrik

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Metrics
sv: Alternativ vertikal metrik

[ctx: OpenType layout]
en: Alternative Fractions
sv: Alternativa bråkdelar

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Forms
sv: Former nedanför baslinjen

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Mark Positioning
sv: Positionering av diakritiska tecken nedanför baslinjen

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Substitutions
sv: Ersättningar nedanför baslinjen

[ctx: OpenType layout]
en: Capital Spacing
sv: Versalavstånd

[ctx: OpenType layout]
en: Case-Sensitive Forms
sv: Skiftlägeskänsliga former

[ctx: OpenType layout]
en: Centered CJK Punctuation
sv: Centrerade CJK-skiljetecken

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Form After Ro
sv: Sammansatt form efter Ro

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Forms
sv: Sammansatta former

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Alternates
sv: Kontextuella ersättare

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Ligatures
sv: Kontextuella ligaturer

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Swash
sv: Kontextuellt släng

[ctx: OpenType layout]
en: Cursive Positioning
sv: Kursiv positionering

[ctx: OpenType layout]
en: Denominators
sv: Nämnare

[ctx: OpenType layout]
en: Discretionary Ligatures
sv: Diskretionära ligaturer

[ctx: OpenType layout]
en: Distances
sv: Avstånd

[ctx: OpenType layout]
en: Dotless Forms
sv: Punktlösa former

[ctx: OpenType layout]
en: Expert Forms
sv: Expertformer

[ctx: OpenType layout]
en: Final Glyph on Line Alternates
sv: Avslutande glyf på rad får alternativ form

[ctx: OpenType layout]
en: Flattened accent forms
sv: Platta accentformer

[ctx: OpenType layout]
en: Fractions
sv: Bråkdelar

[ctx: OpenType layout]
en: Full Widths
sv: Fullständiga bredder

[ctx: OpenType layout]
en: Glyph Composition / Decomposition
sv: Glyfsammansättning/uppdelning

[ctx: OpenType layout]
en: Halant Forms
sv: Halantformer

[ctx: OpenType layout]
en: Half Forms
sv: Halvformer

[ctx: OpenType layout]
en: Half Widths
sv: Halvbreda

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Forms
sv: Historiska former

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Ligatures
sv: Historiska ligaturer

[ctx: OpenType layout]
en: Hojo Kanji Forms
sv: Hojo-kanjiformer

[ctx: OpenType layout]
en: Horizontal Kana Alternates
sv: Horisontella kanaalternativ

[ctx: OpenType layout]
en: Initial Forms
sv: Grundformer

[ctx: OpenType layout]
en: Isolated Forms
sv: Isolerade former

[ctx: OpenType layout]
en: Italics
sv: Kursiv

[ctx: OpenType layout]
en: JIS2004 Forms
sv: JIS2004-former

[ctx: OpenType layout]
en: JIS78 Forms
sv: JIS78-former

[ctx: OpenType layout]
en: JIS83 Forms
sv: JIS83-former

[ctx: OpenType layout]
en: JIS90 Forms
sv: JIS90-former

[ctx: OpenType layout]
en: Justification Alternates
sv: Justeringsalternativ

[ctx: OpenType layout]
en: Leading Jamo Forms
sv: Inledande jamoformer

[ctx: OpenType layout]
en: Left Bounds
sv: Vänstergränser

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right alternates
sv: Vänster-till-höger-alternativ

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right mirrored forms
sv: Vänster-till-höger-speglade former

[ctx: OpenType layout]
en: Lining Figures
sv: Versala siffror

[ctx: OpenType layout]
en: Localized Forms
sv: Lokaliserade former

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning
sv: Positionering av diakritiska tecken

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning via Substitution
sv: Positionering av diakritiska tecken via ersättning

[ctx: OpenType layout]
en: Mark to Mark Positioning
sv: Positionering av diakritiska tecken efter diakritiska tecken

[ctx: OpenType layout]
en: Math script style alternates
sv: Matematiska stilalternativ

[ctx: OpenType layout]
en: Mathematical Greek
sv: Matematisk grekiska

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms
sv: Mediala former

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms #2
sv: Mediala former #2

[ctx: OpenType layout]
en: NLC Kanji Forms
sv: NLC-kanjiformer

[ctx: OpenType layout]
en: Nukta Forms
sv: Nuktaformer

[ctx: OpenType layout]
en: Numerators
sv: Täljare

[ctx: OpenType layout]
en: Oldstyle Figures
sv: Gemena siffror

[ctx: OpenType layout]
en: Optical Bounds
sv: Synliga gränser

[ctx: OpenType layout]
en: Optical size
sv: Optisk storlek

[ctx: OpenType layout]
en: Ordinals
sv: Ordningstal

[ctx: OpenType layout]
en: Ornaments
sv: Ornament

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals
sv: Nätta kapitäler

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals From Capitals
sv: Nätta kapitäler från versaler

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Forms
sv: Efter-baslinjeformer

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Substitutions
sv: Efter-baslinjeersättningar

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-Base Forms
sv: Före-baslinjeformer

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-base Substitutions
sv: Före-baslinjeersättningar

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Vertical Metrics
sv: Proportionell alternativ vertikal metrik

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Widths
sv: Proportionella alternativa bredder

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Figures
sv: Proportionella siffror

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Kana
sv: Proportionell kana

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Widths
sv: Proportionella bredder

[ctx: OpenType layout]
en: Quarter Widths
sv: Fjärdedelsbredder

[ctx: OpenType layout]
en: Rakar Forms
sv: Rakarformer

[ctx: OpenType layout]
en: Randomize
sv: Gör slumpmässig

[ctx: OpenType layout]
en: Reph Forms
sv: Reph-former

[ctx: OpenType layout]
en: Required Contextual Alternates
sv: Obligatoriska alternativ

[ctx: OpenType layout]
en: Required Ligatures
sv: Obligatoriska ligaturer

[ctx: OpenType layout]
en: Required Variation Alternates
sv: Obligatoriska variationsalternativ

[ctx: OpenType layout]
en: Right Bounds
sv: Högergränser

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left alternates
sv: Höger-till-vänsteralternativ

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left mirrored forms
sv: Höger-till-vänster-speglade former

[ctx: OpenType layout]
en: Ruby Notation Forms
sv: Ruby-notationsformer

[ctx: OpenType layout]
en: Scientific Inferiors
sv: Vetenskapligt indexläge

[ctx: OpenType layout]
en: Simplified Forms
sv: Förenklade former

[ctx: OpenType layout]
en: Slashed Zero
sv: Nolla med streck genom

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals
sv: Kapitäler

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals From Capitals
sv: Kapitäler från versaler

[ctx: OpenType layout]
en: Standard Ligatures
sv: Standardligaturer

[ctx: OpenType layout]
en: Stretching Glyph Decomposition
sv: Utdragen glyfuppdelning

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Alternates
sv: Stilistiska alternativ

[ctx: OpenType layout]
en: Subscript
sv: Indexläge

[ctx: OpenType layout]
en: Superscript
sv: Exponentläge

[ctx: OpenType layout]
en: Swash
sv: Släng

[ctx: OpenType layout]
en: Tabular Figures
sv: Siffror i tabellform

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms
sv: Terminalformer

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #2
sv: Terminalformer #2

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #3
sv: Terminalformer #3

[ctx: OpenType layout]
en: Third Widths
sv: Tredjedelsbredder

[ctx: OpenType layout]
en: Titling
sv: Titelläge

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Forms
sv: Traditionella former

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Name Forms
sv: Traditionella namnformer

[ctx: OpenType layout]
en: Trailing Jamo Forms
sv: Efterföljande jamoformer

[ctx: OpenType layout]
en: Vattu Variants
sv: Vattu-varianter

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates and Rotation
sv: Vertikala alternativ och rotation

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates for Rotation
sv: Vertikala alternativ för rotation

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kana Alternates
sv: Vertikala kanaalternativ

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kerning
sv: Vertikal kerning

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Writing
sv: Vertikal skrift

[ctx: OpenType layout]
en: Vowel Jamo Forms
sv: Vokala jamoformer

en: Opening %d Item | Opening %d Items
sv[0]: Öppnar %d objekt
sv[1]: Öppnar %d objekt

en: Opening “%s”
sv: Öppnar ”%s”

en: Opening “%s” files.
sv: Öppnar ”%s”-filer.

en: Opening “%s”.
sv: Öppnar ”%s”.

en: Options related to filling
sv: Alternativ relaterade till ifyllnad

en: Options related to stroking
sv: Alternativ relaterade till strykande

en: Or_ientation:
sv: Or_ientering:

en: Origin:
sv: Ursprung:

en: Other Apps
sv: Andra program

en: Other Locations
sv: Andra platser

en: Other app…
sv: Annat program…

en: Out of paper
sv: Slut på papper

en: Output a C header file
sv: Skriv ut en C-headerfil

en: Output file
sv: Utdatafil

en: Output t_ray:
sv: Utsk_riftsfack:

en: Output to this directory instead of cwd
sv: Utdata till denna katalog i stället för cwd

en: Output written to %s.
sv: Utdata skrivet till %s.

en: Output written to '%s'.
sv: Utdata skrivet till ”%s”.

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
sv: Skriv över en befintlig cache, även om den är uppdaterad

en: Overwrite existing file
sv: Skriv över befintlig fil

en: PATH
sv: BANA

en: Packing property %s not found
sv: Packningsegenskapen %s hittades inte

en: Pag_es:
sv: Sid_or:

en: Page %u
sv: Sida %u

en: Page Ordering
sv: Sidordning

en: Page Setup
sv: Sidinställning

en: Page or_dering:
sv: Sidor_dning:

en: Pages per _sheet:
sv: Sidor per _blad:

en: Pages per _side:
sv: Sidor per _blad:

en: Pango Fontmap
sv: Pango-typsnittskarta

en: Paper
sv: Papper

en: Paper Margins
sv: Pappersmarginaler

en: Paper Size
sv: Pappersstorlek

en: Paper _source:
sv: Pappers_källa:

en: Paper _type:
sv: Pappers_typ:

en: Parameter Type
sv: Parametertyp

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Path
sv: Sökväg

en: Path Preview
sv: Förhandsgranskning av bana

en: Path is closed
sv: Banan är sluten

en: Path is empty.
sv: Banan är tom.

en: Path length
sv: Banlängd

en: Paused
sv: Pausad

en: Paused; Rejecting Jobs
sv: Pausad; Avvisar jobb

en: Pick Files
sv: Välj filer

en: Pick a Color
sv: Välj en färg

en: Pick a File
sv: Välj en fil

en: Pick a Font
sv: Välj ett typsnitt

en: Pick a color from the screen
sv: Välj en färg från skärmen

en: Point color
sv: Punktfärg

en: Pointer: %p
sv: Pekare: %p

en: Portrait
sv: Stående

en: Possible values:
sv: Möjliga värden:

en: PostScript
sv: Postscript

en: Pre_view
sv: _Förhandsgranska

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preparing
sv: Förbereder

en: Preparing %d
sv: Förbereder %d

en: Preview Font
sv: Förhandsvisningstypsnitt

en: Preview only the named object
sv: Förhandsgranska endast det namngivna objektet

en: Preview the file.
sv: Förhandsgranska filen.

en: Previous object
sv: Föregående objekt

en: Previous sibling
sv: Föregående syskon

en: Previous tab
sv: Föregående flik

en: Pri_ority:
sv: Pri_oritet:

en: Primary
sv: Primärt

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print Document
sv: Skriv ut dokument

en: Print all named objects.
sv: Skriv ut alla namngivna objekt.

en: Print at
sv: Utskriftstid

en: Print at time
sv: Skriv ut klockan

en: Print information about a path.
sv: Skriv ut information om en bana.

[ctx: Print job priority]
en: High
sv: Hög

[ctx: Print job priority]
en: Low
sv: Låg

[ctx: Print job priority]
en: Medium
sv: Medel

[ctx: Print job priority]
en: Urgent
sv: Viktigt

en: Print to File
sv: Skriv ut till fil

en: Printer Default
sv: Skrivarens standard

en: Printer offline
sv: Skrivaren är frånkopplad

en: Printer “%s” has no toner left.
sv: Skrivaren ”%s” har slut på toner.

en: Printer “%s” is currently offline.
sv: Skrivaren ”%s” är för närvarande frånkopplad.

en: Printer “%s” is low on at least one marker supply.
sv: Skrivaren ”%s” har snart slut på minst en färgpenna.

en: Printer “%s” is low on developer.
sv: Skrivaren ”%s” har snart slut på framkallningsmaterial.

en: Printer “%s” is low on paper.
sv: Skrivaren ”%s” har snart slut på papper.

en: Printer “%s” is low on toner.
sv: Skrivaren ”%s” har snart slut på toner.

en: Printer “%s” is out of at least one marker supply.
sv: Skrivaren ”%s” har slut på minst en färgpenna.

en: Printer “%s” is out of developer.
sv: Skrivaren ”%s” har slut på framkallningsmaterial.

en: Printer “%s” is out of paper.
sv: Skrivaren ”%s” har slut på papper.

en: Printing %d
sv: Skriver ut %d

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Property
sv: Egenskap

en: Property %s not found
sv: Egenskapen %s hittades inte

en: Protocols
sv: Protokoll

en: Provide information about the image.
sv: Tillhandahåll information om bilden.

en: Provide information about the render node.
sv: Tillhandahåll information om renderingsnoden.

en: Quit %s
sv: Avsluta %s

en: RENDERER
sv: RENDERARE

en: RGBA Visual
sv: RGBA-visuell

en: RUNS
sv: KÖRNINGAR

en: Ran out of buffer space (buffer size is fixed)
sv: Fick slut på buffertutrymme (buffertstorlek är fast)

en: Range
sv: Intervall

en: Reading data failed at row %d
sv: Läsning av data misslyckades på rad %d

en: Realized
sv: Realiserad

en: Reason not specified
sv: Ingen anledning angavs

en: Recent
sv: Senaste

en: Recent Servers
sv: Senast använda servrar

en: Recent files
sv: Senast använda filer

en: Recommended Apps
sv: Rekommenderade program

en: Record frames
sv: Spela in bildrutor

en: Recorder
sv: Inspelare

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%
sv: Röd %d%%, Grön %d%%, Blå %d%%

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%, Alpha %d%%
sv: Röd %d%%, Grön %d%%, Blå %d%%, Alfa %d%%

en: Reference Count
sv: Antal referenser

en: Refresh action state
sv: Uppdatera åtgärdstillstånd

en: Registered U_ser
sv: Registrerad anvä_ndare

en: Rejecting Jobs
sv: Avvisar jobb

en: Related Apps
sv: Relaterade program

en: Remember _forever
sv: Kom ihåg _för alltid

en: Remember password until you _logout
sv: Kom ihåg lösenordet tills du _loggar ut

en: Remote location — only searching the current folder
sv: Fjärrplats — söker endast i aktuell mapp

en: Remove %s
sv: Ta bort %s

en: Render a .node file to an image.
sv: Rendera en .node-fil till en bild.

en: Render a .ui file to an image.
sv: Rendera en .ui-fil till en bild.

en: Render the path to a png image.
sv: Rendera banan till en png-bild.

en: Renderer
sv: Renderare

en: Renderer to use
sv: Renderare att använda

en: Replace the file
sv: Ersätt filen

en: Request Mode
sv: Förfrågningsläge

en: Reset
sv: Återställ

en: Resource Path
sv: Resurssökväg

en: Resources
sv: Resurser

en: Restore
sv: Återställ

en: Restrict a path to a segment.
sv: Begränsa en bana till ett segment.

en: Reverse a path.
sv: Vänd en bana.

en: Reverse landscape
sv: Omvänt liggande

en: Reverse portrait
sv: Omvänt stående

en: Right to left
sv: Höger till vänster

en: Right to left, bottom to top
sv: Höger till vänster, botten till topp

en: Right to left, top to bottom
sv: Höger till vänster, topp till botten

en: Right-to-Left
sv: Höger-till-vänster

en: Role
sv: Roll

en: Rotate clockwise
sv: Rotera medurs

en: Rotate counterclockwise
sv: Rotera moturs

en: Saturation and value
sv: Mättnad och intensitet

en: Save a File
sv: Spara en fil

en: Save as node file instead of png
sv: Spara som node-fil i stället för png

en: Save selected node
sv: Spara markerad nod

en: Save the current CSS
sv: Spara aktuell CSS

en: Saving CSS failed
sv: Sparandet av CSS:en misslyckades

en: Saving RenderNode failed
sv: Sparande av RenderNode misslyckades

en: Saving png to '%s' failed
sv: Sparandet av png till ”%s” misslyckades

en: Sc_ale:
sv: Sk_ala:

en: Scale
sv: Skala

en: Screenshot only the named object
sv: Ta endast en skärmbild av det namngivna objektet

en: Se_lection
sv: Mar_kering

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Search Shortcuts
sv: Sök genvägar

en: Search font name
sv: Sök efter typsnittsnamn

en: Searching
sv: Söker

en: Searching for network locations
sv: Söker efter nätverksplatser

en: Searching in %s
sv: Söker i %s

en: Search…
sv: Sök…

en: Select App
sv: Välj program

en: Select Application
sv: Välj program

en: Select Folders
sv: Välj mappar

en: Select Font
sv: Välj typsnitt

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: Select a Color
sv: Välj en färg

en: Select a Folder
sv: Välj en mapp

en: Select a filename
sv: Välj ett filnamn

en: Select an Object
sv: Välj ett objekt

en: Select which types of files are shown
sv: Välj vilka typer av filer som visas

en: Self
sv: Själv

en: Self 1
sv: Själv 1

en: Self 2
sv: Själv 2

en: Server Addresses
sv: Serveradresser

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
sv: Serveradresser utgörs av ett protokollprefix och en adress. Exempel:

en: Services
sv: Tjänster

en: Set State
sv: Ställ in tillstånd

en: Settings
sv: Inställningar

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Show
sv: Visa

en: Show Accessibility warnings
sv: Visa hjälpmedelsvarningar

en: Show All
sv: Visa alla

en: Show Baselines
sv: Visa baslinjer

en: Show Cairo Rendering
sv: Visa Cairo-rendering

en: Show Details
sv: Visa detaljer

en: Show Focus
sv: Visa fokus

en: Show Framerate
sv: Visa bildfrekvens

en: Show Graphic Updates
sv: Visa grafikuppdateringar

en: Show Graphics Offload
sv: Visa grafikavlastning

en: Show Layout Borders
sv: Visa layoutkanter

en: Show Text
sv: Visa text

en: Show _Hidden Files
sv: Visa _dolda filer

en: Show all Objects
sv: Visa alla objekt

en: Show all Resources
sv: Visa alla resurser

en: Show control points
sv: Visa kontrollpunkter

en: Show data
sv: Visa data

en: Show deprecations
sv: Visa föråldranden

en: Show help for fill options
sv: Visa hjälp för ifyllnadsalternativ

en: Show help for stroke options
sv: Visa hjälp för strykningsalternativ

en: Show one or more images.
sv: Visa en eller flera bilder.

en: Show other locations
sv: Visa andra platser

en: Show path points
sv: Visa punkter på bana

en: Show program version
sv: Visa programversion

en: Show the render node.
sv: Visa renderingsnoden.

en: Simplify the file.
sv: Förenkla filen.

en: Size
sv: Storlek

en: Size Groups
sv: Storleksgrupper

en: Size:
sv: Storlek:

en: Slowdown
sv: Nedsaktning

en: Some of the settings in the dialog conflict
sv: Vissa av inställningarna i dialogen är i konflikt

en: Sort _Folders Before Files
sv: Sortera _mappar före filer

en: Source:
sv: Källa:

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1–3, 7, 11
sv: Ange en eller flera sidintervall,
     exempelvis 1-3, 7, 11

en: Specify the time of print,
     e.g. 15∶30, 2∶35 pm, 14∶15∶20, 11∶46∶30 am, 4 pm
sv: Ange tiden för utskrift,
     t.ex. 15∶30, 02∶35, 14∶15∶20, 11∶46∶30

en: Spreadsheet
sv: Kalkylblad

en: Starred
sv: Stjärnmärkt

en: Starred files
sv: Stjärnmärkta filer

en: Starting “%s”
sv: Startar ”%s”

en: State
sv: Tillstånd

en: Statistics
sv: Statistik

en: Stroke the path
sv: Stryk längs banan

en: Style Classes
sv: Stilklasser

en: Style Variations
sv: Stilvariationer

en: Surface
sv: Yta

en: Swipe left
sv: Svep åt vänster

en: Swipe right
sv: Svep åt höger

en: System policy prevents changes.
    Contact your system administrator
sv: Systemets policy förhindrar ändringar.
    Kontakta din systemadministratör

en: T_wo-sided:
sv: T_våsidig:

en: T_ype
sv: T_yp

en: Target
sv: Mål

en: Target context record 0x%p has no data object
sv: Målkontextpost 0x%p har inget dataobjekt

en: Terminal Pager
sv: Terminalvisare

en: Text Direction
sv: Textriktning

en: Text may not appear inside <%s>
sv: Text får inte finnas inuti <%s>

en: That didn't work out.
sv: Det där fungerade inte.

en: The cover is open on printer “%s”.
sv: Luckan är öppen på skrivaren ”%s”.

en: The current backend does not support OpenGL
sv: Den aktuella bakänden stöder inte OpenGL

en: The door is open on printer “%s”.
sv: Dörren är öppen på skrivaren ”%s”.

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
sv: Filen finns redan i ”%s”. Att ersätta den kommer att skriva över dess innehåll.

en: The file could not be deleted
sv: Filen kunde inte tas bort

en: The file could not be moved to the Trash
sv: Filen kunde inte flyttas till papperskorgen

en: The file could not be renamed
sv: Filens namn kunde inte bytas

en: The folder contents could not be displayed
sv: Mappinnehållet kunde inte visas

en: The folder could not be created
sv: Mappen kunde inte skapas

en: The generated cache was invalid.
sv: Den genererade cachen var ogiltig.

en: The images are different.
sv: Bilderna skiljer sig åt.

en: The item that you selected is not a folder try using a different item.
sv: Objektet som du valde är inte en mapp. Försök att använda ett annat objekt.

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
sv: Den mest troliga orsaken är att en temporärfil inte kunde skapas.

en: The output file
sv: Utdatafilen

en: Theme is hardcoded by GTK_THEME
sv: Temat är hårdkodat med GTK_THEME

en: There is a problem on printer “%s”.
sv: Det har uppstått ett problem med skrivaren ”%s”.

en: This GLES %d.%d implementation does not support half-float vertex data
sv: Denna GLES %d.%d-implementation stöder inte flyttal med halv precision för vertexdata

en: This clipboard cannot store data.
sv: Detta urklipp kan inte lagra data.

en: This name is already taken
sv: Detta namn används redan

en: This program comes with absolutely no warranty.
    See the <a href="%s">%s</a> for details.
sv: Detta program levereras utan någon form av garanti.
    Besök <a href="%s">%s</a> för detaljer.

en: Tick Callback
sv: Tickåteranrop

en: Tints all the places where the current renderer uses Cairo instead of the GPU.
sv: Tonar alla ställen där den aktuella renderaren använder Cairo i stället för GPU.

en: Toggle Sidebar
sv: Växla sidopanel

en: Top Command
sv: Kommando för ”top”

en: Top to bottom
sv: Topp till botten

en: Top to bottom, left to right
sv: Topp till botten, vänster till höger

en: Top to bottom, right to left
sv: Topp till botten, höger till vänster

en: Translated by
sv: Översatt av

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Trigger
sv: Utlösare

en: Try a different search
sv: Försök med en annan sökning

en: Try using a shorter name.
sv: Prova att använda ett kortare namn.

en: Try “%s --help” for more information.
sv: Ange ”%s --help” för mer information.

en: Trying to use %s, but %s is already in use
sv: Försöker använda %s, men %s används redan

en: Trying to use %s, but it is disabled via GDK_DISABLE
sv: Försöker använda %s, men det är inaktiverat via GDK_DISABLE

en: Turn off verbose output
sv: Stäng av informativ utskrift

en: Two finger pinch
sv: Tvåfingernyp

en: Two finger stretch
sv: Tvåfingersträckning

en: Two finger swipe left
sv: Tvåfingersvep åt vänster

en: Two finger swipe right
sv: Tvåfingersvep åt höger

en: Type
sv: Typ

en: Type name of new folder
sv: Ange namnet på den nya mappen

en: Type:
sv: Typ:

en: Unable to access location
sv: Kunde inte komma åt plats

en: Unable to access “%s”
sv: Kunde inte komma åt ”%s”

en: Unable to create a GL context
sv: Kan inte skapa en GL-kontext

en: Unable to eject %s
sv: Kunde inte mata ut %s

en: Unable to eject “%s”
sv: Kunde inte mata ut ”%s”

en: Unable to end process
sv: Kunde inte avsluta processen

en: Unable to find an item with URI “%s”
sv: Kan inte hitta ett objekt med URI ”%s”

en: Unable to get remote server location
sv: Kan inte erhålla plats för fjärrserver

en: Unable to move the item with URI “%s” to “%s”
sv: Kan inte flytta objektet med URI ”%s” till ”%s”

en: Unable to poll “%s” for media changes
sv: Kunde inte läsa av ”%s” efter mediabyten

en: Unable to start “%s”
sv: Kunde inte starta ”%s”

en: Unable to stop “%s”
sv: Kunde inte stoppa ”%s”

en: Unable to unmount volume
sv: Kunde inte avmontera volym

en: Unable to unmount “%s”
sv: Kunde inte avmontera ”%s”

en: Uneditable property type: %s
sv: Ej redigerbar egenskapstyp: %s

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown Application (PID %d)
sv: Okänt program (PID %d)

en: Unknown image format.
sv: Okänt bildformat.

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Unmount
sv: Avmontera

en: Unnamed section
sv: Ej namngiven sektion

en: Unspecified
sv: Ospecificerad

en: Unspecified error
sv: Ospecificerat fel

en: Unspecified profile
sv: Ospecificerad profil

en: Unsupported JPEG colorspace (%d)
sv: JPEG-färgrymden (%d) stöds inte

en: Unsupported color type %u in png image
sv: Färgtyp %u stöds inte i png-bild

en: Unsupported depth %u in png image
sv: Djup %u stöds inte i png-bild

en: Unsupported encoding “%s”
sv: Kodningen ”%s” stöds inte

en: Usage:
      gtk4-builder-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE
    
    Perform various tasks on GtkBuilder .ui files.
    
    Commands:
      validate     Validate the file
      simplify     Simplify the file
      enumerate    List all named objects
      preview      Preview the file
      render       Take a screenshot of the file
      screenshot   Take a screenshot of the file
sv: Användning:
      gtk4-builder-tool [KOMMANDO] [FLAGGA…] FIL
    
    Utför olika uppgifter på GtkBuilders .ui-filer.
    
    Kommandon:
      validate     Validera filen
      simplify     Förenkla filen
      enumerate    Lista alla namngivna objekt
      preview      Förhandsgranska filen
      render       Ta en skärmbild av filen
      screenshot   Ta en skärmbild av filen

en: Usage:
      gtk4-image-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE…
    
    Perform various tasks on images.
    
    Commands:
      compare      Show differences between two images
      convert      Convert the image to a different format or color state
      info         Show general information about the image
      relabel      Change the color state of the image without conversion
      show         Show the image
sv: Användning:
      gtk4-image-tool [KOMMANDO] [FLAGGA…] FIL
    
    Utför olika uppgifter på bilder.
    
    Kommandon:
      compare      Visa skillnader mellan två bilder
      convert      Konvertera bilden till annat format eller färgtillstånd
      info         Visa allmän information om bilden
      relabel      Ändra bildens färgtillstånd utan konvertering
      show         Visa bilden

en: Usage:
      gtk4-path-tool [COMMAND] [OPTION…] PATH
    
    Perform various tasks on paths.
    
    Commands:
      decompose    Decompose the path
      reverse      Reverse the path
      restrict     Restrict the path to a segment
      show         Display the path in a window
      render       Render the path as an image
      info         Print information about the path
sv: Användning:
      gtk4-path-tool [KOMMANDO] [FLAGGA…] BANA
    
    Utför olika uppgifter på banor.
    
    Kommandon:
      decompose    Dela upp banan
      reverse      Vänd banan
      restrict     Begränsa banan till ett segment
      show         Visa banan i ett fönster
      render       Rendera banan som en bild
      info         Skriv ut information om banan

en: Usage:
      gtk4-rendernode-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE
    
    Perform various tasks on GTK render nodes.
    
    Commands:
      benchmark    Benchmark rendering of a node
      compare      Compare nodes or images
      extract      Extract data urls
      info         Provide information about the node
      show         Show the node
      render       Take a screenshot of the node
sv: Användning:
      gtk4-rendernode-tool [KOMMANDO] [FLAGGA…] FIL
    
    Utför olika uppgifter på GTK-renderingsnoder.
    
    Kommandon:
      benchmark    Prestandatesta rendering av en nod
      compare      Jämför noder eller bilder
      extract      Extrahera data-URL:er
      info         Tillhandahåll information om noden
      show         Visa noden
      render       Ta en skärmbild av noden

en: Use a dark background
sv: Använd en mörk bakgrund

en: Use style from CSS file
sv: Använd stil från CSS-fil

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: VALUE
sv: VÄRDE

en: Validate existing icon cache
sv: Validera befintlig ikoncache

en: Validate the file.
sv: Validera filen.

en: Value
sv: Värde

en: Volume type
sv: Volymtyp

en: Vulkan API version
sv: Vulkan-API-version

en: Vulkan Device
sv: Vulkan-enhet

[ctx: Vulkan device]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

[ctx: Vulkan device]
en: None
sv: Ingen

en: Vulkan driver version
sv: Vulkan-drivrutinsversion

en: Vulkan support disabled via GDK_DISABLE
sv: Vulkan-stöd inaktiverat via GDK_DISABLE

[ctx: Vulkan version]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

[ctx: Vulkan version]
en: None
sv: Ingen

en: WGL version %d.%d is too low, need at least %d.%d
sv: WGL-version %d.%d är för låg, behöver minst %d.%d

en: Website
sv: Webbplats

en: Widget Margin
sv: Komponentmarginal

en: Yesterday
sv: I går

en: You can temporarily disable this custom CSS by clicking on the “Pause” button above.
sv: Du kan tillfälligt inaktivera denna anpassade CSS genom att klicka på ”Paus”-knappen ovanför.

en: You can type here any CSS rule recognized by GTK.
sv: Du kan skriva vilken CSS-regel som helst som känns igen av GTK här.

en: You do not have access to the specified folder.
sv: Du har inte åtkomst till den angivna mappen.

en: You may only select folders
sv: Du kan bara markera mappar

en: You need to choose a valid filename.
sv: Du måste välja ett giltigt filnamn.

en: _Add Bookmark
sv: _Lägg till bokmärke

en: _Add to Bookmarks
sv: _Lägg till i bokmärkena

en: _After:
sv: _Efter:

en: _All Pages
sv: _Alla sidor

en: _Anonymous
sv: _Anonym

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: _Back
sv: _Bakåt

en: _Billing info:
sv: Fak_tureringsinformation:

en: _Bottom:
sv: _Nederst:

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Close
sv: S_täng

en: _Connect
sv: Ans_lut

en: _Connect Drive
sv: A_nslut disk

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Copy Location
sv: Kopiera _plats

en: _Copy URL
sv: _Kopiera URL

en: _Create
sv: S_kapa

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Detect Media
sv: _Sök efter media

en: _Disconnect
sv: _Koppla från

en: _Disconnect Drive
sv: _Koppla från disk

en: _Domain
sv: _Domän

en: _Eject
sv: _Mata ut

en: _End Process
sv: A_vsluta process

en: _Find New Apps
sv: _Hitta nya program

en: _Finish
sv: _Färdigställ

en: _Format for:
sv: _Format för:

en: _Height:
sv: _Höjd:

en: _Hidden
sv: _Dold

en: _Left:
sv: _Vänster:

en: _Lock Device
sv: _Lås enhet

en: _Mount
sv: _Montera

en: _Move to Trash
sv: _Flytta till papperskorgen

en: _Name
sv: _Namn

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Next
sv: _Nästa

en: _No
sv: _Nej

en: _Now
sv: _Nu

en: _Only print:
sv: Skriv endast _ut:

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Open Link
sv: _Öppna länk

en: _Open With File Manager
sv: Ö_ppna med filhanterare

en: _Orientation:
sv: _Orientering:

en: _Output format
sv: _Utskriftsformat

en: _Paper size:
sv: _Pappersstorlek:

en: _Password
sv: _Lösenord

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: _Power On
sv: _Slå på

en: _Print
sv: Skriv _ut

en: _Redo
sv: _Gör om

en: _Remember password
sv: Kom ihåg löseno_rdet

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: _Reverse
sv: _Omvänd

en: _Right:
sv: _Höger:

en: _Safely Remove Drive
sv: _Säker borttagning av enhet

en: _Save
sv: _Spara

en: _Select
sv: _Välj

en: _Show All
sv: Vi_sa alla

en: _Show Text
sv: _Visa text

en: _Size
sv: _Storlek

en: _Start
sv: _Starta

en: _Start Multi-disk Device
sv: _Starta multidiskenhet

en: _Stop
sv: _Stoppa

en: _Stop Multi-disk Device
sv: _Stoppa multidiskenhet

en: _Time
sv: _Tid

en: _Top:
sv: _Överst:

en: _Undo
sv: _Ångra

en: _Unlock Device
sv: Lås _upp enhet

en: _Unmount
sv: _Avmontera

en: _Username
sv: _Användarnamn

en: _View All Apps
sv: _Visa alla program

en: _Visit File
sv: _Besök fil

en: _Width:
sv: _Bredd:

en: _Windows system
sv: _Windows-system

en: _Yes
sv: _Ja

[ctx: accessibility]
en: Activate
sv: Aktivera

[ctx: accessibility]
en: Activate primary icon
sv: Aktivera primär ikon

[ctx: accessibility]
en: Activate secondary icon
sv: Aktiverar sekundär ikon

[ctx: accessibility]
en: Activates the color
sv: Aktiverar färgen

[ctx: accessibility]
en: Activates the entry
sv: Aktiverar fältet

[ctx: accessibility]
en: Activates the expander
sv: Aktiverar expanderaren

[ctx: accessibility]
en: Activates the primary icon of the entry
sv: Aktiverar fältets primära ikon

[ctx: accessibility]
en: Activates the secondary icon of the entry
sv: Aktiverar fältets sekundära ikon

[ctx: accessibility]
en: Clear
sv: Töm

[ctx: accessibility]
en: Clears the contents of the entry
sv: Töm innehållet i fältet

[ctx: accessibility]
en: Click
sv: Klicka

[ctx: accessibility]
en: Clicks the button
sv: Klickar på knappen

[ctx: accessibility]
en: Customize
sv: Anpassa

[ctx: accessibility]
en: Customizes the color
sv: Anpassar färgen

[ctx: accessibility]
en: Peek
sv: Titta

[ctx: accessibility]
en: Select
sv: Välj

[ctx: accessibility]
en: Selects the color
sv: Väljer färgen

[ctx: accessibility]
en: Shows the contents of the password entry
sv: Visar lösenordsfältets innehåll

[ctx: accessibility]
en: Sidebar
sv: Sidopanel

[ctx: accessibility]
en: Toggle
sv: Slå på/av

[ctx: accessibility]
en: Toggles the switch
sv: Slår på/av brytaren

[ctx: accessibility]
en: alert
sv: varning

[ctx: accessibility]
en: alert dialog
sv: varningsdialog

[ctx: accessibility]
en: application
sv: program

[ctx: accessibility]
en: article
sv: artikel

[ctx: accessibility]
en: block quote
sv: blockcitat

[ctx: accessibility]
en: button
sv: knapp

[ctx: accessibility]
en: caption
sv: text

[ctx: accessibility]
en: checkbox
sv: kryssruta

[ctx: accessibility]
en: column header
sv: kolumnhuvud

[ctx: accessibility]
en: combo box
sv: kombinationsruta

[ctx: accessibility]
en: command
sv: kommando

[ctx: accessibility]
en: comment
sv: kommentar

[ctx: accessibility]
en: composite
sv: sammansatt

[ctx: accessibility]
en: dialog
sv: dialogruta

[ctx: accessibility]
en: document
sv: dokument

[ctx: accessibility]
en: feed
sv: flöde

[ctx: accessibility]
en: form
sv: formulär

[ctx: accessibility]
en: generic
sv: allmän

[ctx: accessibility]
en: grid
sv: rutnät

[ctx: accessibility]
en: grid cell
sv: rutnätscell

[ctx: accessibility]
en: group
sv: grupp

[ctx: accessibility]
en: heading
sv: rubrik

[ctx: accessibility]
en: image
sv: bild

[ctx: accessibility]
en: input
sv: inmatning

[ctx: accessibility]
en: label
sv: etikett

[ctx: accessibility]
en: landmark
sv: landmärke

[ctx: accessibility]
en: legend
sv: förklaring

[ctx: accessibility]
en: link
sv: länk

[ctx: accessibility]
en: list
sv: lista

[ctx: accessibility]
en: list box
sv: listruta

[ctx: accessibility]
en: list item
sv: listobjekt

[ctx: accessibility]
en: log
sv: logg

[ctx: accessibility]
en: main
sv: huvuddel

[ctx: accessibility]
en: marquee
sv: banderoll

[ctx: accessibility]
en: math
sv: matematik

[ctx: accessibility]
en: menu
sv: meny

[ctx: accessibility]
en: menu bar
sv: menyrad

[ctx: accessibility]
en: menu item
sv: menyobjekt

[ctx: accessibility]
en: menu item checkbox
sv: kryssruta i meny

[ctx: accessibility]
en: menu item radio
sv: radioinmatning i meny

[ctx: accessibility]
en: meter
sv: mätare

[ctx: accessibility]
en: navigation
sv: navigering

[ctx: accessibility]
en: none
sv: ingen

[ctx: accessibility]
en: note
sv: anteckning

[ctx: accessibility]
en: option
sv: alternativ

[ctx: accessibility]
en: paragraph
sv: stycke

[ctx: accessibility]
en: progress bar
sv: förloppsindikator

[ctx: accessibility]
en: radio
sv: radioinmatning

[ctx: accessibility]
en: radio group
sv: radioinmatningsgrupp

[ctx: accessibility]
en: range
sv: intervall

[ctx: accessibility]
en: row
sv: rad

[ctx: accessibility]
en: row group
sv: radgrupp

[ctx: accessibility]
en: row header
sv: radhuvud

[ctx: accessibility]
en: scroll bar
sv: rullningslist

[ctx: accessibility]
en: search
sv: sök

[ctx: accessibility]
en: search box
sv: sökruta

[ctx: accessibility]
en: section
sv: sektion

[ctx: accessibility]
en: section head
sv: sektionshuvud

[ctx: accessibility]
en: select
sv: välj

[ctx: accessibility]
en: separator
sv: avskiljare

[ctx: accessibility]
en: slider
sv: skjutreglage

[ctx: accessibility]
en: spin button
sv: stegningsruta

[ctx: accessibility]
en: structure
sv: struktur

[ctx: accessibility]
en: switch
sv: brytare

[ctx: accessibility]
en: tab
sv: flik

[ctx: accessibility]
en: tab list
sv: fliklista

[ctx: accessibility]
en: tab panel
sv: flikpanel

[ctx: accessibility]
en: table
sv: tabell

[ctx: accessibility]
en: text box
sv: textruta

[ctx: accessibility]
en: time
sv: tid

[ctx: accessibility]
en: toggle button
sv: växlingsknapp

[ctx: accessibility]
en: tool bar
sv: verktygsfält

[ctx: accessibility]
en: tool tip
sv: inforuta

[ctx: accessibility]
en: tree
sv: träd

[ctx: accessibility]
en: tree grid
sv: trädrutnät

[ctx: accessibility]
en: tree item
sv: trädobjekt

[ctx: accessibility]
en: widget
sv: gränssnittskomponent

[ctx: accessibility]
en: window
sv: fönster

en: calendar:week_start:0
sv: calendar:week_start:1

en: cicp must be 4 numbers, separated by /
sv: cicp måste vara 4 siffror, separerade med /

en: cicp: Color primaries %u not supported
sv: cicp: Färgprimärer %u stöds inte

en: cicp: Narrow range or YUV not supported
sv: cicp: Smalt intervall eller YUV stöds inte

en: cicp: Transfer function %u not supported
sv: cicp: Överföringsfunktion %u stöds inte

en: cicp: Unspecified parameters not supported
sv: cicp: Ospecificerade parametrar stöds inte

[ctx: clipboard]
en: empty
sv: tomt

[ctx: clipboard]
en: local
sv: lokalt

[ctx: clipboard]
en: remote
sv: fjärran

[ctx: column number]
en: None
sv: Inget

[ctx: cover page]
en: Classified
sv: Klassificerat

[ctx: cover page]
en: Confidential
sv: Konfidentiellt

[ctx: cover page]
en: None
sv: Inget

[ctx: cover page]
en: Secret
sv: Hemligt

[ctx: cover page]
en: Top Secret
sv: Topphemligt

[ctx: cover page]
en: Unclassified
sv: Inte klassificerat

en: dav:// or davs://
sv: dav:// eller davs://

[ctx: emoji category]
en: Activities
sv: Aktiviteter

[ctx: emoji category]
en: Animals & Nature
sv: Djur och natur

[ctx: emoji category]
en: Body & Clothing
sv: Kropp och kläder

[ctx: emoji category]
en: Flags
sv: Flaggor

[ctx: emoji category]
en: Food & Drink
sv: Mat och dryck

[ctx: emoji category]
en: Objects
sv: Föremål

[ctx: emoji category]
en: Recent
sv: Senaste

[ctx: emoji category]
en: Smileys & People
sv: Humörsymboler och personer

[ctx: emoji category]
en: Symbols
sv: Symboler

[ctx: emoji category]
en: Travel & Places
sv: Resande och platser

[ctx: event phase]
en: Bubble
sv: Bubbla

[ctx: event phase]
en: Capture
sv: Fångst

[ctx: event phase]
en: None
sv: Ingen

[ctx: event phase]
en: Target
sv: Mål

en: fill rule
sv: fyllnadsregel

[ctx: font]
en: None
sv: Inget

en: ftp:// or ftps://
sv: ftp:// eller ftps://

en: g_try_realloc () failed
sv: g_try_realloc () misslyckades

en: inch
sv: tum

[ctx: keyboard label]
en: AudioLowerVolume
sv: Sänk volymen

[ctx: keyboard label]
en: AudioMedia
sv: Media

[ctx: keyboard label]
en: AudioMicMute
sv: Tysta mikrofon

[ctx: keyboard label]
en: AudioMute
sv: Tysta

[ctx: keyboard label]
en: AudioNext
sv: Nästa

[ctx: keyboard label]
en: AudioPause
sv: Gör paus

[ctx: keyboard label]
en: AudioPlay
sv: Spela upp ljud

[ctx: keyboard label]
en: AudioPrev
sv: Föregående

[ctx: keyboard label]
en: AudioRaiseVolume
sv: Höj volymen

[ctx: keyboard label]
en: AudioRecord
sv: Spela in ljud

[ctx: keyboard label]
en: AudioRewind
sv: Spola bakåt

[ctx: keyboard label]
en: AudioStop
sv: Stoppa ljud

[ctx: keyboard label]
en: Back
sv: Bakåt

[ctx: keyboard label]
en: BackSpace
sv: Backsteg

[ctx: keyboard label]
en: Backslash
sv: Omvänt snedstreck

[ctx: keyboard label]
en: Battery
sv: Batteri

[ctx: keyboard label]
en: Calculator
sv: Kalkylator

[ctx: keyboard label]
en: Down
sv: Ned

[ctx: keyboard label]
en: Eject
sv: Mata ut

[ctx: keyboard label]
en: Explorer
sv: Utforskare

[ctx: keyboard label]
en: Forward
sv: Framåt

[ctx: keyboard label]
en: Hibernate
sv: Viloläge

[ctx: keyboard label]
en: KP
sv: NUM

[ctx: keyboard label]
en: KP_Begin
sv: Begin (knappsats)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Delete
sv: Delete (knappsats)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Down
sv: Ned (knappsats)

[ctx: keyboard label]
en: KP_End
sv: End (knappsats)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Enter
sv: Retur (knappsats)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Home
sv: Home (knappsats)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Insert
sv: Insert (knappsats)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Left
sv: Vänster (knappsats)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Next
sv: Next (knappsats)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Down
sv: Page Down (knappsats)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Up
sv: Page Up (knappsats)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Prior
sv: Prior (knappsats)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Right
sv: Höger (knappsats)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Space
sv: Blanksteg (knappsats)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Tab
sv: Tabulator (knappsats)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Up
sv: Upp (knappsats)

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessDown
sv: Sänk skärmens ljusstyrka

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessUp
sv: Öka skärmens ljusstyrka

[ctx: keyboard label]
en: Launch1
sv: Starta1

[ctx: keyboard label]
en: Left
sv: Vänster

[ctx: keyboard label]
en: Mail
sv: E-post

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessDown
sv: Sänk skärmens ljusstyrka

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessUp
sv: Öka skärmens ljusstyrka

[ctx: keyboard label]
en: Multi_key
sv: Multi-tangent

[ctx: keyboard label]
en: Num_Lock
sv: Num Lock

[ctx: keyboard label]
en: Page_Down
sv: Page Down

[ctx: keyboard label]
en: Page_Up
sv: Page Up

[ctx: keyboard label]
en: Return
sv: Retur

[ctx: keyboard label]
en: Right
sv: Höger

[ctx: keyboard label]
en: ScreenSaver
sv: Skärmsläckare

[ctx: keyboard label]
en: Scroll_Lock
sv: Scroll Lock

[ctx: keyboard label]
en: Search
sv: Sök

[ctx: keyboard label]
en: Shift
sv: Skift

[ctx: keyboard label]
en: Sleep
sv: Strömsparläge

[ctx: keyboard label]
en: Space
sv: Blanksteg

[ctx: keyboard label]
en: Suspend
sv: Försätt i vänteläge

[ctx: keyboard label]
en: Sys_Req
sv: SysRq

[ctx: keyboard label]
en: Tab
sv: Tabulator

[ctx: keyboard label]
en: Tools
sv: Verktyg

[ctx: keyboard label]
en: TouchpadToggle
sv: Slå på/av styrplatta

[ctx: keyboard label]
en: Up
sv: Upp

[ctx: keyboard label]
en: WLAN
sv: Trådlöst nätverk

[ctx: keyboard label]
en: WakeUp
sv: Vakna upp

[ctx: keyboard label]
en: WebCam
sv: Webbkamera

[ctx: keyboard side marker]
en: L
sv: V

[ctx: keyboard side marker]
en: R
sv: H

en: libEGL not available
sv: libEGL inte tillgängligt

en: libEGL not available in this sandbox
sv: libEGL är inte tillgängligt i denna sandlåda

en: line cap
sv: linjeavrundning

en: line join
sv: linjeövergång

[ctx: media controls]
en: Volume
sv: Volym

[ctx: media controls tooltip]
en: Play
sv: Spela upp

[ctx: media controls tooltip]
en: Stop
sv: Stoppa

en: output
sv: utdata

[ctx: output-bin]
en: Bottom Bin
sv: Bottenfack

[ctx: output-bin]
en: Center Bin
sv: Centerfack

[ctx: output-bin]
en: Face Down Bin
sv: Fack för nedåtvänd framsida

[ctx: output-bin]
en: Face Up Bin
sv: Fack för uppåtvänd framsida

[ctx: output-bin]
en: Large Capacity Bin
sv: Högkapacitetsfack

[ctx: output-bin]
en: Left Bin
sv: Fack till vänster

[ctx: output-bin]
en: Mailbox %d
sv: Postlåda %d

[ctx: output-bin]
en: Middle Bin
sv: Mittenfack

[ctx: output-bin]
en: My Mailbox
sv: Min postlåda

[ctx: output-bin]
en: Rear Bin
sv: Bakre fack

[ctx: output-bin]
en: Right Bin
sv: Fack till höger

[ctx: output-bin]
en: Side Bin
sv: Sidofack

[ctx: output-bin]
en: Stacker %d
sv: Staplare %d

[ctx: output-bin]
en: Top Bin
sv: Toppfack

[ctx: output-bin]
en: Tray %d
sv: Fack %d

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
sv: #10-kuvert

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
sv: #11-kuvert

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
sv: #12-kuvert

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
sv: #14-kuvert

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
sv: #9-kuvert

[ctx: paper size]
en: 6×9 Envelope
sv: 6×9-kuvert

[ctx: paper size]
en: 7×9 Envelope
sv: 7×9-kuvert

[ctx: paper size]
en: 8×10 Envelope
sv: 8×10-kuvert

[ctx: paper size]
en: 9×11 Envelope
sv: 9×11-kuvert

[ctx: paper size]
en: 9×12 Envelope
sv: 9×12-kuvert

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
sv: Choukei 2-kuvert

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
sv: Choukei 3-kuvert

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
sv: Choukei 4-kuvert

[ctx: paper size]
en: Choukei 40 Envelope
sv: Choukei 40-kuvert

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
sv: DL-kuvert

[ctx: paper size]
en: European edp
sv: Europeisk edp

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold European
sv: Fan-Fold Europeisk

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold German Legal
sv: Fan-Fold Tysk Legal

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 (postcard)
sv: Index 4×6 (vykort)

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
sv: Invite-kuvert

[ctx: paper size]
en: Invoice
sv: Faktura

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
sv: Italienskt kuvert

[ctx: paper size]
en: Large Photo
sv: Stort foto

[ctx: paper size]
en: Medium Photo
sv: Medelstort foto

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
sv: Monark-kuvert

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
sv: Personligt kuvert

[ctx: paper size]
en: Photo L
sv: Foto L

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
sv: Postfix-kuvert

[ctx: paper size]
en: Small Photo
sv: Litet foto

[ctx: paper size]
en: Wide Format
sv: Brett format

[ctx: paper size]
en: Wide Photo
sv: Brett foto

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
sv: a2-kuvert

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
sv: c5-kuvert

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
sv: hagaki (vykort)

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
sv: kahu-kuvert

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
sv: kaku2-kuvert

[ctx: paper size]
en: kaku3 Envelope
sv: kaku3-kuvert

[ctx: paper size]
en: kaku4 Envelope
sv: kaku4-kuvert

[ctx: paper size]
en: kaku5 Envelope
sv: kaku5-kuvert

[ctx: paper size]
en: kaku7 Envelope
sv: kaku7-kuvert

[ctx: paper size]
en: kaku8 Envelope
sv: kaku8-kuvert

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
sv: oufuku (svarsvykort)

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
sv: prc1-kuvert

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
sv: prc10-kuvert

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
sv: prc2-kuvert

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
sv: prc3-kuvert

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
sv: prc4-kuvert

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
sv: prc5-kuvert

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
sv: prc6-kuvert

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
sv: prc7-kuvert

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
sv: prc8-kuvert

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
sv: prc9-kuvert

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
sv: you4-kuvert

[ctx: paper size]
en: you6 Envelope
sv: you6-kuvert

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
sv: Blockerar vid problem

[ctx: print operation status]
en: Finished
sv: Färdig

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
sv: Färdig men med fel

[ctx: print operation status]
en: Generating data
sv: Genererar data

[ctx: print operation status]
en: Initial state
sv: Initialt tillstånd

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
sv: Förbereder utskrift

[ctx: print operation status]
en: Printing
sv: Skriver ut

[ctx: print operation status]
en: Sending data
sv: Skickar data

[ctx: print operation status]
en: Waiting
sv: Väntar

[ctx: print option]
en: Borderless
sv: Kantlöst

[ctx: printer option]
en: After
sv: Efter

[ctx: printer option]
en: Before
sv: Före

[ctx: printer option]
en: Page Ordering
sv: Sidordning

[ctx: printer option]
en: Pages per Sheet
sv: Sidor per blad

[ctx: printer option]
en: Print at
sv: Utskriftstid

[ctx: printer option]
en: Print at time
sv: Skriv ut klockan

[ctx: printer option]
en: Printer Profile
sv: Skrivarprofil

[ctx: printer option value]
en: Unavailable
sv: Inte tillgänglig

[ctx: printing option]
en: GhostScript pre-filtering
sv: GhostScript-förfiltrering

[ctx: printing option]
en: Output Tray
sv: Utskriftsfack

[ctx: printing option]
en: Paper Source
sv: Papperskälla

[ctx: printing option]
en: Paper Type
sv: Papperstyp

[ctx: printing option]
en: Resolution
sv: Upplösning

[ctx: printing option]
en: Two Sided
sv: Tvåsidigt

[ctx: printing option group]
en: Miscellaneous
sv: Diverse

[ctx: printing option value]
en: Auto Select
sv: Välj automatiskt

[ctx: printing option value]
en: Convert to PS level 1
sv: Konvertera till PS nivå 1

[ctx: printing option value]
en: Convert to PS level 2
sv: Konvertera till PS nivå 2

[ctx: printing option value]
en: Embed GhostScript fonts only
sv: Endast inbäddade GhostScript-typsnitt

[ctx: printing option value]
en: Long Edge (Standard)
sv: Lång kant (Standard)

[ctx: printing option value]
en: No pre-filtering
sv: Ingen förfiltrering

[ctx: printing option value]
en: One Sided
sv: Ensidigt

[ctx: printing option value]
en: Printer Default
sv: Skrivarens standard

[ctx: printing option value]
en: Short Edge (Flip)
sv: Kort kant (Vänd)

[ctx: propagation limit]
en: Native
sv: Inhemsk

en: sftp:// or ssh://
sv: sftp:// eller ssh://

[ctx: sides]
en: Long Edge (Standard)
sv: Lång kant (Standard)

[ctx: sides]
en: One Sided
sv: Ensidigt

[ctx: sides]
en: Short Edge (Flip)
sv: Kort kant (Vänd)

[ctx: sizegroup mode]
en: Both
sv: Båda

[ctx: sizegroup mode]
en: Horizontal
sv: Horisontellt

[ctx: sizegroup mode]
en: None
sv: Inget

[ctx: sizegroup mode]
en: Vertical
sv: Vertikalt

en: writing a closed stream
sv: skriver en stängd ström
